Typický den džihádisty? Jen jsem hrál playstation a jezdil na kole, tvrdí Brit

Rakka/Londýn - Nikdo neví, jak si Shabazz Suleman představoval život v chalifátu, sám však tvrdí, že strávil své dny hraním videoher nebo projížďkami na kole po okupované Rakkce. Líné dny ho však nejspíš přestaly bavit, proto se rozhodl vrátit se do Anglie, poblíž turecko-syrských hranic ho však před dvěma týdny zadržela hlídka.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Islámský stát (ISIS)

Britský občan přiznal, že se připojil k Islámskému státu, popírá ovšem, že by se zapojil do zabíjení, týrání nebo utlačování nevinných. "Beru za to zodpovědnost. Byl jsem s IS, byl jsem členem teroristické organizace, ale nikdy jsem nikoho nezabil. Nikomu jsem neublížil," trvá na svém dvaadvacetiletý muž. Prý nosil uniformu a byl ozbrojený kalašnikovem, ale doufá, že nikoho tím neutlačoval.

Suleman dále tvrdil, že se k Islámského státu přidal v roce 2015 poté, co byl vyhlášen chalifát. Jeho motivy přitom nebyli ani peníze nebo zabíjení, údajně chtěl jen chránit syrské obyvatelstvo. vyšetřovatelům nyní řekl, že byl velmi "naivní" a že neví, co přesně od života v chalifátu vlastně čekal.

Bývalý džihádista taky tvrdil, že když probíhaly boje o Rakku, pak on sám jen "relaxoval, schovával se s civilisty, nebo hrál videohry na playstationu". Ozvlášť rád měl projížďky na kole po městě a prakticky vedl celou dobu obyčejný normální život, jenom s tím rozdílem, že se nacházel na území kontrolovaném IS.

Odmítl také, že by se zúčastnil bojů a tvrdil, že byl pouze záložníkem. Suleman prý nevěří, že by lidé mohli jeho historce věřit, sám ji považuje za trochu divnou. Brit vyšetřovatelům dále řekl, že by rád napsal o Islámském státu knihu.

Podle listu Independent to není poprvé, kdy chycený bývalý bojovník IS tvrdí, že sám neměl se zabíjením a zločiny války nic společného. Džihádistům v Iráku hrozí trest smrti, zatímco v evropských zemích, jako je Francie či Velká Británie, je posílají do vazeb. V červnu byl chycen Harry Sarfo, bývalý londýnský pošťák, který se v roce 2015 přidal k IS: Ten také tvrdil, že žádné zločiny nespáchal, ale později se prokázala jeho účast na veřejných popravách.

Shabazz Suleman doufá, že se dostane zpět do Velké Británie, kde by mu hrozilo vězení. Podle vlastních slov příjme svůj trest, ale rád by se brzo vrátil k normálnímu životu a pokračoval ve svých přerušených studiích politiky. Velká Británie eviduje kolem 850 majitelů britského pasu, kteří bojovali či bojují stále za Islámský stát. Doposud se vrátilo domů 420 džihádistů.

Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hnutí Fatah vyzvalo k protestům proti návštěvě Pence v Izraeli

16.12.2017 16:49 Ramalláh - Hnutí Fatah palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse dnes vyzvalo Palestince, aby…

V Iráku byly objeveny dva masové hroby obětí IS

16.12.2017 15:58 Bagdád - Na severu Iráku byly nalezeny dva masové hroby se zhruba 90 těly obětí radikálů z…

Rodina irácké Miss po její selfie s Izraelkou ze strachu uprchla

16.12.2017 07:23 Bagdád/Tel Aviv - Příbuzní irácké královny krásy Sará Idanové uprchli kvůli výhružkám do Spojených…

Rijád se dál kulturně otevírá, rapper Nelly vystoupil před tamním pánským…

15.12.2017 22:01 Rijád -V Saudské Arábii ve čtvrtek poprvé vystoupil americký rapper Nelly. Nelly, jehož skutečné…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama