Americké jednotky zasáhly v Afghánistánu pozice čínských separatistů

Kábul - Jednotky USA zasáhly v Afghánistánu pozice bojovníků proti čínskému režimu, kteří mají stanoviště u hranic s Čínou a Tádžikistánem. Vyplývá z dnešní zprávy koaliční mise pod vedením NATO, o které informuje agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

U.S. ARMY, ilustrační fotografie

Ozbrojenci, kteří jsou cvičeni na afghánském území a mají tam i útočiště, usilují o odtržení západočínské Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang, obývané muslimy.

Americké jednotky v severovýchodní afghánské provincii Badachšán podle materiálu zasáhly výcvikové tábory Tálibánu, který podporuje místní radikály i bojovníky ze skupiny Islámské hnutí Východního Turkestánu (ETIM). Ti aktivně působí v čínské oblasti Sin-ťiang. Bilanci obětí zpráva neuvádí.

Podle koaliční mise však stojí radikálové z ETIM za útoky uvnitř i za hranicemi Afghánistánu. „(ETIM) představuje hrozbu pro Čínu a těší se podpoře Tálibánu v Badachšánu i napříč celým hraničním regionem," píše se ve zprávě.

Ujgurové z čínského regionu Sin-ťiang patří k nejstarším turkickým národům ve Střední Asii. Její příslušníci vyznávají většinou sunnitský islám, část Ujgurů však patří k tolerantním súfiským muslimům.

Násilí v Sin-ťiangu si v posledních letech vyžádalo stovky obětí. Peking z krveprolití viní islamisty a separatisty, podle aktivistů za lidská práva jsou však nepokoje v regionu reakcí na represivní čínskou politiku.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nálety syrské armády zabily v Ghútě od neděle 250 civilistů

20.02.2018 21:45 Aktualizováno Damašek - Při náletech syrské armády na východní Ghútu u Damašku zahynulo od nedělního večera přes…

Napětí na Blízkém Východě se zvyšuje: Zabijeme tě, vyhrožují Íránci…

20.02.2018 18:12 Aktualizováno Teherán – Zdá se, že napětí na Blízkém Východě se opět vyostřuje. Zatímco Izrael podnikl několik…

Turecko bombardovalo spojence syrského režimu

20.02.2018 17:38 Aktualizováno Damašek - Turecká armáda bombardovala spojence syrského režimu, jejichž síly dnes vstoupily do…

Turci prchají Řecka, 17 jich požádalo o azyl

20.02.2018 16:30 Ankara/Atény - Skupina 17 Turků přeplula na člunu ze západního pobřeží Turecka na řecký ostrov…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama