V Íránu pustili z vězení 81letého Američana, pouze ale na čtyři dny

Teherán - Írán propustil na čtyři dny na svobodu amerického občana Baquera Namaziho (81), který dostal deset let vězení za špionáž. Mluvčí ministerstva zahraničí USA Heather Nauertová řekla, že Washington propuštění Baquera Namaziho vítá, ale lituje, že je pouze dočasné.

Přidejte svůj názor

Věznice, ilustrační fotografie

Namazimu se ve vězení zhoršil zdravotní stav a 15. ledna musel být hospitalizován kvůli srdeční arytmii a celkové vyčerpanosti. Loni v září mu voperovali kardiostimulátor. Nynější propustka platí do čtvrtka, Namazi ale nesmí hovořit se zástupci médií ani odjet z Íránu. Ze stejného důvodu je vězně také jeho syn Siamak.

Oba mají americké a íránské občanství, Baquer Namazi pracoval v minulosti v Dětském fondu OSN (UNICEF). Siamak Namazi je podnikatel a zatčen byl v roce 2015, když přijel na návštěvu příbuzných. Jeho otec chtěl vymoci jeho propuštění, ale po příjezdu byl také zadržen.

Siamak Namazi požádal Írán, aby jeho otce pustil na svobodu a umožnil mu strávit zbytek života s rodinou. Baquerův právník řekl, že návrat jeho klienta za mříže se rovná trestu smrti.

Íránci zadržují několik cizinců, kteří mají dvojí občanství. Země dvojí občanství neuznává. Podle bývalých vězňů, rodin současných vězňů a diplomatů jsou někteří odsouzenci ve vězení drženi za účelem výměny vězňů se západními zeměmi.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Moskva zneužila záběry z natáčení filmu. Chtěla dokázat, že chemický útok…

25.04.2018 21:54 Damašek - Ruská státní televize lživě prezentovala zákulisní fotografie štábu z natáčení mého filmu…

Kritici přesunu ambasád do Jeruzaléma jsou zbabělci, myslí si Zeman

25.04.2018 21:45 Aktualizováno Praha - Prezident Miloš Zeman dnes na oslavách 70 let od vzniku Izraele na Pražském hradě opět…

Při střelbě v Gaze zemřel už druhý palestinský novinář

25.04.2018 21:41 Gaza - Palestinský novinář Ahmad abú Husajn, kterého postřelili izraelští vojáci, když připravoval…

Dárcovská konference k Sýrii? OSN očekává sumu 4,4 miliardy dolarů

25.04.2018 20:01 Aktualizováno Brusel - Částku 4,4 miliardy dolarů (92 miliard Kč) na humanitární pomoc lidem v Sýrii slíbili v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama