Kurdové chtějí jednat o hranici a letištích. Chystá Bagdád invazi do Kirkúku?

Irbíl - Regionální vláda iráckého Kurdistánu je připravena jednat s Bagdádem o kontrole nad letišti, hraničními přechody i bankami v autonomní oblasti. Šíří se obavy, že vypukne válka kvůli strategickému Kirkúku.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Irácký Kurdistán

Spory vyvolalo zářijové referendum, které Kurdové uspořádali navzdory odporu centrální vlády. Až 90 procent hlasujících se vyslovilo pro nezávislost Kurdistánu. Centrální vláda pak oznámila, že chce převzít kontrolu nad letišti i hranicí. Hlasování se konalo nejen v autonomních kurdských provinciích, ale i v několika oblastech, které obývají Kurdové, ale které leží v provinciích, jež spadají pod iráckou vládu.

Jednou z takových oblastí je Kirkúk, což je region bohatý na ropu. Ve středu se objevily zprávy, že Bagdád chystá do Kirkúku vojenskou operaci. Vládní mluvčí to ale popřel.

Agentura AFP dnes ale s odvoláním na nejmenovaný kurdský zdroj oznámila, že kurdské milice s pomocí pískových bariér krátce uzavřely dvě hlavní trasy mezi Kurdistánem a severoiráckým Mosulem. Šlo o silnice vedoucí z kurdských měst Irbíl a Dahúk a podle zdroje to bylo "preventivní opatření, protože Kurdové zaznamenali pohyb iráckých sil na frontové linii s pešmergy".

Kurdské milice později oznámily, že bariéry byly po několika hodinách odstraněny. "Nezaznamenali jsme žádné nepřijatelné přesuny iráckých jednotek. Pokračují naše schůzky s koalicí (která pomáhá Iráku v bojích proti IS)," sdělil zdroj z oddílů pešmergů.

Irácká armáda zprávy o posilování jednotek u Kirkúku odmítla potvrdit, ale ani je nevyvrátila. Její mluvčí řekl, že jednotky ukončily operaci proti IS v Havídži a začaly z oblasti odstraňovat výbušniny, které po sobě radikálové zanechali. Irácká armáda osvobodila Havídžu minulý týden. Havídža leží v provincii Kirkúk a byla posledním opěrným bodem IS na severu Iráku. Organizace stále ovládá oblast u hranice se Sýrií.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Triumfu ANO se věnuje i katarská Al-Džazíra

22.10.2017 04:49 Dauhá - Vítězství hnutí ANO Andreje Babiše v českých parlamentních volbách se věnuje i katarská…

K útoku v kábulské mešitě se přihlásil Islámský stát

21.10.2017 13:45 Aktualizováno Káhira - K zodpovědnosti za páteční útok v šíitské mešitě v afghánské metropoli Kábulu de přihlásil…

USA netají znepokojení, vyzývají k ukončení násilí v severním Iráku

21.10.2017 08:09 Washington - Spojené státy jsou znepokojeny kvůli situace v severním Iráku, kde dochází k bojům…

Irácká armáda dobyla z rukou Kurdů městečko nedaleko Kirkúku

21.10.2017 08:00 Aktualizováno Bagdád - Irácká federální armáda a kurdské síly bojovaly o městečko na pomezí mezi autonomním…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama