USA žádají po nové palestinské vládě ústupky. Nemístné vměšování, oponuje Hamas

Jeruzalém - Bílý dům požaduje, aby nová palestinská vláda, která má vzniknout po dohodě mezi radikálním hnutím Hamás a stranou Fatah, uznala Izrael. Také se má zavázat, že nebude propagovat násilí.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Palestina

Hamás, který který Spojené státy, EU a Izrael označují za teroristickou organizaci, se minulý týden v Egyptě domluvil se Západem uznávanou konkurenční stranou Fatah, že jí předá administrativní kontrolu nad pásmem.

Zatímco Palestinci doufají, že nová palestinská vláda oživí izraelsko-palestinský mírový proces, Izrael se staví k plánu skepticky a zdůrazňuje, že Hamás má nadále ozbrojené křídlo, které propaguje násilí vůči Izraeli.

"Spojené státy opět zdůrazňují, že je důležité dodržovat pravidla blízkovýchodního kvartetu (čtveřice států, jež se angažuje v izraelsko-palestinském mírovém procesu). Jakákoliv palestinská vláda musí přislíbit, že nebude používat násilí a uzná izraelský stát," řekl vyjednávač USA Jason Greenblatt a dodal, že nová vláda musí odzbrojit teroristy a zapojit se do mírového procesu diplomatickou cestou.

Vůdce Hamásu Jahjá Sinvár podmínky Izraele a Spojených států odmítl. Podle něj není čas na to, aby Hamás jednal o uznání Izraele, ale o jeho zničení. "Časy, kdy Hamás jednal o uznání Izraele, skončily. Teď budeme jednat o tom, kdy Izrael zničit," řekl Sinvár.

Prohlásil také, že je jeho organizace připravena vyjednat "další dohodu typu Šalit", tedy dohodu o výměně vězňů. V roce 2011 Izrael vyměnil vojáka Gilada Šalita, jehož Hamás držel v pásmu jako rukojmí od roku 2006, za tisícovku palestinských vězňů. Podle Sinvára budou "tentokrát osvobozeni Marván Barghútí a další". Barghútí je někdejší prominentní člen Fatahu, který byl v roce 2002 zatčen za účast na protiizraelských povstáních. Odsouzen byl za vraždu k pěti doživotním trestům.

Další představitel Hamásu Básim Naím podmínky Izraele a USA označil za vměšování. "Jde o evidentní vměšování do palestinských záležitostí. Naši lidé mají právo se rozhodnout, kdo jim bude vládnout... Trumpova administrativa je pod tlakem krajně pravicové (izraelské) vlády premiéra Benjamina Netanjahua," řekl.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co skrývá Velká pyramida? Vědec rozebral pozadí mimořádného objevu

19.11.2017 00:01 NÁZOR - Indiana Jones je považován za asi nejznámějšího lovce pokladů, který v klobouku a s bičem…

Arabský tisk: Z Česka utíkají muslimové, Češi nás nenávidí a útočí na nás

18.11.2017 21:54 Aktualizováno Praha/Dauhá - Muslimská komunita v České republice je předmětem útoků plných nenávisti a předsudků.…

Palestina vyhrožuje přerušením kontaktu s USA

18.11.2017 21:42 Jeruzalém/Washington - Palestina přeruší veškerou komunikaci se Spojenými státy, pokud bude…

Vražedný seznam. IS odhalil, které své útoky považuje za své nejúspěšnější

18.11.2017 13:54 Rakka - Ačkoliv se IS v Sýrii a Iráku hroutí, teroristická skupina se nehodlá vzdát svého roky…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama