Írán může dopadnout katastroficky jako Sýrie, varují Američané v OSN

Washington - Napjatá situace v Íránu hrozí, že přeroste v krvavý konflikt po vzoru Sýrie, kde se v roce 2011 změnily nepokoje v občanskou válku. Alespoň to uvádí ve svých písemných komentářích velvyslankyně Spojených států při OSN Nikki Haleyová. Její varování ohledně Islámské republiky byla včera rozeslána členům Rady bezpečnosti OSN. Informaci přinesla agentura TASS.

Přidejte svůj názor 16 komentářů

Americká velvyslankyně v OSN Nikki Haleyová v doprovodu prezidenta Donalda Trumpa

"Svět se stal svědkem hrůz v Sýrii, které začaly tím, že krutý režim upřel lidu právo mírově protestovat. Neměli bychom dovolit, aby ke stejné věci došlo i v Íránu. Jde o otázku respektu k základním právům íránského národa, jakož i udržování mezinárodního míru a bezpečnosti," tvrdí Haleyová.

Rada bezpečnosti by měla diskutovat o situaci v Íránu v pátek ve 23:00 SEČ kvůli demonstracím v Teheránu. Setkání se koná na žádost Spojených států, ale nemusí k němu dojít, pokud některý z členů navrhne hlasování o setkání a většina zástupců Rady bezpečnosti se bude domnívat, že íránská otázka v tuto chvíli není důležitá.

Velvyslankyně USA při OSN k takové eventualitě řekla: "Pokud se jakýkoli stát pokusí narušit provedení diskuze v Radě bezpečnosti, bude to srovnatelné s tím, jak se íránská vláda snaží umlčet svůj národ."

Dodejme, že v Íránu začaly protestní akce 28. prosince. Účastníci demonstrací v různých městech vyjadřovali nespokojenost s růstem cen. V důsledku střetů s policií bylo zabito nejméně 20 lidí, včetně policistů. Podle íránských úřadů bylo zatčeno více než 450 lidí za účast na nepokojích.

Vstupte do diskuze (16)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Erdoğan má nový plán: Co hodlá udělat se Sýrií?

23.01.2018 09:10 Ankara - Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan oznámil další plány Ankary v souvislosti s tzv.…

Islámský stát je zpět? Uznávaný deník varuje před potenciálním nebezpečím

23.01.2018 08:09 Ankara/Washington - Turecká vojska nedbala na americké požadavky a zaútočila na sever Sýrie,…

Pence v Izraeli: USA přesunou ambasádu do Jeruzaléma do konce roku 2019,…

22.01.2018 19:51 Aktualizováno Jeruzalém - Americký viceprezident Mike Pence pokračuje v cestě po zemích Blízkého výchpdu. Na úvod…

Turecká armáda se probíjí do Afrínu. Erdogan vyhrožuje spojencům USA

22.01.2018 17:55 Aktualizováno Ankara/Damašek - Turecké pozemní síly se dnes probojovaly do severosyrské oblasti Afrín, oznámil…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama