Osmiletá Syřanka, která tweetovala z Halabu, vydá knihu o válce. Popisuje i smrt její kamarádky

Damašek – Teprve osmiletá Syřanka Bana, jejíž tweety z obleženého Halabu (Aleppa) sledoval celý svět, vydá memoáry. V nich zachytila vzpomínky na každodenní život ve strachu a smutku.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Sýrie

V knize „Drahý světe" (Dear World), která vyjde v úterý, přináší dívka necenzurovaný popis války očima dítěte, napsala dnes organizace Thomson Reuters Foundation.

Bana velice podrobně mluví například o smrti své nejlepší kamarádky a sousedky Jasmín. Ta zemřelo ve chvíli, kdy bomba dopadla na její dům. „Pak jeden z mužů vyprostil ze sutin tělo a Jasmínina matka začala ještě více křičet. Byla to Jasmín. Byla ochablá, jako kdyby spala, a na těle měla mnoho prachu a krve... nemohla jsem se pohnout nebo dýchat, protože jsem bála, když jsem ji takhle viděla," popisuje otřesný obraz Syřanka.

Mladá autorka chce, aby její kniha upozornila na utrpení, které děti v Sýrii zažívají, přesto že si „zaslouží žít". Dívka nyní sní o tom, že se do Sýrie vrátí a stane se učitelkou a lékařkou, aby mohla děti vzdělávat i ošetřovat. Aby nepřestaly snít, vyzývá i malé Syřany.

Bana Abidová na twitter psala od loňského září a zveřejňovala tam informace o sobě a svých blízkých, fotografie i videa. Účet, který jí pomáhala spravovat její matka Fátima, sledovalo přes 360.000 lidí. Letos se dívka objevila i na seznamu lidí s největším vlivem na internetu časopisu Time.

Celá její rodina byla loni z Halabu evakuována do Turecka, kde ji přijal prezident Recep Tayyip Erdogan. Letos v lednu pak napsala Bana dopis americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi.

„Jsem smutná, protože děti v Sýrii nemají školy, nic se neučí. Zůstávají doma a umírají každý den," uvedla Bana. Dívka nyní navštěvuje třetí třídu poté, co do školy rok nechodila.

Vstupte do diskuze (11)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Úřady se obávají epidemie nebezpečných nemocí, u Mosulu začala vakcinace…

23.10.2017 19:34 Bagdád - Vakcinaci více než jednoho milionu hospodářských zvířat v oblasti kolem Mosulu dnes…

Kurdská krize nahlodává vztahy Irák-USA. Tillerson se příliš vměšuje,…

23.10.2017 16:11 Aktualizováno Bagdád/Moskva - Spor mezi Kurdy a Bagdádem vyhrotilo zářijové referendum, v němž se Kurdové…

Na Blízkém východě se schyluje k nové válce? Přijdou nové americké…

23.10.2017 00:01 NÁZOR – Konečné dobytí faktické metropole Islámského státu Rakky, kterého v uplynulém týdnu dosáhly…

USA chtějí odchod íránských milicí z Iráku

22.10.2017 17:48 Rijád - Íránské milice přítomné v Iráku musejí odejít a vrátit se domů, požadoval dnes v Rijádu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama