Mrtvá těla pod troskami, lidé se bojí vrátit domů. Proč bylo zemětřesení v Íránu tak ničivé?

Teherán - Írán ukončil záchranné práce po silném zemětřesení, které si vyžádalo 450 obětí a přes 7000 zraněných. Otřesy o síle 7,3 stupně měly epicentrum asi 32 kilometrů od iráckého města Halabdža, blízko hranic s Íránem.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Irák a Írán zasáhlo jedno z nejhorších zemětřesení

"Záchranné práce v provincii Kermánšáh skončily," řekl státní televizi ředitel íránské zdravotnické služby. Právě ze západoíránské provincie Kermánšáh je hlášena většina z více než čtyř stovek obětí neštěstí. Šance, že se podaří v troskách najít ještě někoho živého, je podle místních úřadů extrémně nízká.

Zemětřesení bylo v hloubce jen 20 kilometrů, což je podle seizmologů příčinou rozsahu zkázy.

zdroj: YouTube

Provincii Kermánšáh dnes navštívil prezident Rúhání s cílem podpořit místní obyvatelstvo. "Pro všechny Íránce je to velké neštěstí... chtěl bych vyjádřit soustrast obyvatelům Kermánšáhu a říct jim, že při nich všichni stojíme," uvedl Rúhání. Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf na twitteru poděkoval všem státům, který nabídly Íránu pomoc, a řekl, že ji země zatím nepotřebuje.

Kromě sedmi mrtvých v Iráku připadají všechny oběti na Írán. Podle íránského Červeného půlměsíce ztratilo asi 70.000 lidí střechu nad hlavou. Řada lidí z obav před dalšími otřesy tráví noci mimo budovy, uvedla státní televize.

"Noc je chladná... Potřebujeme pomoc. Potřebujeme všechno. Úřady by měly zrychlit svou pomoc," řekla televizi mladá žena v jednom z nejpostiženějších íránských měst Sarpol Zaháb. V 80. letech během války mezi Irákem a Íránem byla značná část tohoto města zničena. Později stát v Sarpol Zahábu postavil domy pro chudé, mnozí však kritizovali, že k výstavbě jsou používány levné a méně odolné materiály.

Soustrast Íráncům vyjádřilo mnoho politiků včetně šéfky diplomacie EU Federiky Mogheriniové, tureckého premiéra Binali Yildirima, ruského prezidenta Vladimira Putina nebo generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese. Mluvčí českého ministerstva zahraničí Michaela Lagronová řekla, že ČR zatím nedostala žádost o pomoc. V oblasti by mohlo být 18 lidí z ČR a ministerstvo jim rozeslalo textové zprávy s pokyny, jak postupovat v případě problémů.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Poslední operace proti IS v Iráku: Armáda brání džihádistům v útěku do…

23.11.2017 08:27 Bagdád - Irácká armáda dnes zahájila vojenskou operaci proti zbytku Islámského státu (IS). Ofenziva…

Palestina chce do konce roku 2018 uspořádat volby

22.11.2017 20:53 Káhira - Palestinské politické strany se dnes domluvily, že do konce příštího roku uspořádají…

Místo propagandy pětiminutové porno? Malá hackerská skupina si s IS dokáže…

22.11.2017 13:42 Bagdád - Šest mladých Íráčanů se nechalo inspirovat Moskvou a do boje proti Islámskému státu se…

Francie může mít konstruktivní roli na Blízkém východě, říká Rúhání

21.11.2017 18:02 Teherán - Íránský prezident Hasan Rúhání dnes telefonicky jednal se svým francouzským protějškem…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama