Soud v Haagu by mohl vyšetřovat válečné zločiny v Afghánistánu, USA protestují

Haag - Prokurátorka Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu dnes požádala soudce, aby povolili zahájit vyšetřování zločinů údajně spáchaných v Afghánistánu americkou armádou, pracovníky Ústřední zpravodajské služby (CIA), afghánskou armádou a hnutím Tálibán. Pro rozhodnutí ohledně dnešní žádosti není stanovena žádná lhůta. Oběti mohou své podněty v souvislosti s možným vyšetřováním odpovědným soudcům podávat do konce ledna.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Afghanistán

Prokurátorka Fatou Bensoudaová tak vůbec poprvé učinila kroky namířené proti Washingtonu. Přestože Spojené státy nejsou členy ICC, mezinárodní tribunál může soudit jejich občany za zločiny spáchané na území členských zemí.

Bensoudaová uvádí, že na základě dostupných informací je na místě věřit obviněním vůči americkým vojákům a agentům CIA. Konkrétně se jedná o "případy mučení, krutého zacházení, pošlapání osobní důstojnosti, znásilnění a sexuálního násilí páchaného na osobách držených v souvislosti s konfliktem v Afghánistánu a v jiných oblastech, zejména v letech 2003 a 2004".

Americká diplomacie se zapojením haagského soudu v Afghánistánu nesouhlasí a žádost prokurátorky prý přezkoumá. "Naše stanovisko je jasné: vyšetřování ICC s ohledem na členy americké mise by bylo zcela neopodstatněné a neoprávněné," uvedlo ministerstvo zahraničí.

Prokurátorka chce kromě prohřešků USA prozkoumat také možné zločiny proti lidskosti ze strany Tálibánu a jeho spojenců, které jsou "součástí rozsáhlé a systematické kampaně zastrašování, cíleného zabíjení a únosů civilistů". Afghánské síly podezírá ze obdobných praktik vůči zajatcům jako ty americké.

Vstupte do diskuze (12)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Palestinský útočník pobodal v Jeruzalémě Izraelce, byl zastřelen

18.03.2018 18:29 Jeruzalém - V jeruzalémském Starém Městě dnes zaútočil Palestinec nožem. Pobodal člena izraelských…

Přesun velvyslanectví ČR do Jeruzaléma? Ambasador poslal tajný vzkaz,…

18.03.2018 17:29 Aktualizováno Jeruzalém/Praha - Izraelská televize Channel 10 tvrdí, že Česká republika začala zjišťovat možnosti…

Sýrie už neexistuje? Turecko slaví, Osmanská říše se rozšiřuje. Novinářky…

18.03.2018 17:07 Aktualizováno Afrín/Praha - Spojenecké oddíly turecké armády vstoupily do města Afrín, podle tureckého prezidenta…

Turci dobyli město Afrín. Kurdové utekli se staženým ohonem, jásá Erdogan

18.03.2018 16:15 Aktualizováno Ankara/Damašek - Spojenecké oddíly turecké armády dnes vstoupily do severosyrského města Afrín.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama