Chameneí se vysmívá Británii a USA: Vzpoura nevyšla, Trump je psychotik

Teherán - Ajatolláh Alí Chameneí dnes přes twitter vzkázal, že se nepřátelům Íránu nepodařilo změnit legitimní protesty Íránců ve vzpouru, která měla svrhnout režim. Demonstrace proti vládě začaly 28. prosince, rozšířily se do asi 80 měst a při srážkách s policií zemřelo přes 20 lidí.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Ze zemí, které podle ajatolláha demonstranty podporovaly, jmenoval USA a Británii. "(Íránský) národ znovu vzkazuje Spojeným státům, Británii a těm, kdo usilují o svržení režimu Íránské islámské republiky, že prohráli a prohrají také v budoucnu," tweetoval Chameneí.

Dále napsal, že americký prezident Donald Trump předváděl show, když sliboval podporu demonstrantům. "Ten muž, který sedí v Bílém domě, si - bez ohledu na svou nestabilitu - musí uvědomit, že takové extrémní a psychotické záchvaty nezůstanou bez odpovědi," napsal íránský vůdce.

Kromě USA a Británie za podněcovatele protestů označil Izrael, íránskou exilovou opozici a "bohatou vládu" v oblasti Perského zálivu, což je narážka na Saúdskou Arábii.

Protesty začaly požadavky na zlepšení ekonomické situace a postupně se na nich objevila také politická hesla. Chameneí řekl, že si demonstranti "hráli s ohněm", ale sdělil také, že mají právo vyjádřit své obavy. "Tomu musíme naslouchat a musíme na to odpovědět," sdělil Chameneí. Reagovat podle něj musí celé vedení, nejenom vláda prezidenta Hasana Rúháního.

Při protestech byly zatčeny stovky lidí a teheránský prokurátor Abbás Džafarí Dolatabádí řekl, že se vyšetřuje smrt jednoho ze zatčených. Jeho tělo bylo nalezeno v sobotu na toaletách teheránské věznice Evín, muž byl oběšen.

Vstupte do diskuze (10)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co s dětmi džihádistů? Analytička upozornila na velké nebezpečí

22.04.2018 00:01 NÁZOR - Nastavení hranice mezi nevinnou a spolupachatelstvím, mezi úmyslem a neznalostí, mezi…

Experti z OPCW v Dúmě odebrali první vzorky

21.04.2018 18:01 Damašek - Experti Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) dnes zahájili práci v syrské Dúmě…

V Malajsii byl spáchán atentát na Palestince

21.04.2018 15:25 Kuala Lumpur - Dva neznámí útočníci dnes ráno v malajsijské metropoli Kuala Lumpuru zabili…

Pět milionů uprchlíků, statisíce mrtvých. Diplomat tepe OSN kvůli válce v…

21.04.2018 09:28 Aktualizováno NÁZOR - "Probíhající tragédie v Sýrii v posledních dnech mimořádně silně tíží mou mysl," konstatuje…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama