Iráčtí Kurdové hlasovali v referendu o nezávislosti, účast byla asi 78 procent

Irbíl - Iráčtí Kurdové dnes hlasovali o nezávislosti. Volební místnosti jsou již uzavřeny a začalo sčítání hlasů. Volební účast se pohybovala okolo 78 procent.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Irácký Kurdistán

S odkazem na pozorovatelskou organizaci v iráckém Kurdistánu a tamní televizi Rudaw o tom informovala agentura Reuters. Konečné výsledky se očekávají do 72 hodin. Předpokládá se, že se většina voličů vyslovila pro nezávislost.

„Chcete, aby se kurdský region a kurdská území mimo oblastní správu staly nezávislým státem?" Právě tak zněla otázka, na kterou dnes v referendu odpovídali obyvatelé čtyř kurdských provincií na severu země, obyvatelé sporné ropné provincie Kirkúk, lidé žijící v oblasti kolem severoiráckého města Machmúr, obyvatelé regionu kolem města Sindžár u syrských hranic a lidé žijící v oblasti kolem města Chanakín na severozápadě země u hranic s Íránem.

Výsledek nebude závazný, ale poskytne současnému vedení iráckých Kurdů mandát k vyjednávání o odtržení iráckých kurdských oblastí s Bagdádem a okolními státy. Hlas mohli odevzdat mohli všichni registrovaní občané vymezených oblastí, a to jak Kurdové, tak ostatní. Jedinou podmínkou bylo, že jim musí být nejméně 18 let.

Vláda v Bagdádu s referendem nesouhlasí a označila ho za protiústavní. Premiér Hajdar Abádí nařídil bezpečnostním silám, aby chránily „všechny občany, kteří budou čelit hrozbám". V sporné ropné provincii Kirkúk byl z bezpečnostních důvodů vyhlášen dnes v noci zákaz vycházení. Referendum Kurdů odmítá také Írán, Turecko a Sýrie, kde žije početná kurdská komunita.

Vstupte do diskuze (8)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

K útoku v kábulské mešitě se přihlásil Islámský stát

21.10.2017 13:45 Aktualizováno Káhira - K zodpovědnosti za páteční útok v šíitské mešitě v afghánské metropoli Kábulu de přihlásil…

USA netají znepokojení, vyzývají k ukončení násilí v severním Iráku

21.10.2017 08:09 Washington - Spojené státy jsou znepokojeny kvůli situace v severním Iráku, kde dochází k bojům…

Irácká armáda dobyla z rukou Kurdů městečko nedaleko Kirkúku

21.10.2017 08:00 Aktualizováno Bagdád - Irácká federální armáda a kurdské síly bojovaly o městečko na pomezí mezi autonomním…

Potomek Islámského státu se zrodí brzy? Trump míří do pasti, varuje…

21.10.2017 00:01 NÁZOR – Spojenými státy podporované síly v úterý oznámily, že syrská Rakka, faktická metropole…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama