Írán už má dost amerických provokací, velvyslanec musel na kobereček

Teherán - Írán dnes oficiálně protestoval proti prohlášení americké vyslankyně při OSN Nikki Haleyové, která minulý týden představila údajně nevyvratitelné důkazy o tom, že Írán raketami vyzbrojuje šíitské povstalce v Jemenu. Podle USA jde o porušení rezoluce OSN.

Přidejte svůj názor

Americká velvyslankyně v OSN Nikki Haleyová v doprovodu prezidenta Donalda Trumpa

Írán si dnes předvolal švýcarského velvyslance, zastupujícího v Teheránu americké zájmy. "Švýcarskému velvyslanci byl předán důrazný protest proti nepodloženému a provokativnímu prohlášení Haleyové," řekl íránské agentuře Tasním mluvčí íránského ministerstva zahraničí.

Washington a Teherán přerušily diplomatické vztahy v roce 1980. Haleyová prohlásila, že Írán porušuje své mezinárodní závazky a rozněcuje konflikty na Blízkém východě. Začátkem prosince byla z Jemenu vypálena k rijádskému letišti raketa. Podle Saúdské Arábie a také podle USA byla íránského původu a šlo o zbraň, již Írán dodal šíitům bojujícím v Jemenu proti tamní vládě, které Teherán podporuje.

Haleyová ve čtvrtek hovořila na tiskové konferenci uspořádané na vojenské základně, kde byly předloženy i zlomky rakety použité při útoku na Saúdskou Arábii. Washington ale neví, kdy Írán šíitům rakety dodal.

Rezoluce Rady bezpečnosti OSN, která zastřešuje dohodu o omezení íránského jaderného programu z roku 2015, Íránu zakazuje dodávat, prodávat nebo přesouvat zbraně do jiné země bez souhlasu RB OSN.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Malajsii byl spáchán atentát na Palestince

21.04.2018 15:25 Kuala Lumpur - Dva neznámí útočníci dnes ráno v malajsijské metropoli Kuala Lumpuru zabili…

Pět milionů uprchlíků, statisíce mrtvých. Diplomat tepe OSN kvůli válce v…

21.04.2018 09:28 Aktualizováno NÁZOR - "Probíhající tragédie v Sýrii v posledních dnech mimořádně silně tíží mou mysl," konstatuje…

Výhrůžka USA: Írán může být nepředvídatelný, pokud vypovíte dohodu

21.04.2018 09:14 Teherán - Íránská jaderná agentura je připravena reagovat předvídatelně i nepředvídatelně, pokud…

Řecko poskytuje úkryt Gülenovým stoupencům, tvrdí Turecko

20.04.2018 20:37 Ankara - Řecko poskytuje bezpečný úkryt stoupencům duchovního Fethullaha Gülena, kterého Ankara…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama