Írán může dopadnout katastroficky jako Sýrie, varují Američané v OSN

Washington - Napjatá situace v Íránu hrozí, že přeroste v krvavý konflikt po vzoru Sýrie, kde se v roce 2011 změnily nepokoje v občanskou válku. Alespoň to uvádí ve svých písemných komentářích velvyslankyně Spojených států při OSN Nikki Haleyová. Její varování ohledně Islámské republiky byla včera rozeslána členům Rady bezpečnosti OSN. Informaci přinesla agentura TASS.

Přidejte svůj názor 16 komentářů

Americká velvyslankyně v OSN Nikki Haleyová v doprovodu prezidenta Donalda Trumpa

"Svět se stal svědkem hrůz v Sýrii, které začaly tím, že krutý režim upřel lidu právo mírově protestovat. Neměli bychom dovolit, aby ke stejné věci došlo i v Íránu. Jde o otázku respektu k základním právům íránského národa, jakož i udržování mezinárodního míru a bezpečnosti," tvrdí Haleyová.

Rada bezpečnosti by měla diskutovat o situaci v Íránu v pátek ve 23:00 SEČ kvůli demonstracím v Teheránu. Setkání se koná na žádost Spojených států, ale nemusí k němu dojít, pokud některý z členů navrhne hlasování o setkání a většina zástupců Rady bezpečnosti se bude domnívat, že íránská otázka v tuto chvíli není důležitá.

Velvyslankyně USA při OSN k takové eventualitě řekla: "Pokud se jakýkoli stát pokusí narušit provedení diskuze v Radě bezpečnosti, bude to srovnatelné s tím, jak se íránská vláda snaží umlčet svůj národ."

Dodejme, že v Íránu začaly protestní akce 28. prosince. Účastníci demonstrací v různých městech vyjadřovali nespokojenost s růstem cen. V důsledku střetů s policií bylo zabito nejméně 20 lidí, včetně policistů. Podle íránských úřadů bylo zatčeno více než 450 lidí za účast na nepokojích.

Vstupte do diskuze (16)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Malajsii byl spáchán atentát na Palestince

21.04.2018 15:25 Kuala Lumpur - Dva neznámí útočníci dnes ráno v malajsijské metropoli Kuala Lumpuru zabili…

Pět milionů uprchlíků, statisíce mrtvých. Diplomat tepe OSN kvůli válce v…

21.04.2018 09:28 Aktualizováno NÁZOR - "Probíhající tragédie v Sýrii v posledních dnech mimořádně silně tíží mou mysl," konstatuje…

Výhrůžka USA: Írán může být nepředvídatelný, pokud vypovíte dohodu

21.04.2018 09:14 Teherán - Íránská jaderná agentura je připravena reagovat předvídatelně i nepředvídatelně, pokud…

Řecko poskytuje úkryt Gülenovým stoupencům, tvrdí Turecko

20.04.2018 20:37 Ankara - Řecko poskytuje bezpečný úkryt stoupencům duchovního Fethullaha Gülena, kterého Ankara…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama