Město hrůzy Rakka. Milice likvidují miny, IS vystavoval hlavy popravených na náměstí

Rakka - Arabsko-kurdské milice SDF začaly ve městě Rakka likvidovat miny a odklízet silnice. "Metropole" Islámského státu byla dějištěm válečných hrůz, včetně poprav západních novinářů a humanitárních pracovníků.

Přidejte svůj názor

Bojovníci Islámského státu

O osvobození Rakky z rukou džihádistů informovala v úterý exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), oficiální prohlášení podle Bálího bude vydáno již brzy.

Podle zpravodajského serveru BBC v Rakce nezůstal boji nedotčen jediný dům. Uličky města jsou navíc posety stovkami výbušných zařízení, z nichž některé vypadají jako obyčejné předměty.

Jedna z posledních bitev ve městě se odehrála na hlavním náměstí, které bylo dějištěm brutálních ukřižování a kde IS vystavoval hlavy svých vězňů. Obyvatelé Rakky tak začali místu přezdívat "náměstí hlav", uvedl zpravodaj BBC Farás Kílání. O náměstí, které IS vnímal jako symbol své vlády, radikálové podle výpovědí svědků bojovali do posledního muže.

zdroj: YouTube

Stadion v Rakce, který podle Kíláního sloužil jako velitelství zpravodajských služeb IS a byl jedním z posledních míst, kde se radikálové drželi, se dostal pod kontrolu SDF teprve v úterý.

Zmocněnec USA pro boj s IS Brett McGurk krátce po sdělení o osvobození Rakky na svém twitteru sdílel fotografie. Na jedné z nich jsou bojovníci IS, kteří se SDF vzdali. "IS přišel v Rakce o téměř 6000 teroristů, mnozí jeho členové se vzdali. Dříve krutí bojovníci, teď trapní a postrádající smysl," napsal k snímku.

Ofenzivu s cílem dobýt Rakku zahájily milice SDF s pomocí mezinárodní letecké koalice vedené Spojenými státy a speciálních pozemních jednotek USA letos v červnu. Širší ofenziva s kódovým označením Hněv Eufratu začala už loni v listopadu, když jednotky dobyly okolní regiony v provincii. Od června si boje podle SOHR vyžádaly životy 1130 civilistů, včetně 270 dětí.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Irák bude soudit Francouzku za terorismus, může dostat provaz

24.04.2018 10:12 Bagdád - Francouzka Mélina Boughedirová bude v Iráku souzena za terorismus. Rozhodl o tom podle…

Bojkot Wagnerovy hudby? V Izraeli se uskuteční velmi neobvyklá dražba

24.04.2018 09:47 Jeruzalém - V Izraeli se bude příští týden dražit dopis skladatele Richarda Wagnera, jehož dílo si…

Rusko a Čína se hlásí o slovo, moc USA upadá? Analytik varuje před sílícím…

24.04.2018 00:01 NÁZOR - Spojenými státy vedený úder na Sýrii je možná za námi, alespoň pro zatím, ale válka, která…

Nové boje u izraelských hranic, Izrael zničil syrské dělo jako varování…

23.04.2018 19:19 Tel Aviv - Izraelská armáda oznámila, že dnes zasáhla dělostřelecké zařízení v Sýrii. Stalo se tak…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama