Mírnější zákon o drogách může v Íránu zachránit před popravou tisíce odsouzených

Teherán - V Íránu začal platit mírnější zákon o drogách. Všechny soudy dostaly v úterý oznámení o platnosti upraveného zákona. Mohl by zachránit životy až 5000 lidí, kteří ve věznicích čekají na popravu. 

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Drogy

Zákon je použitelný i zpětně a počítá s méně přísnými tresty. Írán je v počtu vykonaných poprav řazen ve světě hned za Čínu, loni v Íránu na popravišti zemřelo přes 500 lidí. Trest smrti je možné uložit až při dopadení osoby s 50 kilogramy opia nebo dvěma kilogramy heroinu či třemi kilogramy metamfetaminu. Zrušená norma trestala smrtí osoby, u nichž se našlo nejméně pět kilogramů opia nebo 30 gramů heroinu.

Ajatolláh Sádek Larídžání, který řídí íránskou justici, požádal úřady, aby zastavily popravy a přehodnotily případy podle nového zákona. Většina z 5000 lidí, nad nimiž už byl kvůli drogám vynesen rozsudek smrti, je ve věku mezi 20 a 30 lety.

Do Íránu se drogy dostávají jako do tranzitní země ve velkém ze sousedního Afghánistánu. Podle odhadů jsou asi tři miliony z 80 milionů Íránců závislí na tvrdých drogách. Evropské země, které pomáhají financovat íránský protidrogový program, loni pohrozily zastavením přísunu peněz, pokud Írán bude nadále trestat za drogové přečiny smrtí.

Mahmood Amiry Moghaddam, který vede nevládní íránskou organizaci pro lidská práva se sídlem v Norsku, považuje nový zákon za bezprecedentní opatření, jež zásadním způsobem pomůže omezit tresty smrti ve světovém měřítku.

Upozornil ale na to, že přezkoumání všech už uzavřených případů není automatické a že odsouzenci musejí sami o obnovení procesu požádat. „Obáváme se, že většina z těch, kdo čekají na vykonání trestu smrti, pochází z okrajové části íránské společnosti a o změně neví. Potřebují právní pomoc," řekl Amiry Moghaddam.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jih Íránu zasáhlo zemětřesení, bylo cítit až v Bahrajnu

19.04.2018 11:05 Aktualizováno Teherán - Jih Íránu dnes zasáhlo zemětřesení o síle 5,5 stupně, uvedl americký seizmologický ústav…

Asad má spadeno na Jarmúk. Islamisté okolo uprchlického tábora dostali…

19.04.2018 09:52 Damašek - Islámští radikálové, kteří ovládají oblast u uprchlického tábora Jarmúk u Damašku,…

Syrská armáda prý brzy dobude Jarmúk. V tamním táboře radikálové vězní na…

18.04.2018 20:03 Damašek 18. dubna (ČTK) - Humanitární situace v uprchlickém táboře Jarmúk u Damašku se rychle…

Malá část syrských uprchlíků se z Libanonu vrátila zpět domů

18.04.2018 19:07 Bejrút - Z Libanonu dnes odjelo zpět do Sýrie několik set syrských uprchlíků. S odvoláním na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama