Mírnější zákon o drogách může v Íránu zachránit před popravou tisíce odsouzených

Teherán - V Íránu začal platit mírnější zákon o drogách. Všechny soudy dostaly v úterý oznámení o platnosti upraveného zákona. Mohl by zachránit životy až 5000 lidí, kteří ve věznicích čekají na popravu. 

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Drogy

Zákon je použitelný i zpětně a počítá s méně přísnými tresty. Írán je v počtu vykonaných poprav řazen ve světě hned za Čínu, loni v Íránu na popravišti zemřelo přes 500 lidí. Trest smrti je možné uložit až při dopadení osoby s 50 kilogramy opia nebo dvěma kilogramy heroinu či třemi kilogramy metamfetaminu. Zrušená norma trestala smrtí osoby, u nichž se našlo nejméně pět kilogramů opia nebo 30 gramů heroinu.

Ajatolláh Sádek Larídžání, který řídí íránskou justici, požádal úřady, aby zastavily popravy a přehodnotily případy podle nového zákona. Většina z 5000 lidí, nad nimiž už byl kvůli drogám vynesen rozsudek smrti, je ve věku mezi 20 a 30 lety.

Do Íránu se drogy dostávají jako do tranzitní země ve velkém ze sousedního Afghánistánu. Podle odhadů jsou asi tři miliony z 80 milionů Íránců závislí na tvrdých drogách. Evropské země, které pomáhají financovat íránský protidrogový program, loni pohrozily zastavením přísunu peněz, pokud Írán bude nadále trestat za drogové přečiny smrtí.

Mahmood Amiry Moghaddam, který vede nevládní íránskou organizaci pro lidská práva se sídlem v Norsku, považuje nový zákon za bezprecedentní opatření, jež zásadním způsobem pomůže omezit tresty smrti ve světovém měřítku.

Upozornil ale na to, že přezkoumání všech už uzavřených případů není automatické a že odsouzenci musejí sami o obnovení procesu požádat. „Obáváme se, že většina z těch, kdo čekají na vykonání trestu smrti, pochází z okrajové části íránské společnosti a o změně neví. Potřebují právní pomoc," řekl Amiry Moghaddam.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na hranici mezi Libanonem a Sýrii umrzlo devět syrských uprchlíků

19.01.2018 17:43 Bejrút - Horské pásmo na hranici mezi Sýrií a Libanonem zasáhla sněhová bouře. Umrzlo při ní devět…

Turecko zahájilo útok na syrské Kurdy, střely létají přes hranici

19.01.2018 17:40 Aktualizováno Ankara/Damašek - Turecká armáda začala ze svého území ostřelovat severosyrskou oblast Afrín,…

V Sýrii padl džihádistický rapper, jeho manželka byla původem z ČSSR

19.01.2018 16:40 Damašek/Berlín - Známý německý džihádista, bývalý rapper Denis Mamadou Cuspert alias Deso Dogg, je…

Sýrie vyhrožuje sestřelením tureckých letadel

18.01.2018 22:08 Damašek/Ankara/Washington - Syrské letectvo zasáhne proti turecké armádě, pokud Turecko zahájí…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama