Nálety ve východní Ghútě za týden zabily 80 civilistů, hlásí SOHR

Damašek - Bombardování východní Ghúty poblíž Damašku ze strany syrské armády dál pokračuje. A to i přesto, že v regionu na základě červencových rozhovorů v kazašské metropoli Astaně měla platit bezpečnostní zóna. Pro 400.000 obyvatel východní Ghúty, kteří trpí nedostatkem jídla a léků, není před bombardováním úniku.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Sýrie

Jen za poslední týden si podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) nálety a dělostřelecká palba ve východní Ghútě vyžádaly životy 80 civilistů, včetně 14 dětí, napsala agentura AFP. Východní Ghúta je posledním větším územím u hlavního města, které je v rukou odpůrců syrské vlády. Armáda je obléhá od roku 2013.

Damašek zesílil bombardování regionu 14. listopadu poté, co povstalci z islamistické skupiny Ahrár aš-Šám zaútočili na základnu syrské armády. "V dlouhodobém horizontu by se syrská vláda měla pokusit získat opět kontrolu nad celou Ghútou, přestože to může dlouho trvat...Region se nachází příliš blízko hlavnímu městu... Opozice je obklíčena a nemá moc šancí uniknout," řekl americký expert na Sýrii Aron Lund. Povstalci v reakci na bombardování začali ostřelovat Damašek a zabili v uplynulém týdnu více než deset civilistů.

Šéf SOHR Ramí Abdar Rahmán nicméně věří, že syrská vláda použila útok povstalců na základnu jako záminku pro bombardování východní Ghúty. Cílem Damašku podle něj je, aby se místní civilisté postavili proti rebelům. "Někdy se musíme skrývat v místech, která k tomu účelu nejsou určená, například v koupelnách či kuchyních, někdy tam musíme i spát," řekl osmadvacetiletý otec dvou dětí Madžid, který žije ve východní Ghútě.

O pokračujících bojích v Sýrii budou ve středu v Soči mluvit ruský prezident Vladmir Putin, íránský prezident Hasan Rúhání a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Írán a Rusko podporují v konfliktu syrskou vládu, Ankara stojí na straně povstalců. Všechny tři země se snaží spolupracovat s cílem vyřešit konflikt, který si dosud vyžádal více než 300.000 obětí na životech.

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hnutí Fatah vyzvalo k protestům proti návštěvě Pence v Izraeli

16.12.2017 16:49 Ramalláh - Hnutí Fatah palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse dnes vyzvalo Palestince, aby…

V Iráku byly objeveny dva masové hroby obětí IS

16.12.2017 15:58 Bagdád - Na severu Iráku byly nalezeny dva masové hroby se zhruba 90 těly obětí radikálů z…

Rodina irácké Miss po její selfie s Izraelkou ze strachu uprchla

16.12.2017 07:23 Bagdád/Tel Aviv - Příbuzní irácké královny krásy Sará Idanové uprchli kvůli výhružkám do Spojených…

Rijád se dál kulturně otevírá, rapper Nelly vystoupil před tamním pánským…

15.12.2017 22:01 Rijád -V Saudské Arábii ve čtvrtek poprvé vystoupil americký rapper Nelly. Nelly, jehož skutečné…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama