Francie může mít konstruktivní roli na Blízkém východě, říká Rúhání

Teherán - Íránský prezident Hasan Rúhání dnes telefonicky jednal se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem. Při té příležitosti uvedl, že Francie může mít konstruktivní roli na Blízkém východě, pokud bude hájit nestrannou a realistickou politiku.

Přidejte svůj názor

Emmanuel Macron

S odkazem na íránský tisk o tom informovala agentura Reuters. Napětí mezi Íránem a Francií se vyostřilo minulý týden, když Macron řekl, že Teherán nesmí být v regionu tak agresivní a měl by být více transparentní ohledně svého balistického programu.

Írán je podle Rúháního připraven rozvinout s Francií vztahy na základě vzájemného respektu a společných cílů. Íránský prezident označil některé prince na Blízkém východě za dobrodruhy, čímž podle Reuters narážel na Saúdskou Arábii, svého hlavního rivala. Francie podle něj může hrát pozitivní roli ve zmírnění napětí, pokud zaujme nestranný přístup a realistický přístup.

Šéf Elysejského paláce se pokusil zaujmout roli zprostředkovatele poté, co libanonský premiér Saad Harírí 4. listopadu ze Saúdské Arábie nečekaně rezignoval a obvinil Teherán a šíitské hnutí Hizballáh, který byl v jeho koaliční vládě, z vyvolávání nestability na Blízkém východě. Francie vyzvala Hizballáh, aby se vzdal zbraní.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Při výbuchu bomby před stadionem v Afghánistánu zahynulo 13 lidí

23.03.2018 19:56 Aktualizováno Kábul - Při výbuchu bomby umístěné v automobilu před sportovním stadiónem v afghánské provincii…

Egypt rozjede propagační kampaň, bude mířit i na turisty z Česka

23.03.2018 07:29 Káhira - Egyptská ekonomika je závislá na cestovním ruchu, země proto chystá další investice do…

Začala první evakuace povstalců z východní Ghúty

22.03.2018 21:51 Aktualizováno Damašek - V syrské oblasti východní Ghúta dnes začala s několikahodinovým zpožděním první evakuace…

Turecko se mění v KLDR? Prošel přísný zákon o blokování internetu

22.03.2018 15:59 Ankara - V Turecku podle opozice hrozí cenzura internetu. Tamní parlament dnes přijal zákon, který…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama