Putin navštívil Sýrii, nařídil stažení ruských vojáků ze země

Damašek - Ruský prezident Vladimir Putin dnes zavítal do Sýrie, kde se setkal s Bašárem Asadem. Prohlásil, že se za zhruba dva roky podařilo zničit Islámský stát a nařídil stažení ruských sil ze Sýrie.

Přidejte svůj názor 55 komentářů

Bojová letka RF v Sýrii

Putin, který má dnes na programu jednání v Egyptě a Turecku, přicestoval na leteckou základnu Hmímím v syrské provincii Latákíja, kterou v boji proti radikálům využívají ruské ozbrojené síly. Spolu s Putinem základnu navštívil i ruský ministr obrany Sergej Šojgu.

zdroj: YouTube

Putin v projevu k ruským vojákům na základně řekl, že již nařídil podstatné snížení ruské vojenské přítomnosti v zemi. "Pokud teroristé opět pozvednou hlavu, uštědříme jim takovou ránu, jakou dosud nezažili," řekl Putin. Dodal, že ruské síly si i po odchodu udrží základnu Hmímím a také námořní komplex.

Při rozhovoru s Asadem Putin prohlásil, že chce ve spolupráci s Íránem a Tureckem zahájit mírový proces v Sýrii a že věří, že se podaří uspořádat celosyrský kongres národního dialogu. Řada opozičních skupin ale v předchozích týdnech účast na takovém sněmu odmítla.

Asad Putinovi za účast na boji proti terorismu poděkoval a prohlásil, že úsilí ruských vojáků nebude v Sýrii nikdy zapomenuto. "Děkuji milionkrát," citovala syrského prezidenta agentura TASS.

Rusko má podle různých odhadů v Sýrii 4000 až 10.000 vojáků. Již na konci listopadu náčelník generálního štábu ruské armády Valerij Gerasimov řekl, že zásadní snížení početního stavu ruských vojáků v Sýrii se může odehrát ještě před koncem roku.

Vstupte do diskuze (55)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Syrská armáda začala ničit tunely pod jižním Damaškem

24.04.2018 14:16 Damašek - Syrská armáda zahájila novou operaci na jižním okraji Damašku. Cílem je zlikvidovat…

Bojkot Wagnerovy hudby? V Izraeli se uskuteční velmi neobvyklá dražba

24.04.2018 13:44 Aktualizováno Jeruzalém - V Izraeli se bude příští týden dražit dopis skladatele Richarda Wagnera, jehož dílo si…

V Íránu našli mumii, možná tělo zakladatele dynastie Pahlaví

24.04.2018 12:54 Teherán - Při stavebních pracích v Šahre Rej na severu Íránu byla nalezena mumie, která by mohla…

Írán opět pohrozil USA kvůli jaderné dohodě, ve hře je překvapivý krok

24.04.2018 12:12 Teherán - Íránský prezident Hasan Rúhání pohrozil Spojeným státům vážnými důsledky, pokud se jejich…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama