Rusko nevylučuje přesun své ambasády do západního Jeruzaléma

Jeruzalém/Moskva - Ruský velvyslanec v Izraeli Alexandr Šein dnes reagoval na středeční oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa, který uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele. Prohlásil, že Rusko považuje západní Jeruzalém za hlavní město Izraele a Rusko by tam mohlo za určitých podmínek přesunout své velvyslanectví.

Přidejte svůj názor

Izrael, Jeruzalém

Moskva podle Šeinova prohlášení považuje západní Jeruzalém za izraelskou metropoli a je prý možné, že tam Rusko z Tel Avivu přestěhuje své velvyslanectví, jakmile bude dosaženo mírové dohody mezi Izraelem a Palestinci.

Trump ve svém prohlášení nespecifikoval žádnou část Jeruzaléma. Izrael východní čtvrti v roce 1967 obsadil a později připojil k západním. Město v roce 1980 označil za svou nedělitelnou metropoli, ale svět to nepovažuje za legální. Většina zemí má svá velvyslanectví v Tel Avivu.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Pesov řekl, že americké rozhodnutí povede k rozkolu světového společenství. "Skutečně to vyvolává znepokojení, jak velké napětí vzniklo v regionu po prohlášení amerického prezidenta Trumpa. Soudíme, že toto rozhodnutí nyní přinejmenším nepřispívá k žádnému pokroku směrem k blízkovýchodnímu urovnání. Naopak, podle našeho názoru povede k rozkolu mezinárodního společenství," sdělil Peskov.

Prezident Vladimir Putin chce o tomto tématu hovořit telefonicky s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Náměstek ministra zahraničí Gennadij Gatilov řekl, že Rusko hodlá Trumpa kritizovat za oznámení o Jeruzalému v Radě bezpečnosti OSN. Rada by měla na toto téma jednat v pátek. Ruské ministerstvo zahraničí se domnívá, že Trumpovo rozhodnutí může zhoršit stav izraelsko-palestinského konfliktu.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rodina irácké Miss po její selfie s Izraelkou ze strachu uprchla

16.12.2017 07:23 Bagdád/Tel Aviv - Příbuzní irácké královny krásy Sará Idanové uprchli kvůli výhružkám do Spojených…

Rijád se dál kulturně otevírá, rapper Nelly vystoupil před tamním pánským…

15.12.2017 22:01 Rijád -V Saudské Arábii ve čtvrtek poprvé vystoupil americký rapper Nelly. Nelly, jehož skutečné…

"Mláďata" chalifátu představují bezpečnostní hrozbu. Musíme se o ně…

15.12.2017 10:17 Washington - Společně s porážkou Islámského státu na Blízkém východě musí země řešit novou…

Muslimové se sjednotí proti společnému nepříteli, soudí analytik

15.12.2017 00:01 NÁZOR – Americký prezident Donald Trump vydal 6. prosince nejspornější zahraničněpolitické…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama