Rúhání kritizoval Trumpova slova o Íránu, jsou prý absurdní a nenávistná

New York – Vůči protiíránským výrokům amerického prezidenta Donalda Truma se dnes v OSN vymezil íránský prezident Hasan Rúhání. Šéf Bílého domu ve svém úterním projevu označil teheránský režim za „zkorumpovanou diktaturu".

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Íránským prezidentem byl zvolen proreformní duchovní Hasan Rúhání

Írán podle Rúháního neusiluje o vývoj jaderných zbraní, naopak Izrael svým arzenálem ohrožuje státy regionu. Rúhání zařadil svou zemi do čela států bojujících s terorismem. Mezinárodní smlouvu, která má blokovat íránský jaderný program, označil za nový model mezinárodní spolupráce.

„Nebudeme nikoho podvádět, nikdy jsme neusilovali o jaderné odstrašení," řekl íránský prezident. Okomentoval také opakované výhrůžky Bílého domu, že USA od jaderné smlouvy odstoupí. Byla by škoda, kdyby byla smlouva zmařena "ničemnými nováčky ve světové politice", myslí si.

Teherán podle jeho slov nebude ustupovat před výhrůžkami a zastrašováním. USA ničí svou důvěryhodnost a podkopávají důvěru světového společenství ve svou vlastní schopnost vyjednávat a dodržovat slovo, řekl. Trump ve svém projevu podle íránského prezidenta používal "nevzdělaný, absurdní a nenávistný slovník".

Vojenské prostředky Íránu včetně jeho raket jsou pouze obranou před dobrodružnými tendencemi v regionu a pomáhají udržovat mír a stabilitu, uvedl Rúhání. Obvinil naopak „darebácký sionistický režim", který podle něj ohrožuje svými jadernými zbraněmi státy regionu.

Prezident dodal, že Írán usiluje o přátelské vztahy se všemi státy. Krize v Sýrii nebo Jemenu nemají vojenské řešení a mohou být vyřešeny jen ukončením nepřátelství a respektováním vůle lidu.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na Blízkém východě se schyluje k nové válce? Přijdou nové americké…

23.10.2017 00:01 NÁZOR – Konečné dobytí faktické metropole Islámského státu Rakky, kterého v uplynulém týdnu dosáhly…

USA chtějí odchod íránských milicí z Iráku

22.10.2017 17:48 Rijád - Íránské milice přítomné v Iráku musejí odejít a vrátit se domů, požadoval dnes v Rijádu…

Triumfu ANO se věnuje i katarská Al-Džazíra

22.10.2017 04:49 Dauhá - Vítězství hnutí ANO Andreje Babiše v českých parlamentních volbách se věnuje i katarská…

K útoku v kábulské mešitě se přihlásil Islámský stát

21.10.2017 13:45 Aktualizováno Káhira - K zodpovědnosti za páteční útok v šíitské mešitě v afghánské metropoli Kábulu de přihlásil…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama