Rúhání kritizoval Trumpova slova o Íránu, jsou prý absurdní a nenávistná

New York – Vůči protiíránským výrokům amerického prezidenta Donalda Truma se dnes v OSN vymezil íránský prezident Hasan Rúhání. Šéf Bílého domu ve svém úterním projevu označil teheránský režim za „zkorumpovanou diktaturu".

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Íránským prezidentem byl zvolen proreformní duchovní Hasan Rúhání
doporučujeme

Írán podle Rúháního neusiluje o vývoj jaderných zbraní, naopak Izrael svým arzenálem ohrožuje státy regionu. Rúhání zařadil svou zemi do čela států bojujících s terorismem. Mezinárodní smlouvu, která má blokovat íránský jaderný program, označil za nový model mezinárodní spolupráce.

„Nebudeme nikoho podvádět, nikdy jsme neusilovali o jaderné odstrašení," řekl íránský prezident. Okomentoval také opakované výhrůžky Bílého domu, že USA od jaderné smlouvy odstoupí. Byla by škoda, kdyby byla smlouva zmařena "ničemnými nováčky ve světové politice", myslí si.

Teherán podle jeho slov nebude ustupovat před výhrůžkami a zastrašováním. USA ničí svou důvěryhodnost a podkopávají důvěru světového společenství ve svou vlastní schopnost vyjednávat a dodržovat slovo, řekl. Trump ve svém projevu podle íránského prezidenta používal "nevzdělaný, absurdní a nenávistný slovník".

Vojenské prostředky Íránu včetně jeho raket jsou pouze obranou před dobrodružnými tendencemi v regionu a pomáhají udržovat mír a stabilitu, uvedl Rúhání. Obvinil naopak „darebácký sionistický režim", který podle něj ohrožuje svými jadernými zbraněmi státy regionu.

Prezident dodal, že Írán usiluje o přátelské vztahy se všemi státy. Krize v Sýrii nebo Jemenu nemají vojenské řešení a mohou být vyřešeny jen ukončením nepřátelství a respektováním vůle lidu.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nové boje u izraelských hranic, Izrael zničil syrské dělo jako varování…

23.04.2018 19:19 Tel Aviv - Izraelská armáda oznámila, že dnes zasáhla dělostřelecké zařízení v Sýrii. Stalo se tak…

Islámský stát neřekl poslední slovo? Džihádisté se přesunuli a vyhání z…

23.04.2018 17:21 Aktualizováno Islámský stát provedl v poslední době hned několik smrtících teroristických útoků v pákistánském…

Trest pro palestinskou výtržnici? Aspoň kulku do kolene, navrhl izraelský…

23.04.2018 15:25 Jeruzalém - Sedmnáctiletá Palestinka Ahid Tamímíová, která si v Izraeli odpykává osmiměsíční trest…

IS zastrašuje irácké sunnity: Kdo přijde k volbám, toho zabijeme

23.04.2018 14:35 Bagdád - Radikální skupina Islámský stát (IS) pohrozila útoky na volební místnosti v době…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama