Kurdové chtějí jednat o hranici a letištích. Chystá Bagdád invazi do Kirkúku?

Irbíl - Regionální vláda iráckého Kurdistánu je připravena jednat s Bagdádem o kontrole nad letišti, hraničními přechody i bankami v autonomní oblasti. Šíří se obavy, že vypukne válka kvůli strategickému Kirkúku.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Irácký Kurdistán

Spory vyvolalo zářijové referendum, které Kurdové uspořádali navzdory odporu centrální vlády. Až 90 procent hlasujících se vyslovilo pro nezávislost Kurdistánu. Centrální vláda pak oznámila, že chce převzít kontrolu nad letišti i hranicí. Hlasování se konalo nejen v autonomních kurdských provinciích, ale i v několika oblastech, které obývají Kurdové, ale které leží v provinciích, jež spadají pod iráckou vládu.

Jednou z takových oblastí je Kirkúk, což je region bohatý na ropu. Ve středu se objevily zprávy, že Bagdád chystá do Kirkúku vojenskou operaci. Vládní mluvčí to ale popřel.

Agentura AFP dnes ale s odvoláním na nejmenovaný kurdský zdroj oznámila, že kurdské milice s pomocí pískových bariér krátce uzavřely dvě hlavní trasy mezi Kurdistánem a severoiráckým Mosulem. Šlo o silnice vedoucí z kurdských měst Irbíl a Dahúk a podle zdroje to bylo "preventivní opatření, protože Kurdové zaznamenali pohyb iráckých sil na frontové linii s pešmergy".

Kurdské milice později oznámily, že bariéry byly po několika hodinách odstraněny. "Nezaznamenali jsme žádné nepřijatelné přesuny iráckých jednotek. Pokračují naše schůzky s koalicí (která pomáhá Iráku v bojích proti IS)," sdělil zdroj z oddílů pešmergů.

Irácká armáda zprávy o posilování jednotek u Kirkúku odmítla potvrdit, ale ani je nevyvrátila. Její mluvčí řekl, že jednotky ukončily operaci proti IS v Havídži a začaly z oblasti odstraňovat výbušniny, které po sobě radikálové zanechali. Irácká armáda osvobodila Havídžu minulý týden. Havídža leží v provincii Kirkúk a byla posledním opěrným bodem IS na severu Iráku. Organizace stále ovládá oblast u hranice se Sýrií.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve válce v Sýrii nejčastěji umírají děti, ukázala studie

11.12.2017 14:33 Damašek - Děti jsou ve válkách nepřiměřeně postiženy, ale v Sýrii k tomu přispívají i leckdy…

Putin navštívil Sýrii, nařídil stažení ruských vojáků ze země

11.12.2017 13:40 Aktualizováno Damašek - Ruský prezident Vladimir Putin dnes zavítal do Sýrie, kde se setkal s Bašárem Asadem.…

Saúdská Arábie povolí muslimům veřejná kina, zakázána byla přes 30 let

11.12.2017 13:18 Rijád - Saúdská Arábie povolí provozování veřejných kin. První kino po více než 30 letech by se…

„S ničím takovým jsme se ještě nesetkali.“ Experti jsou ohromeni průmyslem…

11.12.2017 12:39 Bagdád - Islámský stát v Iráku a Sýrii byl poražen. Vítězové s šokem odkrývají plány, které…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama