Rúhání kritizoval Trumpova slova o Íránu, jsou prý absurdní a nenávistná

New York – Vůči protiíránským výrokům amerického prezidenta Donalda Truma se dnes v OSN vymezil íránský prezident Hasan Rúhání. Šéf Bílého domu ve svém úterním projevu označil teheránský režim za „zkorumpovanou diktaturu".

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Íránským prezidentem byl zvolen proreformní duchovní Hasan Rúhání

Írán podle Rúháního neusiluje o vývoj jaderných zbraní, naopak Izrael svým arzenálem ohrožuje státy regionu. Rúhání zařadil svou zemi do čela států bojujících s terorismem. Mezinárodní smlouvu, která má blokovat íránský jaderný program, označil za nový model mezinárodní spolupráce.

„Nebudeme nikoho podvádět, nikdy jsme neusilovali o jaderné odstrašení," řekl íránský prezident. Okomentoval také opakované výhrůžky Bílého domu, že USA od jaderné smlouvy odstoupí. Byla by škoda, kdyby byla smlouva zmařena "ničemnými nováčky ve světové politice", myslí si.

Teherán podle jeho slov nebude ustupovat před výhrůžkami a zastrašováním. USA ničí svou důvěryhodnost a podkopávají důvěru světového společenství ve svou vlastní schopnost vyjednávat a dodržovat slovo, řekl. Trump ve svém projevu podle íránského prezidenta používal "nevzdělaný, absurdní a nenávistný slovník".

Vojenské prostředky Íránu včetně jeho raket jsou pouze obranou před dobrodružnými tendencemi v regionu a pomáhají udržovat mír a stabilitu, uvedl Rúhání. Obvinil naopak „darebácký sionistický režim", který podle něj ohrožuje svými jadernými zbraněmi státy regionu.

Prezident dodal, že Írán usiluje o přátelské vztahy se všemi státy. Krize v Sýrii nebo Jemenu nemají vojenské řešení a mohou být vyřešeny jen ukončením nepřátelství a respektováním vůle lidu.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turecko de facto zahájilo pozemní invazi do Sýrie. Jak zareagují USA?

20.01.2018 18:30 Aktualizováno Ankara - Turecko dnes na pozice milic YPG v severosyrské oblasti Afrín podniklo další nálety.…

Útok Turecka na Sýrii? Z Moskvy přicházejí první reakce

20.01.2018 17:55 Ankara/Moskva - Moskva vyjádřila obavy z turecké vojenské operaci v severosyrském Afrínu. Obě…

Pence přiletěl do Káhiry, jednat bude o boji proti terorismu

20.01.2018 16:02 Káhira - Viceprezident USA Mike Pence dnes přiletěl do Káhiry, kde bude s egyptským prezidentem…

Bývalý šéf armády v Egyptě kandiduje na prezidenta

20.01.2018 12:51 Káhira - Někdejší náčelník generálního štábu egyptské armády Sámí Anán dnes oznámil kandidaturu v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama