Palestinský diplomat se v USA podrobil transplantaci plic

Ramalláh - Dlouholetý palestinský vyjednávač s Izraelem Saíb Irikát (62) se ve čtvrtek podrobil transplantaci plic. Zákrok byl proveden v nemocnici ve Falls Church v americkém státě Virginia. Diplomat trpí plicní fibrózou, při níž organismus není dostatečně okysličován.

Přidejte svůj názor

Lékaři

Irikát o svém zdravotním stavu informoval v září v televizi. "Můj stav se před pěti měsíci zhoršil, musím být napojen na kyslík, chodím s obtížemi, čekám na transplantaci plic. Chci říci všem, aby byli hrdí. Já jsem hrdý na každý rok, který jsem strávil jako voják pro Palestinu. Její nezávislost se blíží, přichází palestinský stát, který bude v hranicích z roku 1967 a jehož hlavním městem bude východní Jeruzalém," řekl tehdy Irikát.

Jeho tehdejší vystoupení bývá označováno za rozloučení s palestinskou veřejností. Irikáta do USA dopravilo soukromé letadlo předsedy palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse. Doprovázela ho manželka a jejich nejstarší syn. Do té doby se diplomat léčil v Izraeli.

Izraelská média v srpnu uvedla, že je Irikát na seznamu čekatelů na transplantaci v Izraeli a v USA. Později server Ynet uvedl, že na izraelském seznamu mohou být jedině izraelští občané. Pouze v případě, že se dárcovský orgán pro žádného izraelského čekatele nehodí, může být použit pro někoho, kdo není občanem, pokud s tím rodina dárce souhlasí.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Triumfu ANO se věnuje i katarská Al-Džazíra

22.10.2017 04:49 Dauhá - Vítězství hnutí ANO Andreje Babiše v českých parlamentních volbách se věnuje i katarská…

K útoku v kábulské mešitě se přihlásil Islámský stát

21.10.2017 13:45 Aktualizováno Káhira - K zodpovědnosti za páteční útok v šíitské mešitě v afghánské metropoli Kábulu de přihlásil…

USA netají znepokojení, vyzývají k ukončení násilí v severním Iráku

21.10.2017 08:09 Washington - Spojené státy jsou znepokojeny kvůli situace v severním Iráku, kde dochází k bojům…

Irácká armáda dobyla z rukou Kurdů městečko nedaleko Kirkúku

21.10.2017 08:00 Aktualizováno Bagdád - Irácká federální armáda a kurdské síly bojovaly o městečko na pomezí mezi autonomním…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama