Asad vypěnil: Francie podporuje terorismus a krveprolití v Sýrii

Damašek/Paříž - Vztahy mezi Sýrií a Francií jsou dlouhodobě napjaté a prezident Bašár Asad ještě přilil olej do ohně. Paříž podle něj svou politikou podporuje terorismus a prolévání krve v Sýrii, kde v roce 2011 vypukla občanská válka.

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Bašár Asad se sešel s Vladimirem Putinem (21.11.2017).

Francie minulý týden v pátek obvinila syrskou vládu, že se nesnaží dospět k mírové dohodě a že v oblasti východní Ghúty u Damašku, kde je v obležení asi 400.000 lidí, páchá válečné zločiny.

"Francie stojí v čele těch, kteří podporují terorismus. Její ruce od prvních dnů polévá krev a my si nemyslíme, že tento postoj zásadním způsobem změnila. Ti, kdo straní terorismu, nemají právo mluvit o míru," prohlásil Asad po pondělním setkání s ruskou delegací.

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes řekl, že Asadovy výroky jsou "nepřijatelné", protože Francie svůj postoj k IS od počátku nezměnila. Podle něj je IS schopna porazit jedině mezinárodní koalice. "Nemyslím si, že lze vybudovat trvalý mír a politické řešení bez Sýrie a bez Syřanů," řekl Macron s tím, že zároveň nevěří, že jediným zástupcem Sýrie je Asad.

Minulý čtvrtek v Ženevě skončilo opět neúspěchem další kolo rozhovorů o politickém řešení syrské krize. Pořádala je OSN a její zmocněnec pro Sýrii Staffan de Mistura na závěr jednání řekl, že syrská vládní delegace neměla zájem jednat o politických otázkách, ale chtěla řešit výhradně terorismus.

Francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian podle deníku Le Figaro řekl, že "dokud je Asad závislý na Rusku a na Íránu, nemůže zaujímat politické postoje". Navíc to byl podle ministra právě Asad, kdo jako první nechal z věznic propustit příslušníky IS.

Vstupte do diskuze (13)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nálety syrské armády zabily v Ghútě od neděle 250 civilistů

20.02.2018 21:45 Aktualizováno Damašek - Při náletech syrské armády na východní Ghútu u Damašku zahynulo od nedělního večera přes…

Napětí na Blízkém Východě se zvyšuje: Zabijeme tě, vyhrožují Íránci…

20.02.2018 18:12 Aktualizováno Teherán – Zdá se, že napětí na Blízkém Východě se opět vyostřuje. Zatímco Izrael podnikl několik…

Turecko bombardovalo spojence syrského režimu

20.02.2018 17:38 Aktualizováno Damašek - Turecká armáda bombardovala spojence syrského režimu, jejichž síly dnes vstoupily do…

Turci prchají Řecka, 17 jich požádalo o azyl

20.02.2018 16:30 Ankara/Atény - Skupina 17 Turků přeplula na člunu ze západního pobřeží Turecka na řecký ostrov…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama