Zadržujeme mnoho radikálů z ciziny. Jejich země je nechtějí zpět, tvrdí syrské kurdské milice

Damašek - Syrská kurdská milice podporovaná USA dnes oznámila, že zadržuje mnoho radikálních islamistů z ciziny, jejichž domovské země si je nechtějí vzít zpět. Zadržovat takto „obrovské množství" radikálů, je pro YPG dlouhodobě neudržitelné, varuje velitel milice.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Armáda

O kolik extremistů jde, Kurdové nicméně neuvedli. Informovala o tom agentura AP. Více než polovina radikálů, které kurdské milice zajaly v boji proti Islámskému státu (IS), pochází z Ruska, Evropy, Číny, Japonska a řady arabsky mluvících zemí, uvedl velitel YPG Sipan Hemo.

Zatím není jasné, kdy budou postaveni před soud, jelikož je jejich domovské země odmítají přijmout. „Žádná země si je nechce vzít zpět a postavit před soud. Stále je zadržujeme v místních věznicích," řekl Hemo. "Upřímně nevíme, co se s nimi stane, " dodal.

Mnoho z místních zajatců bylo přinuceno spolupracovat s IS, když se organizace zmocnila území, kde žili. Tito lidé podle Hema zřejmě stanou před běžnými soudy a buď skončí ve vězení, nebo budou propuštěni. Šlo o normální občany, kteří museli žít s radikály z IS, zdůraznil Hemo. Jak budou soudy probíhat, nicméně zatím není jasné. Spojenými státy podporovaná koalice arabsko-kurdských milicí (SDF), jejíž páteří je YPG, není mezinárodně uznávaná a syrská vláda, která má na starosti soudnictví v zemi, nekontroluje oblasti osvobozené Kurdy.

Minulý měsíc bylo na internetu zveřejněno video, v němž si dva občané Francie, včetně ženy, jež údajně rekrutovala pro IS, stěžovali na podmínky v syrském vězení.

SDF v lednu zadržela dva Brity. Poté, co je podle biometrických údajů identifikovali představitelé USA se ukázalo, že šlo o známé extremisty, kteří patřili k teroristické buňce, jež vraždila zajatce z ciziny. Spojené království je ale podle AP nechce přijmout a soudit. Tito dva muži podle Spojených států tvoří jen zlomek ze stovek zahraničních teroristů IS, které koalice SDF zajala či zabila od loňského října.

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

RB OSN žádá okamžité příměří v Sýrii, Asadova vláda ji ignoruje

25.02.2018 17:51 Damašek - Rada bezpečnosti OSN po několika odkladech nakonec v sobotu jednomyslně schválila…

Syrská armáda navzdory rezoluci OSN o příměří útočí na Ghútu

25.02.2018 15:06 Aktualizováno Damašek/Bejrút - Navzdory sobotní rezoluci Rady bezpečnosti OSN požadující bezodkladné nastolení…

V Iráku popraví 15 Turků za příslušnost k IS

25.02.2018 14:58 Bagdád - Soud v Bagdádu dnes odsoudil k smrti 15 tureckých občanů obžalovaných z příslušnosti k…

Lékaři a zdravotní sestry ve východní Ghútě kolabují. Možnosti péče jsou…

25.02.2018 12:12 Brusel/Praha/Damašek - Počty obětí ve východní Ghútě dramaticky rostou. Možnosti poskytování…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama