Irácká armáda zahájila bitvu o Havídžu, patří mezi poslední bašty IS v zemi

Bagdád - Irácká armáda dnes zahájila operaci s cílem dobýt z rukou Islámského státu (IS) město Havídža, které leží zhruba 240 kilometrů severně od Bagdádu. Do operace jsou zapojeny i oddíly pešmergů.

Přidejte svůj názor

Irák

Samozvaný Islámský stát, který v roce 2014 kontroloval asi třetinu Iráku, v posledních letech přišel o značnou část území v Iráku i v Sýrii. V červenci irácká armáda osvobodila z rukou IS Mosul a o měsíc později islamisty vytlačila z města Tall Afar.

Před dvěma dny armáda zahájila ofenzivu v západoirácké provincii Anbár, kde se nacházejí poslední bašty IS v Iráku. Území pod kontrolou IS leží především na hranici se Sýrií v údolí řeky Eufrat. Mluvčí mezinárodní letecké koalice plukovník Ryan Dillon na twitteru napsal, že IS na dvou místech v Iráku, kde ještě má pod kontrolou nějaká území, čelí silné ofenzivě irácké armády.

Irácké letectvo s podporou mezinárodní letecké koalice vedené USA už začátkem měsíce začalo podnikat na Havídžu nálety, které byly zaměřeny na základny IS a sklady zbraní. Při náletech mezinárodní koalice bylo podle Dillona dosud zasaženo 29 cílů v Havídži a 34 v Anbáru.

Plány dobýt Havídžu komplikovaly spory mezi iráckou armádou, šíitskými ozbrojenými skupinami a kurdskými silami. Havídža patří k sporné severoirácké provincii Kirkúk, kterou si nárokuje Bagdád i kurdská autonomie v Iráku. Příští týden by obyvatelé Kirkúku měli spolu s lidmi žijícími v iráckém Kurdistánu hlasovat v referendu o nezávislosti Kurdistánu.

Mluvčí irácké armády generál Jahjá Rasúl oznámil, že v bojích budou iráckou armádu nadále podporovat kurdští pešmergové, a to navzdory napětí mezi Bagdádem a Irbílem kvůli sporné provincii Kirkúk.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Moskva zneužila záběry z natáčení filmu. Chtěla dokázat, že chemický útok…

25.04.2018 21:54 Damašek - Ruská státní televize lživě prezentovala zákulisní fotografie štábu z natáčení mého filmu…

Kritici přesunu ambasád do Jeruzaléma jsou zbabělci, myslí si Zeman

25.04.2018 21:45 Aktualizováno Praha - Prezident Miloš Zeman dnes na oslavách 70 let od vzniku Izraele na Pražském hradě opět…

Při střelbě v Gaze zemřel už druhý palestinský novinář

25.04.2018 21:41 Gaza - Palestinský novinář Ahmad abú Husajn, kterého postřelili izraelští vojáci, když připravoval…

Dárcovská konference k Sýrii? OSN očekává sumu 4,4 miliardy dolarů

25.04.2018 20:01 Aktualizováno Brusel - Částku 4,4 miliardy dolarů (92 miliard Kč) na humanitární pomoc lidem v Sýrii slíbili v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama