Soud v Haagu by mohl vyšetřovat válečné zločiny v Afghánistánu, USA protestují

Haag - Prokurátorka Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu dnes požádala soudce, aby povolili zahájit vyšetřování zločinů údajně spáchaných v Afghánistánu americkou armádou, pracovníky Ústřední zpravodajské služby (CIA), afghánskou armádou a hnutím Tálibán. Pro rozhodnutí ohledně dnešní žádosti není stanovena žádná lhůta. Oběti mohou své podněty v souvislosti s možným vyšetřováním odpovědným soudcům podávat do konce ledna.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Afghanistán

Prokurátorka Fatou Bensoudaová tak vůbec poprvé učinila kroky namířené proti Washingtonu. Přestože Spojené státy nejsou členy ICC, mezinárodní tribunál může soudit jejich občany za zločiny spáchané na území členských zemí.

Bensoudaová uvádí, že na základě dostupných informací je na místě věřit obviněním vůči americkým vojákům a agentům CIA. Konkrétně se jedná o "případy mučení, krutého zacházení, pošlapání osobní důstojnosti, znásilnění a sexuálního násilí páchaného na osobách držených v souvislosti s konfliktem v Afghánistánu a v jiných oblastech, zejména v letech 2003 a 2004".

Americká diplomacie se zapojením haagského soudu v Afghánistánu nesouhlasí a žádost prokurátorky prý přezkoumá. "Naše stanovisko je jasné: vyšetřování ICC s ohledem na členy americké mise by bylo zcela neopodstatněné a neoprávněné," uvedlo ministerstvo zahraničí.

Prokurátorka chce kromě prohřešků USA prozkoumat také možné zločiny proti lidskosti ze strany Tálibánu a jeho spojenců, které jsou "součástí rozsáhlé a systematické kampaně zastrašování, cíleného zabíjení a únosů civilistů". Afghánské síly podezírá ze obdobných praktik vůči zajatcům jako ty americké.

Vstupte do diskuze (12)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rodina irácké Miss po její selfie s Izraelkou ze strachu uprchla

16.12.2017 07:23 Bagdád/Tel Aviv - Příbuzní irácké královny krásy Sará Idanové uprchli kvůli výhružkám do Spojených…

Rijád se dál kulturně otevírá, rapper Nelly vystoupil před tamním pánským…

15.12.2017 22:01 Rijád -V Saudské Arábii ve čtvrtek poprvé vystoupil americký rapper Nelly. Nelly, jehož skutečné…

"Mláďata" chalifátu představují bezpečnostní hrozbu. Musíme se o ně…

15.12.2017 10:17 Washington - Společně s porážkou Islámského státu na Blízkém východě musí země řešit novou…

Muslimové se sjednotí proti společnému nepříteli, soudí analytik

15.12.2017 00:01 NÁZOR – Americký prezident Donald Trump vydal 6. prosince nejspornější zahraničněpolitické…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama