Rusko nevylučuje přesun své ambasády do západního Jeruzaléma

Jeruzalém/Moskva - Ruský velvyslanec v Izraeli Alexandr Šein dnes reagoval na středeční oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa, který uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele. Prohlásil, že Rusko považuje západní Jeruzalém za hlavní město Izraele a Rusko by tam mohlo za určitých podmínek přesunout své velvyslanectví.

Přidejte svůj názor

Izrael, Jeruzalém

Moskva podle Šeinova prohlášení považuje západní Jeruzalém za izraelskou metropoli a je prý možné, že tam Rusko z Tel Avivu přestěhuje své velvyslanectví, jakmile bude dosaženo mírové dohody mezi Izraelem a Palestinci.

Trump ve svém prohlášení nespecifikoval žádnou část Jeruzaléma. Izrael východní čtvrti v roce 1967 obsadil a později připojil k západním. Město v roce 1980 označil za svou nedělitelnou metropoli, ale svět to nepovažuje za legální. Většina zemí má svá velvyslanectví v Tel Avivu.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Pesov řekl, že americké rozhodnutí povede k rozkolu světového společenství. "Skutečně to vyvolává znepokojení, jak velké napětí vzniklo v regionu po prohlášení amerického prezidenta Trumpa. Soudíme, že toto rozhodnutí nyní přinejmenším nepřispívá k žádnému pokroku směrem k blízkovýchodnímu urovnání. Naopak, podle našeho názoru povede k rozkolu mezinárodního společenství," sdělil Peskov.

Prezident Vladimir Putin chce o tomto tématu hovořit telefonicky s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Náměstek ministra zahraničí Gennadij Gatilov řekl, že Rusko hodlá Trumpa kritizovat za oznámení o Jeruzalému v Radě bezpečnosti OSN. Rada by měla na toto téma jednat v pátek. Ruské ministerstvo zahraničí se domnívá, že Trumpovo rozhodnutí může zhoršit stav izraelsko-palestinského konfliktu.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Irák kvůli vazbám na IS vězní tisíce lidí, tempo poprav strmě roste

21.03.2018 10:50 Bagdád - Irácké úřady zadržely nebo uvěznily nejméně 19.000 lidí obviněných z vazeb na Islámský…

Izrael přiznal, že v roce 2007 zničil jaderný reaktor v Sýrii

21.03.2018 09:48 Aktualizováno Jeruzalém - Izrael dnes oficiálně přiznal, že 6. září 2007 zničil zařízení na východě Sýrie, které…

Při útocích v Sýrii zemřelo přes 70 lidí

20.03.2018 20:50 Damašek - V Sýrii dnes v bojích přišlo o život přes 70 lidí při útocích na Damašek a jeho předměstí…

Erdogan rozpoutal teror. OSN obvinila Turecko z vážného porušování…

20.03.2018 13:24 Ankara - Turecko podle OSN porušilo v souvislosti s pokračujícím výjimečným stavem práva "stovek…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama