Palestinci kritizují reakci velvyslance USA na vraždu Izraelce

Jeruzalém/Ramalláh – Americký velvyslanec v Izraeli se stal terčem kritiky ze strany palestinské vlády. Důvodem jsou výroky o úterním útoku, při němž na Západním břehu Jordánu střelci zabili izraelského osadníka.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ulice Tel Avivu

Velvyslanec David Friedman dnes na twitteru napsal, že palestinský Hamás vrahy chválí a samospráva posílá peníze útočníkům. Izraelský premiér Benjamin Netanajhu Friedmanovu reakci ocenil. „Chci americkému velvyslanci Friedmanovi pogratulovat, protože to, co tweetoval, je holá a přímočará pravda. Sdělil důležitou věc - Abbásova vláda podporuje vrahy, kteří zabili otce šesti dětí," řekl Netanjahu na adresu palestinského vedení, v jehož čele stojí Mahmúd Abbás.

Pětatřicetiletého Izraelce v úterý z auta zastřelili útočníci, kteří zatím nebyli dopadeni. „Palestinští teroristé chladnokrevně zastřelili Izraelce, otce šesti dětí. Hamás pěje chválu na vrahy a zákony palestinské samosprávy umožní finančně pomoci útočníkům. Není už třeba pátrat po tom, proč zde nevládne mír," napsal americký diplomat.

Útok ocenilo vojenské křídlo Hamásu. Izraelské ministerstvo obrany zveřejnilo statistiku, podle níž palestinská samospráva loni zaplatila rodinám uvězněných palestinských útočníků 1,2 miliardy šekelů (7,7 miliard Kč), což je sedm procent ročního rozpočtu. Samospráva toto opatření hájí tím, že rodiny potřebují pomoc, protože přišly o živitele. Její ministerstvo zahraničí také upozornilo na Friedmanovo mlčení k případu vraždy invalidního Palestince při střetech na hranici pásma Gazy. Zabili ho podle palestinské strany izraelští vojáci.

Na dnešní schůzce se zahraničními novináři Netanjahu také řekl, že dopadení vrahů "je otázka času".

Izraelská armáda dnes vyslala vojáky k palestinskému Nábulusu, u nějž byl osadník zastřelen. Kolem města byly postaveny hlídky a lidé byli kontrolováni při vjezdu i výjezdu z města, takže se tvořily dlouhé kolony. Na pohřeb osadníka přišlo několik set lidí. Konal se v osadě Havat Gilad, odkud muž pocházel.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jih Íránu zasáhlo zemětřesení, bylo cítit až v Bahrajnu

19.04.2018 11:05 Aktualizováno Teherán - Jih Íránu dnes zasáhlo zemětřesení o síle 5,5 stupně, uvedl americký seizmologický ústav…

Asad má spadeno na Jarmúk. Islamisté okolo uprchlického tábora dostali…

19.04.2018 09:52 Damašek - Islámští radikálové, kteří ovládají oblast u uprchlického tábora Jarmúk u Damašku,…

Syrská armáda prý brzy dobude Jarmúk. V tamním táboře radikálové vězní na…

18.04.2018 20:03 Damašek 18. dubna (ČTK) - Humanitární situace v uprchlickém táboře Jarmúk u Damašku se rychle…

Malá část syrských uprchlíků se z Libanonu vrátila zpět domů

18.04.2018 19:07 Bejrút - Z Libanonu dnes odjelo zpět do Sýrie několik set syrských uprchlíků. S odvoláním na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější

reklama
reklama