Palestinský diplomat se v USA podrobil transplantaci plic

Ramalláh - Dlouholetý palestinský vyjednávač s Izraelem Saíb Irikát (62) se ve čtvrtek podrobil transplantaci plic. Zákrok byl proveden v nemocnici ve Falls Church v americkém státě Virginia. Diplomat trpí plicní fibrózou, při níž organismus není dostatečně okysličován.

Přidejte svůj názor

Lékaři

Irikát o svém zdravotním stavu informoval v září v televizi. "Můj stav se před pěti měsíci zhoršil, musím být napojen na kyslík, chodím s obtížemi, čekám na transplantaci plic. Chci říci všem, aby byli hrdí. Já jsem hrdý na každý rok, který jsem strávil jako voják pro Palestinu. Její nezávislost se blíží, přichází palestinský stát, který bude v hranicích z roku 1967 a jehož hlavním městem bude východní Jeruzalém," řekl tehdy Irikát.

Jeho tehdejší vystoupení bývá označováno za rozloučení s palestinskou veřejností. Irikáta do USA dopravilo soukromé letadlo předsedy palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse. Doprovázela ho manželka a jejich nejstarší syn. Do té doby se diplomat léčil v Izraeli.

Izraelská média v srpnu uvedla, že je Irikát na seznamu čekatelů na transplantaci v Izraeli a v USA. Později server Ynet uvedl, že na izraelském seznamu mohou být jedině izraelští občané. Pouze v případě, že se dárcovský orgán pro žádného izraelského čekatele nehodí, může být použit pro někoho, kdo není občanem, pokud s tím rodina dárce souhlasí.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Írán poskytuje jemenským rebelům rakety a my máme důkazy, tvrdí USA

14.12.2017 08:58 Washington/New York - Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa se ve čtvrtek chystá…

Putin vyhrál nad Západem? Omyl. Geopolitické hry ještě neskončily

14.12.2017 00:01 NÁZOR - Vladimir Putin se tento týden vydal na vítězné kolo po Sýrii a Blízkém východě s cílem dát…

Erdogan se vidí jako sultán: Chce řídit islámské státy. Uznejte Jeruzalém…

13.12.2017 16:29 Aktualizováno Istanbul - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyzval světové mocnosti, aby uznaly Jeruzalém za…

Izrael zatkl kvůli násilí přes 30 Palestinců, včetně lídra Hamásu

13.12.2017 11:24 Ramalláh - Izraelská armáda pozatýkala v noci na dnešek na Západním břehu Jordánu přes tři desítky…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama