Ženské kurdské oddíly se zavázaly dál bojovat proti IS

Rajja - Ženské kurdské oddíly YPJ, které se podílely na osvobození syrské Rakk, budou nadále bojovat proti brutalitě islamistických radikálů. Ženy žijící pod nadvládou Islámského státu (IS) musely nosit dlouhé černé hábity a mít zahalený obličej. Za nevěru jim hrozilo ukamenování.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Ofenzivu s cílem dobýt Rakku zahájila koalice arabsko-kurdských milicí SDF, včetně YPJ, s pomocí mezinárodní letecké koalice vedené Spojenými státy a speciálních pozemních jednotek USA letos v červnu.

Operace se dostala do finální fáze v neděli, kdy byli z města evakuováni bojovníci IS s rodinami na základě dohody, ve které se zavázali umožnit odchod civilistům. O osvobození města z rukou džihádistů nakonec informovala exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) v úterý. Podle Abdalláhové při bojích o Rakku přišlo od června o život 30 bojovnic YPJ.

Ze stovek jezídek udělal IS sexuální otrokyně a označil je za uctívačky ďábla. Jezídky patří k menšinové skupině, v jejímž náboženství se mísí řada vlivů - od islámu, přes křesťanství až po zoroastrismus.

"Dosáhly jsme našeho cíle, kterým bylo zničit útočiště IS v jejich hlavním městě, osvobodit ženy a vrátit jezídkám důstojnost osvobozením desítek otrokyň," řekla dnes představitelka YPJ Nisrín Abdalláhová.

zdroj: YouTube

Mluvčí mezinárodní letecké koalice Ryan Dillon dnes oznámil, že milice SDF zajistily 98 procent Rakky. Několik radikálů se ale stále ukrývá na východ od stadionu, který dříve sloužil jako centrála jejich zpravodajských služeb. SDF podle Dillona rovněž prohledává domy a tunely, kde by se radikálové ještě mohli skrývat.

Ztráta Rakky, která od roku 2014 sloužila jako de facto hlavní město IS v Sýrii, představuje další oslabení této organizace. Bojovníci IS už letos v červenci přišli o Mosul, svou hlavní baštu v Iráku.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přesun velvyslanectví ČR do Jeruzaléma? Ambasador poslal tajný vzkaz,…

18.03.2018 10:04 Jeruzalém/Praha - Izraelská televize Channel 10 tvrdí, že Česká republika začala zjišťovat možnosti…

Spojenci turecké armády dobyli město Afrín, civilisté se ukryli do sklepů

18.03.2018 09:46 Ankara/Damašek - Spojenecké oddíly turecké armády dnes vstoupily do severosyrského města Afrín.…

Ze svých domovů v Sýrii prchají tisíce civilistů, bojuje se v Afrínu i…

17.03.2018 18:22 Aktualizováno Damašek - Kvůli bojům mezi Kurdy a tureckou armádu uprchlo ze severosyrského Afrínu od středy 150…

V Turecku propustili novináře Alpaye, ve vazbě strávil 20 měsíců

17.03.2018 13:45 Ankara - Turecký ústavní soud nechal propustit novináře Şahina Alpaye, který strávil ve vazbě 20…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama