Je to masochismus. Bývalí diplomaté USA rozcupovali Trumpa kvůli Jeruzalému

Jeruzalém/Washington - Devět z 11 bývalých amerických velvyslanců v Izraeli nesouhlasí s rozhodnutím prezidenta Donalda Trumpa uznat Jeruzalém za metropoli židovského státu. Trumpa chápou jenom dva - Ogden Reid, který byl v Izraeli v letech 1959 až 1961, a Edward Walker, který sloužil za prezidenta Billa Clintona v letech 1997-1999.

Přidejte svůj názor

Izrael, ilustrační foto

"Všichni víme, že Izrael má hlavní město jménem Jeruzalém, a za mé 35leté služby na Blízkém východě to nikdo nezpochybňoval," řekl Walker listu The New York Times. Podle něj je nutné dohodnout se na hranici Izraele a eventuálního palestinského státu a nic z toho, co Trump řekl, tuto dohodou nevylučuje.

Ostatní bývalí velvyslanci s tím nesouhlasí. Daniel Kurtzer (v Izraeli v letech 2001-2005) řekl, že USA se tímto krokem dostaly do izolace - nepočítaje spojenecký Izrael - a připravily se o roli zprostředkovatele mírové dohody. Richard Jones (2005-2009) se domnívá, že jde o rizikový krok, protože skupiny jako Hamás nebo Islámský stát rozpoutají násilí.

Někteří jeho kolegové nejsou proti uznání západního Jeruzaléma za hlavní město, avšak pouze výměnou za nějaký ústupek nebo v rámci širší strategie. USA například mohly žádat zpomalení budování v osadách nebo uznání východního Jeruzaléma za hlavní město palestinského státu. Martin Indyk, který byl velvyslancem dvakrát a s nímž Trump konzultoval, řekl, že prezident se jeho radou neřídil.

William Brown (1988-1992) navrhoval uznat Jeruzalém za hlavní město administrativě George Bushe staršího, aby tak USA povzbudily Izrael k účasti na mírových rozhovorech v Oslu, avšak Bílý dům doporučení nepřijal. Podle Williama Harropa jde o "masochistické" rozhodnutí, jímž Trump ohrozil svůj vlastní plán "vyjednat mezi Izraelci a Palestinci mír".

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Při noční razii na Západním břehu byl těžce zraněn Izraelec

24.05.2018 11:42 Jeruzalém - Člen izraelské speciální jednotky byl vážně zraněn při noční razii v uprchlickém táboře…

Při náletu zemřelo 12 spojenců syrské vlády, tvrdí SOHR. USA o útoku neví

24.05.2018 10:38 Damašek - Nejméně 12 členů jednotek bojujících na straně syrské vlády přišlo v noci na dnešek o…

Izrael plánuje dalších 2500 bytů v osadách, výstavba je dle mezinárodního…

24.05.2018 09:25 Jeruzalém - Izrael má v plánu vybudovat dalších 2500 bytů v židovských osadách na okupovaném…

Izrael patrně změní zákon o právu vyhlásit válku, čelil kritice ze všech…

24.05.2018 08:12 Jeruzalém - Členové izraelského užšího, takzvaného bezpečnostního, kabinetu chtějí změnit nedávno…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama