Libanonský premiér se z Rijádu stále nevrátil, Bejrút žádá vysvětlení

Bejrút/Rijád/Káhira - Libanonský prezident Michel Aún dnes požádal Saúdskou Arábii, aby vysvětlila, proč se libanonský premiér Saad Harírí nevrací z Rijádu. Libanonští představitelé tvrdí, že je Saad Harírí v Rijádu zadržován proti své vůli a že byl k rezignaci přinucen. Do nové krize se vložil i Egypt.

Přidejte svůj názor

Libanon

Harírí před týdnem z Rijádu nečekaně ohlásil svou rezignaci, kterou Aún nepřijal. Harírí tvrdí, že se bojí o život, a kritizoval rostoucí vliv Íránu a šíitského Hizballáhu na libanonskou politiku.

Aún se ve svém dnešním prohlášení dovolává Saúdské Arábie "jako země, s níž má Libanon přátelské a bratrské svazky", aby vyjasnila důvody, proč brání Harírímu vrátit se do Libanonu.

USA a Francie se vyslovily pro zachování stability Libanonu. Francouzský prezident Emmanuel Macron telefonoval Aúnovi a ve čtvrtek neplánovaně navštívil Rijád. Řekl, že Francie Libanon podporuje. Francouzské ministerstvo zahraničí oznámilo, že nic nenasvědčuje tomu, že má Harírí v Saúdské Arábii omezenu možnost pohybu. Vůdce Hizballáhu Hasan Nasralláh řekl v pátek, že Harírí je v Saúdské Arábii v domácím vězení.

Situací v Libanonu se zabývá také Egypt a tamní prezident Abdal Fattáh Sísí dnes vyslal ministra zahraničí Samího Šukrího do arabských zemí, aby tam situaci Libanonu projednal. Ministr chce jet do Jordánska, Spojených arabských emirátů, Kuvajtu, Bahrajnu, Ománu a Saúdské Arábie. Sísí ve středu jasně řekl, že je proti vojenskému řešení a proti útokům na Hizballáh nebo na Írán.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sýrie vyhrožuje sestřelením tureckých letadel

18.01.2018 22:08 Damašek/Ankara/Washington - Syrské letectvo zasáhne proti turecké armádě, pokud Turecko zahájí…

Izrael otevře po omluvě v Jordánsku ambasádu

18.01.2018 22:00 Ammán - Izraelská ambasáda v Jordánsku bude s okamžitou platností opět uvedena do provozu. Oznámila…

Izrael dokončil u hranice s Gazou čtyři kilometry dlouhou podzemní zeď

18.01.2018 21:39 Jeruzalém - Izraelská armáda dnes zveřejnila nové podrobnosti týkající se podzemní bezpečnostní…

Turecko prodloužilo výjimečný stav zavedený po pokusu o puč

18.01.2018 20:39 Ankara - Turecký parlament ratifikoval další prodloužení výjimečného stavu, který byl v zemi…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama