Egypt pokoutně znárodňuje média. Dochází k jejich "sisifikaci", tvrdí organizace

Káhira - Reportéři bez hranic (RSF) varují před znárodňováním dříve nezávislých egyptských médií. Egyptské úřady loni zmrazily majetek mateřské společnosti obou nezávislých deníků Daily News Egypt a Al-Borsa. Její šéf skončil kvůli údajnému napojení na islamistické Muslimské bratrstvo na seznamu teroristů.

Přidejte svůj názor

Noviny, ilustrační foto

Anglicky psaný deník Daily News Egypt a deník věnovaný financím Al-Borsa koupil nedávno státní list Achbár al-Júm. Uvedla to ve středu agentura AP.

Egypt v posledních měsících v rámci tažení proti disentu zablokoval stovky internetových stránek provozovaných nezávislými novináři a skupinami zabývajícími se lidskými právy. Prakticky všechna místní média v současné době straní vládě, jež přišla k moci v roce 2013, kdy armáda svrhla zvoleného islamistického prezidenta Muhammada Mursího.

RSF na svém webu nazývá Egypt "jedním z největších světových vězení novinářů". Země pod vedením prezidenta Abdala Fattáha Sísího vede podle ní od roku 2013 hon na novináře, jimž připisuje podporu Muslimského bratrstva. Organizace Káhiru viní, že provádí soustavnou "sisifikaci" médií.

V srpnu 2015 byl přijat zákon o terorismu, na jehož základě mohou novináři v zájmu národní bezpečnosti podávat jen oficiální verzi "teroristických" útoků. Další regulace médií nastala loni v prosinci, kdy nad nimi vláda zvýšila dozor. RSF staví Egypt v oblasti míry kontroly médií na 161. příčku z celkem 180 zemí.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Erdogan soptí kvůli referendu: Zvažuje sankce proti iráckým Kurdům, prý…

20.09.2017 16:57 Aktualizováno Ankara/Rijád - Turecko zvažuje uvalit na irácký autonomní Kurdistán sankce kvůli plánovanému…

Belgie má strach z dětí džihádistů: Jsou indoktrinovány šaríou, umí…

20.09.2017 16:16 Aktualizováno Brusel - Podle informací deníku De Standaard je v Sýrii a Iráku nejméně stovka dětí, jejichž…

V Turecku mizí lidé beze stopy. Stojí za tím vláda?

20.09.2017 13:09 Istanbul - Opoziční politici a aktivisté za lidská práva jsou v pozoru, Tureckem se rozmáhá série…

Asie se bojí Trumpa. Myslel hrozby vážně?

20.09.2017 08:32 Soul - Byl to bluf? Varování, že sestřelí další severokorejskou raketu odpálenou v rámci testování?…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama