Palestinská hnutí Hamas a Fatah se dohodla na politickém smíru

Gaza - Radikální hnutí Hamas, které po deset let ovládalo Gazu, se dohodlo s umírněným Fatahem na politickém smíru. Palestinci by tak opět mohli mít jednotné vedení.

Přidejte svůj názor

Palestina

Hamas vyhrál v roce 2006 volby na palestinských územích, ale vláda, v níž byl zastoupen, nezískala mezinárodní důvěru a rozpadla se. V bojích mezi Fatahem a Hamasem pak zvítězil v Pásmu Gazy a od roku 2007 mu vládl. Oslabila ho ale izraelská a egyptská blokáda.

Zástupci obou organizací jednali dva dny v Egyptě a prostředníkem byla egyptská tajná služba. "Fatah a Hamas dnes brzy ráno dosáhly s velkorysou pomocí Egypta dohody," uvedl šéf Hamasu Ismáíl Haníja.

Mluvčí Fatahu ještě před zahájením rozhovorů řekl, že cílem tohoto kola bude umožnit palestinské samosprávě operovat i v Pásmu Gazy. "Chceme rozšířit vládu práva na Gazu, jak je tomu na Západním břehu Jordánu," sdělil mluvčí. Hamas dal před třemi týdny najevo, že je připraven předat odpovědnost za správu Gazy samosprávě.

Palestinská samospráva v Ramalláhu oznámila, že její předseda Mahmúd Abbás dohodu uvítal a do měsíce navštíví Pásmo Gazy. Bude to jeho první návštěva od roku 2007.

V ulicích Gazy oslavovalo uzavření dohody několik tisíc Palestinců.  "Legitimní vláda...se vrátí (do Gazy)," řekl čelní představitel delegace Fatahu Azzám Ahmad při slavnostním podepsání dohody mezi hnutími a dodal, že palestinská samospráva, jež sídlí na Západním břehu Jordánu, bude v Gaze "bez výjimky kontrolovat veškeré instituce" a také hraniční přechody s Izraelem a Egyptem.

Hamas podle dohody předá kontrolu nad hraničním přechodem do Egypta - Rafáh - palestinské vládě. Ostrahu v Rafáhu zajistí prezidentská garda, která by na místě měla začít operovat už 1. listopadu.Trvalé otevření Rafáhu bude znamenat velkou úlevu pro dva miliony obyvatel pásma, kteří kvůli izraelské a egyptské blokádě hranice nemohli volně cestovat. Podle dohody budou na provoz v Rafáhu dohlížet evropští pozorovatelé.

Odpovědnost za vládnutí v Pásmu Gazy podle dohody přejde na kabinet premiéra Ramího Hamdalláha, který předsedá vládě na Západním břehu. Vznikne výbor, který bude mít čtyři měsíce na to, aby rozhodl o osudu tisíců dosavadních zaměstnanců správy Hamasu. Někteří z nich budou začleněni do společné vlády. Další výbor pak rozhodne o zapojení 3000 lidí do policejní jednotky v Gaze. Oficiální předání administrativní kontroly by mělo vstoupit v platnost do 1. prosince.

Izraelská vláda naopak v prohlášení zdůraznila, že sjednocení palestinské vlády musí být v souladu s mezinárodními dohodami; požaduje, aby se Hamas vzdal svého ozbrojeného křídla a aby sjednocená vláda uznala Izrael. 

Izraelský tisk upozorňuje, že i když je nyní Hamas ochoten dělit se o vládu v Pásmu Gazy, v bezpečnostních otázkách shoda nepanuje. Hamas má vlastní ozbrojené křídlo a o něm se v Egyptě nyní nehovořilo. Na to upozorňuje i agentura Reuters, která podotýká, že ačkoliv se k policistům v Gaze přidá asi 3000 členů bezpečnostních složek Fatahu, Hamas zřejmě zůstane nejsilnější palestinskou ozbrojenou skupinou, jelikož má asi 25.000 bojovníků.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bojkot Pence? Palestina učinila nešťastné rozhodnutí, ozval se Washington

11.12.2017 07:27 Washington - Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás odřekl schůzku s viceprezidentem USA…

Erdogan hromuje: Izrael je teroristický stát, který vraždí děti

11.12.2017 02:56 Aktualizováno Ankara - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan patří ke kritikům rozhodnutí amerického prezidenta…

Sankce vůči USA? Na summitu arabských státu zazněl radikální návrh

10.12.2017 21:12 Aktualizováno Káhira - Ministři zahraničí Ligy arabských států (LAS) odsoudili rozhodnutí amerického prezidenta…

Osud Britky vězněné v Íránu je i po Johnsonově návštěvě nejasný

10.12.2017 21:05 Aktualizováno Teherán - Osud Britky íránského původu Nazanin Zaghariové-Ratcliffeové, která je už druhý rok v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama