Krize u Afrínu: USA jsou kvůli Turkům ve střehu, zasedne Rada bezpečnosti OSN

Ankara/Washington - K současné vojenské krizi u Afrínu v severozápadní Sýrii se dnes vyjádřily Spojené státy. Vyzvaly Turecko, aby zachovalo zdrženlivost. Rada bezpečnosti OSN by měla o záležitosti jednat v pondělí.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Turecká armáda (Turkish Army)

Mluvčí americké diplomacie Heather Nauertová uvedla, že ministr Rex Tillerson mluvil v sobotu po telefonu se svými protějšky z Turecka a Ruska a vyjádřil obavy ze situace.

Ministerstvo podle prohlášení podporuje oprávněné obavy Ankary o bezpečnost, vyzývá však Turecko, aby zachovalo zdrženlivost a zajistilo, že jeho vojenské operace budou omezeného rozsahu a trvání a Turecko udělá vše, aby zabránilo civilním obětem na životech.

Nauertová dodala, že Washington také chce, aby všechny strany zůstaly zaměřené na hlavní cíl, a to vítězství nad Islámským státem (IS).

Spojené státy podporují syrské kurdské milice, které Turecko považuje za teroristy. To znepřátelilo oba členy NATO. Milice jsou hlavním spojencem USA v boji proti IS v Sýrii.

Jak dnes uvedl americký ministr obrany Jim Mattis, Turecko Spojeným státům předem oznámilo, že vojenskou operaci zahajuje. Washington je podle něj s Ankarou i nadále v kontaktu. "Turecko bylo otevřené," řekl Mattis novinářům během cesty do Asie. "Varovali nás předtím, než vzlétla letadla, že to udělají," dodal. Turecká operace podle něj v současné chvíli neohrožuje žádné příslušníky amerických jednotek, kteří se v oblasti pohybují. Na dotaz, zda má ohledně současné situace obavy, Mattis odpověděl: "Jsme ve střehu. Zabývají se tím naši nejvyšší představitelé."

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nejhorší teror v Egyptě má přes 300 obětí. Kdo ještě dýchal, toho…

21.02.2018 09:11 Káhira - Nejhorší teroristický útok v dějinách Egypta si vyžádal přes 300 mrtvých. 25 až 30…

Nálety syrské armády zabily v Ghútě od neděle 250 civilistů

20.02.2018 21:45 Aktualizováno Damašek - Při náletech syrské armády na východní Ghútu u Damašku zahynulo od nedělního večera přes…

Napětí na Blízkém Východě se zvyšuje: Zabijeme tě, vyhrožují Íránci…

20.02.2018 18:12 Aktualizováno Teherán – Zdá se, že napětí na Blízkém Východě se opět vyostřuje. Zatímco Izrael podnikl několik…

Turecko bombardovalo spojence syrského režimu

20.02.2018 17:38 Aktualizováno Damašek - Turecká armáda bombardovala spojence syrského režimu, jejichž síly dnes vstoupily do…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama