Spor o Jeruzalém graduje: Šéf Hizballáhu podpořil výzvu Hamasu k povstání proti Izraeli

Jeruzalém - Napětí kvůli Jeruzalému dál roste. Vůdce libanonského hnutí Hizballáh Hasan Nasralláh podpořil dnešní výzvu šéfa palestinského Hamásu k zahájení nového povstání (intifády) proti Izraeli.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Chrámová hora (hebrejsky הַר הַבַּיִת‎‎ Har ha-bajit, Chrámová hora, arabsky الحرم القدسي الشريف‎‎, al-Haram al-qudsí aš-šaríf, Vznešená svatyně), někdy uváděná též jako hora Moria (hebrejsky הר המוריה‎‎), je plošina o půdorysu nepravidelného čtyřúhelníku o rozměrech 313 m (severní strana), 470 m (východní strana), 280 m (jižní strana) a 485 m (západní strana), nacházející se v jeruzalémském Starém Městě. Část západní stěny Chrámové hory tvoří Zeď nářků, pozůstatek židovského Chrámu. Na vrcholu hory stojí kromě dvou největších – Skalního dómu a mešity al-Aksá – řada dalších menších staveb, autor: Godot13

Nasralláh to řekl dnes v libanonské televizi Al-Manár. Intifáda má být reakcí na středeční oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že uznává Jeruzalém jako hlavní město Izraele. "Podporujeme výzvu k nové palestinské intifádě a k vystupňování odporu, který bude největší, nejdůležitější a nejvážnější odpovědí na americké rozhodnutí," prohlásil dnes Nasralláh.

Podle izraelského deníku The Times of Israel vůdce Hizballáhu rovněž uvedl, že jeruzalémská mešita Al-Aksá, třetí nejposvátnější místo islámu, je "v opravdovém ohrožení a může být kdykoli zničena".

Podle Nasralláha Izrael nerespektuje mezinárodní rezoluce ani názor ostatního světa a "zajímá se jen o to, co říkají USA". Vůdce Hizballáhu také vyzval muslimy, aby zaplavili sociální sítě protesty proti Trumpovu prohlášení.

Vůdce Hamásu Ismáíl Haníja dnes řekl, že Trumpovo rozhodnutí by se mělo považovat za vyhlášení války Palestincům. Pátek by měl být podle něj zahájením intifády za osvobození Jeruzaléma a Západního břehu. Při minulých dvou intifádách přišlo o život na 6000 lidí.

Izraelská armáda dnes informovala, že u izraelských hranic s palestinským Pásmem Gazy, které ovládá Hamás, se rozezněly sirény, které varují před raketami. Podle izraelské armády byly příčinou dvě rakety vypálené z Pásma Gaza, které dopadly do moře.

Vstupte do diskuze (11)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kvůli bojům uprchlo ze syrského Afrínu asi 5000 lidí, uvádí OSN

23.01.2018 19:35 Ankara/Damašek - Kvůli bojům už ze syrské oblasti Afrín uprchlo zhruba 5000 lidí. Oznámila to dnes…

Syrská vláda dál používá chemické zbraně proti lidu, varoval Tillerson

23.01.2018 18:32 Paříž – Šéf americké diplomacie Rex Tillerson dnes při návštěvě varoval, že syrská vláda patrně…

Kurdské úřady vyhlásily mobilizaci na obranu Afrínu. Vůli lidí nelze…

23.01.2018 17:19 Ankara/Damašek - K mobilizaci na obranu oblasti Afrín proti turecké vojenské operaci dnes vyzvaly…

Pence: USA plánují odstoupit od jaderné dohody s Íránem

23.01.2018 14:39 Jeruzalém - Americký viceprezident Mike Pence dnes ukončil návštěvu Izraele. Zopakoval, že…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama