Libanonský premiér se z Rijádu stále nevrátil, Bejrút žádá vysvětlení

Bejrút/Rijád/Káhira - Libanonský prezident Michel Aún dnes požádal Saúdskou Arábii, aby vysvětlila, proč se libanonský premiér Saad Harírí nevrací z Rijádu. Libanonští představitelé tvrdí, že je Saad Harírí v Rijádu zadržován proti své vůli a že byl k rezignaci přinucen. Do nové krize se vložil i Egypt.

Přidejte svůj názor

Libanon

Harírí před týdnem z Rijádu nečekaně ohlásil svou rezignaci, kterou Aún nepřijal. Harírí tvrdí, že se bojí o život, a kritizoval rostoucí vliv Íránu a šíitského Hizballáhu na libanonskou politiku.

Aún se ve svém dnešním prohlášení dovolává Saúdské Arábie "jako země, s níž má Libanon přátelské a bratrské svazky", aby vyjasnila důvody, proč brání Harírímu vrátit se do Libanonu.

USA a Francie se vyslovily pro zachování stability Libanonu. Francouzský prezident Emmanuel Macron telefonoval Aúnovi a ve čtvrtek neplánovaně navštívil Rijád. Řekl, že Francie Libanon podporuje. Francouzské ministerstvo zahraničí oznámilo, že nic nenasvědčuje tomu, že má Harírí v Saúdské Arábii omezenu možnost pohybu. Vůdce Hizballáhu Hasan Nasralláh řekl v pátek, že Harírí je v Saúdské Arábii v domácím vězení.

Situací v Libanonu se zabývá také Egypt a tamní prezident Abdal Fattáh Sísí dnes vyslal ministra zahraničí Samího Šukrího do arabských zemí, aby tam situaci Libanonu projednal. Ministr chce jet do Jordánska, Spojených arabských emirátů, Kuvajtu, Bahrajnu, Ománu a Saúdské Arábie. Sísí ve středu jasně řekl, že je proti vojenskému řešení a proti útokům na Hizballáh nebo na Írán.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co skrývá Velká pyramida? Vědec rozebral pozadí mimořádného objevu

19.11.2017 00:01 NÁZOR - Indiana Jones je považován za asi nejznámějšího lovce pokladů, který v klobouku a s bičem…

Arabský tisk: Z Česka utíkají muslimové, Češi nás nenávidí a útočí na nás

18.11.2017 21:54 Aktualizováno Praha/Dauhá - Muslimská komunita v České republice je předmětem útoků plných nenávisti a předsudků.…

Palestina vyhrožuje přerušením kontaktu s USA

18.11.2017 21:42 Jeruzalém/Washington - Palestina přeruší veškerou komunikaci se Spojenými státy, pokud bude…

Vražedný seznam. IS odhalil, které své útoky považuje za své nejúspěšnější

18.11.2017 13:54 Rakka - Ačkoliv se IS v Sýrii a Iráku hroutí, teroristická skupina se nehodlá vzdát svého roky…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama