Syrský Afrín pod těžkou palbou. Operace brzy skončí, prohlašuje Turecko

Ankara - Turecko začalo ostřelovat severosyrský Afrín ze svého území v pátek, v sobotu zahájilo bombardování regionu a v neděli začala operace pozemních sil. Dnes Ankara oznámila, že operace Olivová ratolest proti syrským Kurdům již brzy skončí.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Turecká armáda (Turkish Army)

Turecký vicepremiér Mehmet Şimşek, který dohlíží na hospodaření vlády, dnes ujišťoval, že vojenská operace bude krátká a nebude mít na ně znatelný negativní dopad. "Naši investoři by měli zůstat v klidu. Operace bude krátká, sníží teroristickou hrozbu pro Turecko a její dopad na investory bude minimální," uvedl Şimşek.

Turecká armáda oznámila, že se jí od soboty podařilo vytlačit bojovníky syrské kurdské milice YPG, která je ozbrojenou složkou syrské kurdské Strany demokratické unie (PYD), z většiny Afrínu. Mluvčí YPG Birusk Hasaka uvedl, že boje mezi Kurdy a tureckými silami a jejich povstaleckými spojenci pokračují i dnes. Podle něj Turecko při ostřelování Afrínu zasáhlo několik oblastí ovládaných civilisty.

zdroj: YouTube

Ankara považuje YPG za teroristickou organizaci s vazbami na kurdské separatisty v Turecku. Podporu Kurdů ze strany Spojených států tak Turecko vnímá velmi negativně. Washington, který byl v loňských bojích proti radikálům z Islámského státu (IS) hlavním spojencem arabsko-kurdské koalice, jejíž součástí je mimo jiné i YPG, v neděli oznámil, že je situací v severní Sýrii velmi znepokojen.

Podle agentury Reuters může otevření nové fronty v občanské válce v Sýrii konflikt prodloužit a zároveň proti sobě postavit Turecko a Spojené státy, které Kurdy podporují. Islámský stát totiž loni přišel o značnou část území, které kontroloval v Iráku i v Sýrii, a přestože v regionu nadále podniká útoky, teritoriálně už není tak významným hráčem.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Útok Islámského státu: V poušti zmasakroval 26 Asadových vojáků

22.05.2018 18:44 Aktualizováno Damašek - Útok teroristické organizace Islámský stát (IS) na poušti v centrální Sýrii si dnes…

Egyptská armáda zdemolovala na Sinaji 3000 domů? Satelitní snímky jsou…

22.05.2018 17:10 Káhira - Egyptská armáda v rámci protiteroristické kampaně na Sinajském poloostrově od letošního…

Syrská policie se vrátila do oblastí u Damašku. TV odvysílala propagační…

22.05.2018 16:15 Damašek - Jarmúk u Damašku, který v pondělí osvobodila syrská armáda od radikálů, je neobyvatelný a…

Vyšetřování zločinů Izraele? Palestina podala žádost u soudu v Haagu

22.05.2018 13:04 Haag - Palestinský ministr zahraničí podal dnes u Mezinárodního trestního soudu v Haagu (ICC)…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama