Spojené státy zaspaly dobu? Rusko usedá na pozici ručitele míru

Washington/Moskva - Kreml je zpět na Blízkém východu. A zdaleka už neřeší jen Sýrii a Irák. Moskva metodologicky vytváří systém geopolitických výzev pro Spojené státy, ty si však můžou v tomto případě za špatnou stranu sami. Nízká ochota reflektovat dění na Blízkém východě se na USA podepsala tak, že v regionu už dávno neplatí za vůdce, na kterého se můžou státy obrátit.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Ruská vlajka

Na jejich místo se dostává Ruská federace, která si vytvořených podmínek nesmírně užívá. Nejenže si tak vytváří nový trh, kam může dodávat své zboží, od vojenské techniky po spotřební zboží, rozhodně si tím zvedá i mezinárodní prestiž a ruský vliv se nelimituje už jen na Asadův režim v Sýrii. V centru dění je bezesporu nyní ropa.

Jeden z největších těžařů a dodavatelů, Saudská Arábie, nečelí jen nízkým cenám za černé zlato, ale je uprostřed i politické destabilizace, kdy reálně hrozí, že země půjde do války. Kdyby Moskva chtěla jen zůstat u obchodů, pak to není problém. jenže rozšiřování geopolitického vlivu zahrnuje mnohem více a do popředí se dostává i otázka, zda už éra USA dávno neskončila.

Jedna z největších hrozeb je, zda s rozšiřováním nároků Moskvy a klesajícího vlivu USA se nedostává svět zpět do doby, kdy na planetě platila studená válka. Na světě je dnes už mnohem více pólů, přesto dvě (případně tři) hlavní vůdčí země jsou jasné. Po pádu Sovětského svazu vzdalo Rusko většinu své armádní výroby, to se však teď obrací, když Blízký východ působí jako skvělý trh pro vojenskou techniku.

V současnosti se dá říct, že má Rusko na Blízkém východě několik cílů. Tím prvním je rozhodně porážka Islámského státu a vymýcení krvavého džihádu. Ten v minulých letech přilákal více než 2,5 tisíc Rusů, kteří se v Sýrii přidali pod vlajku chalifátu. Tito bojovníci však po skončení války chtějí zpět domů, a to je pro Kreml skutečná hrozba. Co se týče muslimů, pak Moskva je po Istanbulu dalším evropským městem s nejvyšší populací muslimů.

Dalším cílem je bezesporu strategická výhoda oproti USA. Současná federaci si přeci jen stále nese trauma z prohrané studené války a ruská hrdost tím poněkud utrpěla. Vytlačit vliv USA z jednoho regionu a dosadit tam svůj, bude zajisté fungovat jako mírná náhrada za prožitý stud. Ve hře je ale i vojenský trh, kam můžou ruské firmy vyvážet.

A v neposlední řadě se zde jedná i o ropu, hlavní zájem Spojených států. Kdo ovlivňuje Blízký východ, ovlivňuje i ceny ropy a Moskva si to dobře uvědomuje. Přístup k levné ropě může být rozhodující faktor pro řadu ekonomik a když je Saudská Arábie na pokraji války s Íránem, Moskva získává nyní jedinečnou šanci, jak zasadit svůj vliv do budoucna.

Skomírající vliv USA na Blízkém východě začal už za vláda Baracka Obamy, který chtěl ukončit "válku Bushe". Obama reakce vůči válce v Sýrii napovídá, že chtěl držet stranou od konfliktů, naopak si myslel, že nejlepším řešením bude íránská nukleární dohoda. Tím se v regionu vytvořilo mocenské vacuum, které nyní čeká na zaplnění.

Americký odchod z Blízkého východu napovídá, že Bílý dům už je věčným válčením unavený. Nahrává tomu i to, že veškeré chyby se vždycky házely právě na USA. Když tam byli vojáci, tak byli kritizování za intervenci. Když nezasáhli do války v Sýrii, tak to zase schytali za to, že svou neaktivitou připravili živnou půdu pro zrod Islámského státu.

Doteď není jasné, co vlastní současný americký prezident Donald Trump má s regionem v plánu. Oblast se přitom nyní nachází na politickém scestí, a každý, kdo se ho zúčastní bude potom moci ovlivnit dění. Islámský stát je de facto poražený, ale válka Asadova režimu s opozici ještě není u konce. Kdo usedne nakonec ve vládě rozhodne i o tom, zda Rusko nebo USA budou hrát hlavní roli v otázkách ropy.

Vstupte do diskuze (12)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Irák kvůli vazbám na IS vězní tisíce lidí, tempo poprav strmě roste

21.03.2018 10:50 Bagdád - Irácké úřady zadržely nebo uvěznily nejméně 19.000 lidí obviněných z vazeb na Islámský…

Izrael přiznal, že v roce 2007 zničil jaderný reaktor v Sýrii

21.03.2018 09:48 Aktualizováno Jeruzalém - Izrael dnes oficiálně přiznal, že 6. září 2007 zničil zařízení na východě Sýrie, které…

Při útocích v Sýrii zemřelo přes 70 lidí

20.03.2018 20:50 Damašek - V Sýrii dnes v bojích přišlo o život přes 70 lidí při útocích na Damašek a jeho předměstí…

Erdogan rozpoutal teror. OSN obvinila Turecko z vážného porušování…

20.03.2018 13:24 Ankara - Turecko podle OSN porušilo v souvislosti s pokračujícím výjimečným stavem práva "stovek…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama