Střet USA a Ruska v Sýrii: Jaké plány mají po porážce Islámského státu?

Damašek - V úterý 2. září spolu v Damašku jednali ruský ministr obrany Sergej Šojgu a syrský prezident Bašár al-Asad. Podle ruských médií spolu plánovali společný postup proti Islámskému státu. Jak válka pokračuje, je velmi pravděpodobné, že se spolu jednoho dne setkají syrská státní armáda s podporou Ruska a syrské hnutí za nezávislost (SDF), které má spojenectví s americkou armádou.

Přidejte svůj názor 50 komentářů

Válka v Sýrii.

Před týdnem koalice vedená Spojenými státy prohlásila, že ruský nálet zranil několik členů SDF. Jak Islámský stát je nucen k ústupu, místo po něm zabírají různé skupiny, které se nemůžou dohodnout na spolupráci. U Washingtonu se navíc pořádně neví, co sledují nebo čeho by chtěli dosáhnout po porážce IS, v okolí roste také vliv Íránu, který se snaží manipulovat Irákem a Sýrií.

Jonathan Spyer z Centra pro studium zahraničních vztahů říká, že nejasný je zde záměr SDF a USA. "Víme, o co se Asad snaží. Chce porazit Islámský stát a obnovit svou vládu. Írán bude nejspíš chtít zabrat část území kolem Abu Kamal. Ale plány hnutí za nezávislost a USA zůstává velkou neznámou," tvrdí Spyer. Podle něj Spojené státy zatím nemají žádný konkrétní plán s poválečnou Sýrií.

Kurdský analytik Wladimir van Wilgenburg se domnívá, že ozbrojené síly se nyní obávají střetu zájmu, až se budou setkávat na bojištích proti IS. Ruští a američtí poradci se snaží nyní boje koordinovat tak, aby SPD a Aasadova armáda se minula. Jenže o to víc hrozí střetnutí s íránskými silami.

Rusové i Američané v Sýrii zatím volí taktiku "vyhýbání se", dokud konflikt neskončí. Jenže je jasné, že status quo dlouho nevydrží. Rusové tak nelibě začínají sledovat pohyby USA. "Každý, kdo operuje na syrské půdě či v jejím vzdušném prostoru bez souhlasu Damašku, jedná protizákonně na základě mezinárodního práva," řekl ruský ministr obrany Sergej Šojgu.

Ruské vedení také nevnímá syrské hnutí za nezávislost jako nepřítele. Ve svých reportech zahrnují snahy a vítězství SPD mezi úspěchy Asadova režimu. Americké cíle jsou tak prozatím jen ohledně porážce kalifátu. Co však koalice SPD a USA udělá v následujících měsících, bude důležité pro poválečnou budoucnost, a ve hře může být i další občanská válka.

Vstupte do diskuze (50)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Úřady se obávají epidemie nebezpečných nemocí, u Mosulu začala vakcinace…

23.10.2017 19:34 Bagdád - Vakcinaci více než jednoho milionu hospodářských zvířat v oblasti kolem Mosulu dnes…

Kurdská krize nahlodává vztahy Irák-USA. Tillerson se příliš vměšuje,…

23.10.2017 16:11 Aktualizováno Bagdád/Moskva - Spor mezi Kurdy a Bagdádem vyhrotilo zářijové referendum, v němž se Kurdové…

Na Blízkém východě se schyluje k nové válce? Přijdou nové americké…

23.10.2017 00:01 NÁZOR – Konečné dobytí faktické metropole Islámského státu Rakky, kterého v uplynulém týdnu dosáhly…

USA chtějí odchod íránských milicí z Iráku

22.10.2017 17:48 Rijád - Íránské milice přítomné v Iráku musejí odejít a vrátit se domů, požadoval dnes v Rijádu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama