Pence hájil rozhodnutí o Jeruzalému. Amerika je hlavou hada, křičeli rozzlobení Jordánci

Ammán/Káhira/Jeruzalém - Americký viceprezident Mike Pence v sobotu jednal s egyptským prezidentem Abdal Fattáhem Sísím. Řekl mu, že bude nadále hájit kontroverzní rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa uznat Jeruzalém jako hlavní město Izraele. Pence měl dnes další rokování v Jordánsku, pak odletěl do Izraele.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Mike Pence

Pence Sísímu sdělil, že Spojené státy "hodlají následovat status quo v otázce Jeruzaléma" a že o hranicích a dalších záležitostech budou jednat zainteresované strany.

Při své dnešní návštěvě Jordánska toto stanovisko v rozhovoru s jordánským králem Abdalláhem II. v zásadě zopakoval. Král naopak rozhodnutí Trumpa o Jeruzalémě odsoudil s tím, že povede k radikalizaci a mezináboženskému napětí. Jediným řešením konfliktu je podle krále vytvoření dvou států.

Před americkou ambasádou v Jordánsku dnes protestovalo proti americké politice na Blízkém východě několik desítek Jordánců. "Amerika je hlavou hada," volali někteří z demonstrantů, zatímco jiní drželi transparent s nápisem

Palestinci tvoří značnou část jordánské populace a dynastie Hášimovců, k níž král Abdalláh patří, funguje jako strážce jeruzalémských muslimských svatyň. Trumpovo rozhodnutí tak podle AP podkopává roli Jordánska v Jeruzalémě. Jordánsko zároveň ale závisí na americké hospodářské a vojenské finanční pomoci, která předloni čítala 1,6 miliardy dolarů. Hospodářská situace v zemi navíc stále není ideální a nezaměstnanost roste.

Americký viceprezident jordánského krále dnes ujistil, že Spojené státy budou respektovat jordánskou roli strážce jeruzalémských svatyň a nemají žádnou pozici "ohledně hranic a konečného statusu" území po mírovém procesu. Pence zároveň dodal, že USA budou podporovat vytvoření dvou států, pokud se na tom Izraelci s Palestinci domluví.

V pondělí má viceprezident jednat s izraelským premiérem a později pronést řeč v parlamentu. V úterý pak navštíví Zeď nářků a památník holokaustu. Premiér Benjamin Netanjahu viceprezidenta během dnešního zasedání vlády nazval "velkým přítelem izraelského státu". Jak dodal, tématem jejich jednání budou americké snahy "zastavit íránskou agresi, íránský jaderný program a způsoby, jak prosazovat mír a bezpečnost v regionu".

Jeruzalém je nejožehavějším bodem izraelsko-palestinského konfliktu, neboť obě strany ho chtějí za své hlavní město. Palestinci chtějí jako své hlavní město převážně arabsky mluvící východní Jeruzalém, který Izrael anektoval v roce 1967 bez schválení mezinárodního společenství, zatímco izraelská vláda považuje Jeruzalém za nedělitelný.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Útok Islámského státu: V poušti zmasakroval 26 Asadových vojáků

22.05.2018 18:44 Aktualizováno Damašek - Útok teroristické organizace Islámský stát (IS) na poušti v centrální Sýrii si dnes…

Egyptská armáda zdemolovala na Sinaji 3000 domů? Satelitní snímky jsou…

22.05.2018 17:10 Káhira - Egyptská armáda v rámci protiteroristické kampaně na Sinajském poloostrově od letošního…

Syrská policie se vrátila do oblastí u Damašku. TV odvysílala propagační…

22.05.2018 16:15 Damašek - Jarmúk u Damašku, který v pondělí osvobodila syrská armáda od radikálů, je neobyvatelný a…

Vyšetřování zločinů Izraele? Palestina podala žádost u soudu v Haagu

22.05.2018 13:04 Haag - Palestinský ministr zahraničí podal dnes u Mezinárodního trestního soudu v Haagu (ICC)…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama