Kdy se stáhnou Spojené státy z Afghánistánu? Nejdříve za 16 let, tvrdí velitel

Washington/Kábul - Americké ozbrojené síly zůstanou v Afghánistánu dalších 16 let nebo ještě déle. Alespoň tak to vypadá podle současné zahraniční politiky Spojených států. Potvrzuje to i John Allen, bývalý velitel Námořní pěchoty USA.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Afghanistán

Podle Allena nová strategie Donalda Trumpa znamená, že vojáci zůstanou v Aghanistánu na dobu neurčitou. Zatímco jeho předchůdce Barack Obama byl pro co nejrychlejší stažení jednotek, současný prezident odstranil konkrétní datum odchodu a naopak se vyslovil pro konečnou podobu státu, během které se Američané vrátí domů. V praxi to znamená, že dokud nebude v Afghánistánu spolehlivě fungovat demokracie. Jenže k tomu nemusí dojít nikdy, tvrdí John Allen.

Armáda Spojených států momentálně dohlíží v Afghánistánu na bezpečnost, která má pomoci vládním špičkám vybudovat stabilní moc a zaručit základy ekonomického rozvoje. "To může trvat celou generaci, než si lidi na demokracii zvyknout," řekl Allen.

Ilustruje to i na případech Jižní Koreje a Japonska. "Jižní Koreji trvalo desetiletí, než se vymanila z vojenské nadvlády a přetvořila se ve fungující demokracii," řekl Allen a dodává, že Afghánistán je odlišný případ a přeměna zabere více času. Je totiž neustále ohrožována náboženskými fundamentalistickými myšlenkami muslimských radikálů.

Další armádní špičky poukazují na rozdíl mezi Obamou a Trumpem. Zatímco předchozí prezident nevěřil v demokratickou budoucnost Blízkého východu, rozhodl se proto stáhnout jednotky z prohraného boje a přestat dále mařit finanční rozpočet. Trump se však rozhodl vsadit dvakrát více na Afghánistán a věří, že v budoucnu přijdou uspokojivé výsledky.

Jenže Američané budou muset v regionu bojovat o vliv i s Ruskem, které nikdy nebylo spokojené s intervencí Spojených států. Washington také čelí kritice, že nebyl a není schopen zničit místní trh s drogami, který představuje velký problém pro Moskvu i Teherán.

Dalším konfliktem může být i Talibán, proti kterému USA dlouhodobě bojuje. Rusko se však domnívá, že "větší zlo" představuje Islámský stát a je ochoten vytvořit dočasné spojenectví i s Talibánem, pokud to znamená rychlejší porážku IS. Tak či onak, Kreml bude usilovat o odchod amerických vojsk, protože má vlastní představu o uspořádání regionu bez vlivu Spojených států.

Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Úřady se obávají epidemie nebezpečných nemocí, u Mosulu začala vakcinace…

23.10.2017 19:34 Bagdád - Vakcinaci více než jednoho milionu hospodářských zvířat v oblasti kolem Mosulu dnes…

Kurdská krize nahlodává vztahy Irák-USA. Tillerson se příliš vměšuje,…

23.10.2017 16:11 Aktualizováno Bagdád/Moskva - Spor mezi Kurdy a Bagdádem vyhrotilo zářijové referendum, v němž se Kurdové…

Na Blízkém východě se schyluje k nové válce? Přijdou nové americké…

23.10.2017 00:01 NÁZOR – Konečné dobytí faktické metropole Islámského státu Rakky, kterého v uplynulém týdnu dosáhly…

USA chtějí odchod íránských milicí z Iráku

22.10.2017 17:48 Rijád - Íránské milice přítomné v Iráku musejí odejít a vrátit se domů, požadoval dnes v Rijádu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama