Irácká armáda dobyla z rukou Kurdů městečko nedaleko Kirkúku

Bagdád - Irácká federální armáda a kurdské síly bojovaly o městečko na pomezí mezi autonomním Kurdistánem a provincií Kirkúk. Armáda nakonec získala kontrolu a Kurdy vytlačila. Podle zdrojů AP se dnes obě strany u Altun Kupri, kde žije kolem 9000 obyvatel, vzájemně ostřelovaly. Kurdové přiznávají několik desítek mrtvých.

Přidejte svůj názor

Irák

Kurdové sice podle AP patrně z městečka chtěli udělat svou symbolickou poslední baštu v boji proti výrazně silnější irácké armádě, avšak včera  večer již dostalo vládní vojsko Altun Kupri plně pod kontrolu. Kurdové se přesto nadále snažili je ostřelovat.

Armáda nejprve vedla dělostřeleckou palbu na kurdské pozice severně a jižně od městečka. Na to kurdští bojovníci, označovaní jako pešmergové, odpověděli raketometnou palbou.

Altun Kupri leží v provincii Kirkúk těsně u hranic provincie Irbíl, která už je součástí autonomního Kurdistánu. Město Irbíl je přitom správním střediskem nejen stejnojmenné provincie, ale i celé autonomie.

Irácké ministerstvo obrany už kolem poledne oznámilo, že protiteroristické síly, federální policie a milice Lidové mobilizační fronty (PMF), kterou podporuje Írán, už městečko dobyly. Vrchní velení sil pešmergů tuto zprávu následně zpochybnilo tvrzením, že postup armády byl zastaven a že vojsko přišlo o deset vozidel humvee a o jeden tank Abrams. V tvrdých bojích přišlo o život na 30 pešmergů.

Velitel PMF Ercuman Turkmen sdělil, že jeho jednotky jsou pod palbou vedenou z města ostřelovači. Žádné oběti střetu zatím armáda nehlásí, reportéři agentury ale viděli v okolí Altun Kupri záchranky.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Libanonský premiér odletí za Macronem do Francie

17.11.2017 18:08 Bejrút/Moskva/Göteborg - Libanonský premiér Saad Harírí, který před dvěma týdny oznámil nečekaně ze…

Katastrofa horší než Islámský stát? V Mosulu může zemřít až milion a půl…

17.11.2017 17:29 Aktualizováno Mosul – Jednoho srpnového rána 2014 se skupina maskovaných bojovníků vydala na cestu k Mosulské…

Irácká armáda dobyla poslední baštu IS v Iráku

17.11.2017 11:36 Aktualizováno Bagdád - Irácká armáda oznámila, že dnes dobyla město Ráva, což je poslední útočiště členů…

Turecko kvůli Ceně Václava Havla pro Arslana omezí příspěvky RE

16.11.2017 22:45 Ankara - Turecko zkrátí platbu Radě Evropy na protest proti ceně, kterou od Parlamentního…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama