Írán už má dost amerických provokací, velvyslanec musel na kobereček

Teherán - Írán dnes oficiálně protestoval proti prohlášení americké vyslankyně při OSN Nikki Haleyové, která minulý týden představila údajně nevyvratitelné důkazy o tom, že Írán raketami vyzbrojuje šíitské povstalce v Jemenu. Podle USA jde o porušení rezoluce OSN.

Přidejte svůj názor

Americká velvyslankyně v OSN Nikki Haleyová v doprovodu prezidenta Donalda Trumpa

Írán si dnes předvolal švýcarského velvyslance, zastupujícího v Teheránu americké zájmy. "Švýcarskému velvyslanci byl předán důrazný protest proti nepodloženému a provokativnímu prohlášení Haleyové," řekl íránské agentuře Tasním mluvčí íránského ministerstva zahraničí.

Washington a Teherán přerušily diplomatické vztahy v roce 1980. Haleyová prohlásila, že Írán porušuje své mezinárodní závazky a rozněcuje konflikty na Blízkém východě. Začátkem prosince byla z Jemenu vypálena k rijádskému letišti raketa. Podle Saúdské Arábie a také podle USA byla íránského původu a šlo o zbraň, již Írán dodal šíitům bojujícím v Jemenu proti tamní vládě, které Teherán podporuje.

Haleyová ve čtvrtek hovořila na tiskové konferenci uspořádané na vojenské základně, kde byly předloženy i zlomky rakety použité při útoku na Saúdskou Arábii. Washington ale neví, kdy Írán šíitům rakety dodal.

Rezoluce Rady bezpečnosti OSN, která zastřešuje dohodu o omezení íránského jaderného programu z roku 2015, Íránu zakazuje dodávat, prodávat nebo přesouvat zbraně do jiné země bez souhlasu RB OSN.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Erdoğan má nový plán: Co hodlá udělat se Sýrií?

23.01.2018 09:10 Ankara - Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan oznámil další plány Ankary v souvislosti s tzv.…

Islámský stát je zpět? Uznávaný deník varuje před potenciálním nebezpečím

23.01.2018 08:09 Ankara/Washington - Turecká vojska nedbala na americké požadavky a zaútočila na sever Sýrie,…

Pence v Izraeli: USA přesunou ambasádu do Jeruzaléma do konce roku 2019,…

22.01.2018 19:51 Aktualizováno Jeruzalém - Americký viceprezident Mike Pence pokračuje v cestě po zemích Blízkého výchpdu. Na úvod…

Turecká armáda se probíjí do Afrínu. Erdogan vyhrožuje spojencům USA

22.01.2018 17:55 Aktualizováno Ankara/Damašek - Turecké pozemní síly se dnes probojovaly do severosyrské oblasti Afrín, oznámil…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama