Režim v Turecku dál utahuje šrouby. Vicepremiér zaútočil na ústavní soud

Ankara - Dva turečtí novináři, kteří jsou už přes rok ve vazbě, zůstávají za mřížemi, ačkoli turecký ústavní soud ve čtvrtek rozhodl, že mají být propuštěni. Soudy nižší instance je prozatím odmítly propustit.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Věznice

Rozsudek ústavního soudu, který by mohl být podle advokáta jednoho z novinářů precedentem pro další vězněné žurnalisty, dnes podle agentury Reuters kritizoval turecký vicepremiér Bekir Bozdag. "Ústavní soud zašel za hranice stanovené ústavou a zákony," napsal dnes na svém twitteru Bozdag. Podle něj ústavní soud nemá pravomoc jednat jako odvolací soud a vynášet takový verdikt.

"Ať už se nám verdikt ústavního soudu líbí, nebo ne, jedinou autoritou, která vynese správné rozhodnutí, je soud první instance," uvedl ke kauze turecký premiér Binali Yildirim. Vyjádřil také očekávání, že nebude vyneseno rozhodnutí, které by "zabránilo boji vlády proti FETÖ". Tímto termínem režim označuje skupinu, která se podle ní snaží pod vedením islámského duchovního Fethullaha Gülena svrhnout vládu.

Ústavní soud ve čtvrtek rozhodl, že novináři Mehmet Altan a Şahin Alpay by měli být propuštěni, protože vazbou byla porušena jejich základní práva. Ve verdiktu se podle agentury Reuters mimo jiné uvádí, že v případě žurnalistů bylo porušeno jejich právo "na svobodu projevu" a svoboda tisku, kterou zaručuje ústava.

Podle turecké novinářské asociace je v současné době v tureckém vězení na 150 novinářů. Altan a Alpay jsou obviněni v různých kauzách, oba ze "spojení s teroristickou skupinou" a z "pokusu o svržení vlády" v souvislosti s pokusem části armády o převrat z července 2016.

Soudy nižší instance ve čtvrtek odmítly dva novináře propustit se zdůvodněním, že počkají, až bude rozhodnutí ústavního soudu publikováno v úředním věstníku. Zdroje z ústavního soudu podle deníku Hürriyet v reakci na to na twitteru uvedly, že znění rozsudku už je zveřejněno na internetových stránkách ústavního soudu.

Alpayův advokát ve čtvrtek uvítal verdikt ústavního soudu i s tím, že může být precedentem pro další vězněné novináře. "Jasně se v něm stanoví, že novinové články a komentáře nemohou být použity jako důkaz pro trestný čin. Doufám, že tento verdikt bude prvním krokem k dodržování práva na svobodu projevu v této zemi," řekl právník Veysel Ok.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sebevražedný atentátník zabil v Kábulu 57 lidí

22.04.2018 19:17 Aktualizováno Kábul - Nejméně 57 lidí zabil sebevražedný útočník, který se dnes odpálil před budovou pro…

Irácké nálety zabily v Sýrii 36 členů IS

22.04.2018 16:32 Bagdád - Irácké nálety v Sýrii ve čtvrtek zabily 36 příslušníků teroristické organizace Islámský…

Syrská armáda bombarduje jižní Damašek, vyhání radikály z IS

22.04.2018 14:13 Damašek - Syrská vládní vojska dnes bombardovala a ostřelovala část jižního Damašku, aby docílila…

Izrael odmítá odpovědnost za atentát na Palestince

22.04.2018 11:01 Jeruzalém - Izraelský ministr obrany Avigdor Lieberman dnes odmítl obvinění, že za sobotním…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama