Palestinský diplomat se v USA podrobil transplantaci plic

Ramalláh - Dlouholetý palestinský vyjednávač s Izraelem Saíb Irikát (62) se ve čtvrtek podrobil transplantaci plic. Zákrok byl proveden v nemocnici ve Falls Church v americkém státě Virginia. Diplomat trpí plicní fibrózou, při níž organismus není dostatečně okysličován.

Přidejte svůj názor

Lékaři

Irikát o svém zdravotním stavu informoval v září v televizi. "Můj stav se před pěti měsíci zhoršil, musím být napojen na kyslík, chodím s obtížemi, čekám na transplantaci plic. Chci říci všem, aby byli hrdí. Já jsem hrdý na každý rok, který jsem strávil jako voják pro Palestinu. Její nezávislost se blíží, přichází palestinský stát, který bude v hranicích z roku 1967 a jehož hlavním městem bude východní Jeruzalém," řekl tehdy Irikát.

Jeho tehdejší vystoupení bývá označováno za rozloučení s palestinskou veřejností. Irikáta do USA dopravilo soukromé letadlo předsedy palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse. Doprovázela ho manželka a jejich nejstarší syn. Do té doby se diplomat léčil v Izraeli.

Izraelská média v srpnu uvedla, že je Irikát na seznamu čekatelů na transplantaci v Izraeli a v USA. Později server Ynet uvedl, že na izraelském seznamu mohou být jedině izraelští občané. Pouze v případě, že se dárcovský orgán pro žádného izraelského čekatele nehodí, může být použit pro někoho, kdo není občanem, pokud s tím rodina dárce souhlasí.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nálety syrské armády zabily v Ghútě od neděle 190 civilistů

20.02.2018 13:07 Damašek - Při náletech syrské armády na východní Ghútu u Damašku zemřelo od nedělního večera 190…

Turecká armáda připravuje obsazení severosyrského města Afrín

20.02.2018 12:52 Damašek - Turecká armáda v nejbližších dnech obsadí severosyrské město Afrín, v jehož okolí turečtí…

V Íránu našli trosky letadla, které se zřítilo v neděli v horách

20.02.2018 10:41 Teherán - Íránská armáda našla dnes ráno po dvou dnech hledání trosky letadla, které se s více než…

Další válka v Sýrii? Asadova armáda se spojí s Kurdy, Turecko už hrozí…

19.02.2018 20:09 Aktualizováno Damašek - Syrská kurdská milice YPG se domluvila s armádou syrského prezidenta Bašára Asada na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama