Izraelská stíhačka zaútočila na Pásmo Gazy, Abbás odvolal schůzku s Pencem

Jeruzalém/Gaza - Radikální Palestinci vypálili na Izrael nejméně tři rakety. Následovala odveta židovského státu. Při dnešním náletu na Pásmo Gazy přišli o život dva členové ozbrojeného křídla tamního Hamásu. Proti USA ostře vystoupila palestinská samospráva Mahmúda Abbáse.

Přidejte svůj názor 20 komentářů

Dvě F-15I Ra'am izraelských vzdušných sil (Israel Defense Forces)

Radikálové vypálili rakety v pátek, kdy se odehrály v muslimském světě masové protiamerické a protiizraelské protesty. Na palestinských územích při nich zemřel jeden člověk a stovky lidí byly zraněny. Protesty vyvolalo rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa uznat Jeruzalém za hlavní město Izraele.

Izraelská armáda dnešní útok potvrdila. Letadlo zaútočilo na čtyři "objekty teroristického Hamásu - na dvě dílny na výrobu zbraní, na zbrojní skladiště a vojenský komplex". Hamás potvrdil smrt dvou svých členů.

Izraelci bombardovali Pásmo Gazy také v pátek. Zranění utrpělo 14 lidí, mezi nimiž byly i děti a ženy.

Protesty proti Trumpovu kroku dnes pokračovaly ve východním Jeruzalémě a v Betlémě, ale jejich účastníky rozehnali izraelští policisté na koních. Policejní mluvčí Mickey Rosenfeld řekl, že nikdo nebyl zraněn.

Vůdce Hamásu Ismáíl Haníja prohlásil, že ten, kdo si myslí, že reakce Palestinců na Trumpovo rozhodnutí skončí protesty, se mýlí. Hamás už dříve vyzval k zahájení třetího protiizraelského povstání - intifádě. K pátečním protestům řekl, že "davy Palestinců bez jakékoli pochybnosti dokazují, že Jeruzalém je sídlem všech svobodných lidí světa". "Trump ani nikdo jiný nemůže nic změnit na historické a geografické pravdě ani na tom, čím je toto posvátné město," řekl Haníja. Dodal, že zástupci Hamásu se ve čtvrtek sejdou s delegací konkurenčního Fatahu, aby se dohodli na společném postupu v reakci na krok USA.

Ke kritikům Trumpova rozhodnutí se dnes připojila vláda Spojených arabských emirátů. Podle státního ministra pro zahraniční záležitosti Anvara Karkáše je uznání Jeruzaléma darem pro radikály. Úřad Abbáse dnes potvrdil, že se Abbás nesejde s americkým viceprezidentem Mikem Pencem při jeho nadcházející návštěvě. Pence přijede do Izraele 17. prosince a s Abbásem se chtěl podle původních informací sejít 19. prosince. "Jednání viceprezidenta v Palestině se konat nebude," řekl dnes Abbásův poradce Madždí Chálidí.

Vstupte do diskuze (20)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ze svých domovů v Sýrii prchají tisíce civilistů, bojuje se v Afrínu i…

17.03.2018 18:22 Aktualizováno Damašek - Kvůli bojům mezi Kurdy a tureckou armádu uprchlo ze severosyrského Afrínu od středy 150…

V Turecku propustili novináře Alpaye, ve vazbě strávil 20 měsíců

17.03.2018 13:45 Ankara - Turecký ústavní soud nechal propustit novináře Şahina Alpaye, který strávil ve vazbě 20…

Palestinec na Západním břehu najel do čtyř Izraelců, dva zabil

16.03.2018 18:55 Aktualizováno Jeruzalém - Palestinský řidič na okupovaném Západním břehu Jordánu dnes najel do čtyř mladých…

Boje v Afrínu a Ghútě mají přes 100 civilních obětí

16.03.2018 18:52 Damašek - Nejnovější boje ve východní Ghútě nedaleko Damašku a v severosyrském Afrínu si podle…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama