Puč proti Rúhánímu? Protesty mohou skončit tvrdým zásahem konzervativních muslimů

Teherán - Demonstrace v Íránu vážně poškozují pragmatického prezidenta Hasana Rúháního. V USA rostou obavy, že protesty povedou ke zničení jeho umírněné politiky a k tvrdé odpovědi duchovenstva.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

"Rúhání a jeho vláda budou oslabeni, protože se při protestech kritizuje jejich hospodářská politika. Prezident bude poškozen a moc (duchovního vůdce ajatolláha Alího) Chameneího se posílí," řekl analytik Hamíd Farahvaší.

Protesty začaly jako kritika špatných ekonomických poměrů, i když Írán podepsal v roce 2015 dohodu o jaderném programu, která měla ekonomiku zlepšit. Účastníci poukazují na nezaměstnanost blížící se 30 procentům, chtějí vyšší mzdy a trestání korupce. Provolávali hesla kritizující duchovenstvo i prezidenta, ničili banky, mešity a policejní auta.

zdroj: YouTube

"Policie se zatím nesnažila protestům bránit, ale to se změní, jestliže Chameneí vyzve k ukončení demonstrací a lidé ho neposlechnou," řekl agentuře Reuters zástupce íránských reformních kruhů. Podle amerických zdrojů není pravděpodobné, že se podaří svrhnout vládnoucí kleriky, kteří kontrolují armádu i policii a bez zábran toho využívají.

Rúhání, zvolený poprvé v roce 2013, je ohroženější. Je považován za pragmatika, který si nerozumí s konzervativci a navíc prohlásil, že Íránci mají právo kritizovat vedení státu. Na něm ale leží odpovědnost za vysoké ceny a za netrestanou korupci.

"Rúháního sliby o zlepšení ekonomiky se neplní, prezident ztrácí podporu veřejnosti a v očích Chameneího je nahraditelný. Ponese důsledky protestů, i když ne hned," řekl americký představitel.

Podle Reuters Rúhání ustoupil od plánovaného navýšení cen benzinu a slíbil vytvoření pracovních míst. Na to ale bude muset vyčlenit peníze. Pokud se pokusí reagovat na korupční obvinění, narazí na zájmy svých oponentů.

Tato situace a také rozpolcenost v íránském vedení přivedla některé prezidentovy stoupence k názoru, že k rozpoutání současné krize mohly přispět konzervativní kruhy. "Byl to puč proti Rúhánímu a jeho snažení. Cílem je poškodit ho," soudí analytik Saíd Lejláz.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Při výbuchu bomby před stadionem v Afghánistánu zahynulo 13 lidí

23.03.2018 19:56 Aktualizováno Kábul - Při výbuchu bomby umístěné v automobilu před sportovním stadiónem v afghánské provincii…

Egypt rozjede propagační kampaň, bude mířit i na turisty z Česka

23.03.2018 07:29 Káhira - Egyptská ekonomika je závislá na cestovním ruchu, země proto chystá další investice do…

Začala první evakuace povstalců z východní Ghúty

22.03.2018 21:51 Aktualizováno Damašek - V syrské oblasti východní Ghúta dnes začala s několikahodinovým zpožděním první evakuace…

Turecko se mění v KLDR? Prošel přísný zákon o blokování internetu

22.03.2018 15:59 Ankara - V Turecku podle opozice hrozí cenzura internetu. Tamní parlament dnes přijal zákon, který…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama