Válka, kterou západ prohrál: Islámský stát zcela ovládl internet

Sýrie/Irák - Spojenecké síly organizují nálety a slaví osvobozená města od nadvlády Islámského státu. Jenže čím víc se jim daří na zemi, tím více je i zřetelná prohra na digitálním poli. I bez fyzické existence je Islámský stát pořád hrozbou. Internetovou válku navíc za teroristy zvládne jediný muž - Mohamad al-Arefe, na kterého ani specialisté z USA, Evropy nebo Ruska nestačí.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Islámský stát (ISIS)

Kdo je Mohamad al-Arefe? Člověk s velice mysteriózní identitou. Nikdo ho neviděl, ale spousta zajatých i přeběhlých džihádistů o něm mluví. Jeho popularita na sociálních sítích se rovná té, které si užívají velká jména Hollywoodu. Jenom na Twitteru má přes 20 milionů fanoušků. Sám však sleduje jen pět dalších účtu - všechny patří jemu a každý je veden v jiném jazyce.

Mohamad al-Arefe je podle všeho velmi schopný multilingvní agent a nadšenec v řadách Islámského státu. Na sociálních sítích komunikuje v indonéštině, turečtině, urdštině, perštině a samozřejmě angličtiny. Díky svým zprávám dokáže zaujmout miliony mladých muslimů po celém světě a mnohdy je přesvědčí i k loajalitě vůči chalifátu nebo páchání teroristických útoků mimo Blízký východ.

Jenže al-Arefe úřadům neustále uniká. Nelze ho obvinit, protože na veřejných příspěvcích otevřeně nenabádá k útokům, jenom ukazuje, v jakém směru jeho sympatie leží. Saudské síly zatím zjistily, že je mu kolem 47 let, což je na zdejší poměry pořád relativně "mladý a nezkušený" člověk. Po škole se mu nepodařilo najít práci a jako spousta je fanoušků, i on se cítí být odmítnutý většinovou společností.

Celosvětově je al-Arefe 86. nejsledovanějším člověkem na Twitteru, to mu dává na sociální síti více pozornosti, než má neúspěšná prezidentská kandidátka Hilary Clinton, ale pořád má mladý islamista méně fanoušků než takový Ed Sheeran. Stejně jako britský zpěvák mu však nechybí velké charisma, kterým láká další lidi.

Internetová scéna je vůbec tím nejsilnějším teritoriem Islámského státu. Bojovníků podobným al-Arefovi je v chalifátu nespočítaně. Mohamad al-Arefe však má mezi nimi zvláštní postavení. Je jejich hvězdou. Jeho primárním cílem není podněcovat lidi k agresi a útokům, ale má mezi davy šířit hlavně "pozitivní" mínění o Islámském státu.

Ukazuje lidem úspěchy IS a džihádistů, ospravedlňuje jejich útoky, aby veřejnost pak přijala existenci Islámského státu jako legitimní. Co al-Arefe ukazuje svým fanouškům, jsou vesměs velmi pozitivní zprávy. Islámský stát představuje jako velmi schopnou politickou strukturu, která není poskvrněná korupcí. Samozřejmě i v chalifátu si můžou dopřávat konzumní styl západní života, pokud ovšem budou dodržovat pravidla Koránu.

Proti lidem, jako je Mohamad al-Arefe, jsou bezpečnostní síly zcela krátké. Výborně rozumí pravidlům sociálních sítí a žádná jeho zpráva neporušuje podmínky užívání. Z toho důvodu ho ani Twitter, nebo jakákoliv jiná síť nemůže zabanovat. Nicméně studiem al-Arefových zpráv nám dává zajímavý pohled do toho, jakou taktiku nyní IS sleduje.

Jeho líbivé komentáře a způsob, jakým postuje propagandistická videa, totiž velmi silně připomíná triky západních reklam, kdy velké společnosti a značky platí velké sumy peněz psychologům na to, aby jim pomohli vytvořit dokonalou iluzi, kdy nám přímo pod nos podstrkávají svoje výrobky, aniž bychom se jich všimli. Islámský stát je tak mediální "pokrokovosti" mnohem dál, než většina států západní demokracie.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Asadova armáda shazuje na Ghútu barelové bomby, mezi oběťmi jsou děti

21.02.2018 14:56 Aktualizováno Damašek - Při dalších náletech syrské armády na povstalci ovládanou východní Ghútu u Damašku dnes…

Turecko opět ostřelovalo Afrín, varovalo Damašek před pomocí Kurdům

21.02.2018 12:13 Damašek/Ankara - Turecko v noci na dnešek opět ostřelovalo oblast Afrín na severu Sýrie. Mluvčí…

Nejhorší teror v Egyptě má přes 300 obětí. Kdo ještě dýchal, toho…

21.02.2018 09:11 Káhira - Nejhorší teroristický útok v dějinách Egypta si vyžádal přes 300 mrtvých. 25 až 30…

Nálety syrské armády zabily v Ghútě od neděle 250 civilistů

20.02.2018 21:45 Aktualizováno Damašek - Při náletech syrské armády na východní Ghútu u Damašku zahynulo od nedělního večera přes…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama