Zvrat amerického přístupu k Sýrii? Bez vojáků to nepůjde, zní z Washingtonu

NÁZOR - Po měsících nekonzistentnosti Trumpova administrativa nyní učinila první krok ke zformulování jasné politiky vůči Sýrii a tamní občanské válce, tvrdí editorial serveru Washington Post. Vlivný deník v něm odkazuje na řeč amerického ministra zahraničí Rexe Tillersona z minulého týdne, v němž otevřeně přiznal, čemu se prezidenti Donald Trump a Barack Obama dosud snažili vyhnout.

Přidejte svůj názor 22 komentářů

Americká armáda, ilustrační fotografie

Rozchod s dosavadní politikou

"Pro obranu naší země je klíčové udržet vojenskou a diplomatickou přítomnost v Sýrii, pomoci ukončit ten konflikt a pomoci syrskému lidu...dosáhnout nové politické budoucnosti," cituje editorial Tillersonova slova. Dodává, že podle šéfa amerického diplomatického resortu musí Spojené státy nadále vydržovat několik tisíc vojáků v zemi a pomáhat spojeneckým syrským silám udržovat kontrolu nad enklávami v jihozápadě, nedaleko izraelských a jordánských hranic, stejně jako ne severovýchodě, na hranicích Iráku a Turecka.

Washingtonský deník považuje Tillersonovo prohlášení za implicitní rozchod s americkou politikou posledních let, která se snažila o pacifikaci Sýrie primárně skrze diplomatické dohody s Ruskem. "Režim (ruského prezidenta) Vladimira Putina opakovaně porušil své slovo, podporujíc barbarské tažení syrské vlády k obnovení kontroly nad zemí silou," kritizuje americký server.

Poté, co před pár měsíci souhlasila s podporou deeskalačních zón v mnoha částech Sýrie, Moskva nyní zaštiťuje novou ofenzivu proti nim, tvrdí Washington Post. Zmiňuje i pondělní zprávy, že syrské síly opět nasadily chemické zbraně proti povstalci drženým oblastem na předměstí Damašku.

Kritici dle očekávání odviňují prezidenta Trumpa, že v Sýrii zahajuje další nekonečnou válku, poukazuje prestižní deník. Soudí však, že současná americká administrativa pouze uznala realitu - totiž že USA nedokážou zabránit obnovení al-Káidy a Islámského státu, zamezit Íránu ve výstavbě základen v Sýrii a ukončit občanskou válku, která do Evropy žene miliony uprchlíků, aniž by si udržely kontrolu nad silami a územím v zemi, jak ostatně činí Rusko a Írán.

Poučení z irácké lekce

"Jen pokud bude faktorem na bojišti, bude Washington brán vážně při snaze o naplňování mírového plánu OSN pro Sýrii - cestovní mapy volající po celonárodních demokratických volbách -, který se Rusko a režim Bašára Asada snaží pohřbít," deklaruje editorial. Dodává, že silnější americká pozice pak nevyhnutelně vyvolá protireakci zemí, které doufají v možnost formovat budoucnost Sýrie bez ohledu na zájmy Spojených států.

Za jednu z těchto zemí označuje renomovaný server Turecko, které protestuje proti faktu, že Spojenými státy podporované síly na severovýchodě Sýrie jsou tvořeny primárně Kurdy. Turecký autoritářský prezident Recep Tayyip Erdoğan tak odpověděl zahájením ofenzivy proti další kurdské enklávě na tureckých hranicích, připomíná Washington Post. Podotýká, že tento úder tiše podporuje Rusko, které stále doufá, že přiměje Trumpa, aby se držel svého původního záměru a Sýrii opustil.   

Jak Tillerson ve svém projevu zdůraznil, takový krok by ale znamenal zopakovat chybu, kterou Spojené státy učinily v Iráku, kde předčasný odchod umožnil organizaci irácké al-Káidy přežít a nakonec se přetvořit v Islámský stát, uvádí vlivný deník.  

"Nikdo nechce sledovat americké síly zabředlé po dalších mnoho let na Blízkém východě či návrat k (jejich) masivnímu bojovému nasazení," poznamenává Washington Post. Konstatuje však, že Trumpova administrativa správně pochopila poučení, že cesta z regionu začíná seriózním a udržitelným americkým závazkem.

Vstupte do diskuze (22)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA pokračují v katastrofální politice? Expert si nebere servítky

22.05.2018 00:01 NÁZOR - Výsledek iráckých parlamentních voleb potvrzuje, že američtí politici a americká média…

Abbás by měl být brzy propuštěn do domácího ošetřování

21.05.2018 20:53 Ramalláh (Palestina) - Palestinský vůdce Mahmúd Abbás se rychle zotavuje a v nadcházejících dvou…

Chcete svrhnout náš režim, obviňují Íránci USA

21.05.2018 20:37 Aktualizováno Teherán - Teherán dnes obvinil Spojené státy ze snahy změnit režim v Íránu. Agentura Reuters…

Pompeo vyhrožuje: Írán pozná nevídaný finanční tlak, jadernou zbraň nezíská

21.05.2018 16:19 Washington - Dohoda s Íránem podle nového amerického ministra zahraničí představuje pro svět riziko…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama