Palestinský premiér poprvé vedl zasedání vlády v Gaze

Gaza - Premiér palestinské samosprávy Ramí Hamdalláh dnes poprvé předsedal zasedání palestinské vlády v Gaze. Pásmo doposud ovládal radikální Hamas. Ten ale nedávno oznámil, že hodlá umírněnějšímu Fatahu předat administrativní kontrolu nad územím.

Přidejte svůj názor

Palestina

Hamas se Pásma Gazy zmocnil v roce 2007, zatímco Fatah předsedy palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse si podržel vládu na Západním břehu Jordánu.

Hamas sice vyhrál v roce 2006 na palestinských územích volby, odmítal se ale vzdát násilí, což mělo zásadní dopad na to, jak byl vnímán mezinárodní společenstvím, které zavedlo sankční opatření a doufalo v brzké konání nových voleb. O rok později se Hamas nakonec po souboji s konkurenčním Fatahem, který s ním nechtěl do koalice, ujal moci v Pásmu Gazy. Při bojích mezi oběma stranami v červnu 2007 v Gaze přišlo o život více než 100 lidí.

To, že se palestinské frakce dosud nebyly schopny dohodnout na společném vedení, podle expertů maří řešení palestinského konfliktu s Izraelem. Izrael stejně jako USA považuje Hamas za teroristickou organizaci a odmítá jednat s vládou, v níž by byl zastoupen Hamas. Mírové rozhovory stagnují od roku 2014.

K předání kontroly nad Pásmem Gazy vládě v Ramalláhu se podle agentury Reuters hnutí Hamas rozhodlo v září kvůli neustále zhoršující se ekonomické situaci v enklávě. Hamas je silně oslabený izraelskou a egyptskou blokádou, třemi válkami s Izraelem a nedostatkem elektřiny kvůli tomu, že Abbás v červnu zastavil platby Izraeli za dodávky elektřiny do Gazy. Hospodářskou situaci výrazně zhoršil i diplomatický spor kolem Kataru, který byl jedním z hlavních sponzorů Gazy.

Při svém pondělním uvítacím ceremoniálu Hamdalláh řekl, že sjednocení palestinské vlády je jedinou cestou k vytvoření mezinárodně uznaného palestinského státu. Izrael se naopak k situaci vyjádřil skeptický a zdůraznil, že Hamas má nadále v Gaze ozbrojené křídlo, jehož cílem je zničit Izrael.

"Pro ty, kterým jde o usmíření, máme jednoduchý vzkaz: uznejte izraelský stát, rozpusťte ozbrojené křídlo Hamasu a zruště vazby na Írán, který nás chce zničit," uvedl dnes  v reakci na dění v Gaze izraelský premiér Benjamin Netanjahu, čímž v zásadě zopakoval pondělní stanovisko člena jeho kabinetu, že Hamas má ozbrojené křídlo, které bude nadále představovat pro Izrael nebezpečí.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hnutí Fatah vyzvalo k protestům proti návštěvě Pence v Izraeli

16.12.2017 16:49 Ramalláh - Hnutí Fatah palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse dnes vyzvalo Palestince, aby…

V Iráku byly objeveny dva masové hroby obětí IS

16.12.2017 15:58 Bagdád - Na severu Iráku byly nalezeny dva masové hroby se zhruba 90 těly obětí radikálů z…

Rodina irácké Miss po její selfie s Izraelkou ze strachu uprchla

16.12.2017 07:23 Bagdád/Tel Aviv - Příbuzní irácké královny krásy Sará Idanové uprchli kvůli výhružkám do Spojených…

Rijád se dál kulturně otevírá, rapper Nelly vystoupil před tamním pánským…

15.12.2017 22:01 Rijád -V Saudské Arábii ve čtvrtek poprvé vystoupil americký rapper Nelly. Nelly, jehož skutečné…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama