Osmiletá Syřanka, která tweetovala z Halabu, vydá knihu o válce. Popisuje i smrt její kamarádky

Damašek – Teprve osmiletá Syřanka Bana, jejíž tweety z obleženého Halabu (Aleppa) sledoval celý svět, vydá memoáry. V nich zachytila vzpomínky na každodenní život ve strachu a smutku.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Sýrie

V knize „Drahý světe" (Dear World), která vyjde v úterý, přináší dívka necenzurovaný popis války očima dítěte, napsala dnes organizace Thomson Reuters Foundation.

Bana velice podrobně mluví například o smrti své nejlepší kamarádky a sousedky Jasmín. Ta zemřelo ve chvíli, kdy bomba dopadla na její dům. „Pak jeden z mužů vyprostil ze sutin tělo a Jasmínina matka začala ještě více křičet. Byla to Jasmín. Byla ochablá, jako kdyby spala, a na těle měla mnoho prachu a krve... nemohla jsem se pohnout nebo dýchat, protože jsem bála, když jsem ji takhle viděla," popisuje otřesný obraz Syřanka.

Mladá autorka chce, aby její kniha upozornila na utrpení, které děti v Sýrii zažívají, přesto že si „zaslouží žít". Dívka nyní sní o tom, že se do Sýrie vrátí a stane se učitelkou a lékařkou, aby mohla děti vzdělávat i ošetřovat. Aby nepřestaly snít, vyzývá i malé Syřany.

Bana Abidová na twitter psala od loňského září a zveřejňovala tam informace o sobě a svých blízkých, fotografie i videa. Účet, který jí pomáhala spravovat její matka Fátima, sledovalo přes 360.000 lidí. Letos se dívka objevila i na seznamu lidí s největším vlivem na internetu časopisu Time.

Celá její rodina byla loni z Halabu evakuována do Turecka, kde ji přijal prezident Recep Tayyip Erdogan. Letos v lednu pak napsala Bana dopis americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi.

„Jsem smutná, protože děti v Sýrii nemají školy, nic se neučí. Zůstávají doma a umírají každý den," uvedla Bana. Dívka nyní navštěvuje třetí třídu poté, co do školy rok nechodila.

Vstupte do diskuze (11)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Útok Turecka na Sýrii? Z Moskvy přicházejí první reakce

20.01.2018 17:55 Ankara/Moskva - Moskva vyjádřila obavy z turecké vojenské operaci v severosyrském Afrínu. Obě…

Turecko de facto zahájilo pozemní invazi do Sýrie. Jak zareagují USA?

20.01.2018 16:25 Aktualizováno Ankara - Turecko dnes na pozice milic YPG v severosyrské oblasti Afrín podniklo další nálety.…

Pence přiletěl do Káhiry, jednat bude o boji proti terorismu

20.01.2018 16:02 Káhira - Viceprezident USA Mike Pence dnes přiletěl do Káhiry, kde bude s egyptským prezidentem…

Bývalý šéf armády v Egyptě kandiduje na prezidenta

20.01.2018 12:51 Káhira - Někdejší náčelník generálního štábu egyptské armády Sámí Anán dnes oznámil kandidaturu v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama