Džihádisté zahájili velkou ofenzivu na severu Sýrie

Damašek – V Sýrii opět vypukly tvrdé boje. Džihádisté dnes zahájili ofenzivu proti oblasti, která je pod kontrolou vlády na severozápadě země. Útok povstalců severně od Hamá obnovil boje v tomto regionu, ležícím na severozápadě země u hranic s Tureckem.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ruské bombardování pozic ISIS a rebelů v Sýrii

Tento největší útok od letošního března vyvolal intenzivní letecké údery na povstalecké území. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na exilovou Syrskou organizaci pro lidská práva (SOHR). Odvetné nálety vládních a ruských letounů podle organizace zasáhly tři nemocnice, zdravotní středisko a areál využívaný záchrannými službami ve městě Idlib, který je v rukou rebelů. Syrská armáda tuto informaci ale popírá a tvrdí, že byly zasaženy jen konvoje a pozice vzbouřenců.

V oblasti v posledních měsících panoval relativní klid i díky snaze Ruska podpořit klid zbraní v západní části Sýrie. Islamisté, kteří ovládají Idlib, s touto diplomacií nesouhlasí. Odmítají i třístrannou dohodu uzavřenou minulý týden mezi Ruskem, Íránem a Tureckem o vytvoření čtyř bezpečnostních zón v Sýrii. Ta se týká také provincie Idlib a rozmístění monitorovacích sil na jejím pomezí.

Média citují zdroj syrské armády, který uvedl, že útok vzbouřenců provedený na několika frontách byl odražen. K tomu dodal, že rebelové utrpěli ztráty. Na druhé straně povstalecký zdroj agentuře Reuters řekl, že rebelové postupují ve venkovské oblasti severně od Hamá, kde se silám věrným prezidentovi Bašáru Asadovi v uplynulých dvou letech stabilně dařilo získávat zpět území dobytá vzbouřenci.

Podle SOHR k silám, jež se účastní uvedené ofenzivy, patří Tahrír aš-Šám, Turkestánská islámská strana a rebelové bojující pod praporem takzvané Syrské svobodné armády. Údajně se jim podařilo obsadit čtyři vesnice. Reuters poznamenal, že v čele aliance islamistických skupin Tahrír aš-Šám stojí Fronta dobytí Sýrie (bývalá An-Nusra), která se oddělila od Al-Káidy.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Putin v Sýrii vyhrál? Geopolitické hry a válka neskončily, zní z Británie

14.12.2017 00:01 NÁZOR - Vladimir Putin se tento týden vydal na vítězné kolo po Sýrii a Blízkém východě s cílem dát…

Erdogan se vidí jako sultán: Chce řídit islámské státy. Uznejte Jeruzalém…

13.12.2017 16:29 Aktualizováno Istanbul - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyzval světové mocnosti, aby uznaly Jeruzalém za…

Izrael zatkl kvůli násilí přes 30 Palestinců, včetně lídra Hamásu

13.12.2017 11:24 Ramalláh - Izraelská armáda pozatýkala v noci na dnešek na Západním břehu Jordánu přes tři desítky…

Kdo je v Sýrii pánem? Rusko potupně zchladilo Asada

13.12.2017 11:15 Aktualizováno Damašek - Vypadá to, že Vladimir Putin podstatně zvýšil svůj vliv v Sýrii. Zde již několik let…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama