Zadržujeme mnoho radikálů z ciziny. Jejich země je nechtějí zpět, tvrdí syrské kurdské milice

Damašek - Syrská kurdská milice podporovaná USA dnes oznámila, že zadržuje mnoho radikálních islamistů z ciziny, jejichž domovské země si je nechtějí vzít zpět. Zadržovat takto „obrovské množství" radikálů, je pro YPG dlouhodobě neudržitelné, varuje velitel milice.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Armáda

O kolik extremistů jde, Kurdové nicméně neuvedli. Informovala o tom agentura AP. Více než polovina radikálů, které kurdské milice zajaly v boji proti Islámskému státu (IS), pochází z Ruska, Evropy, Číny, Japonska a řady arabsky mluvících zemí, uvedl velitel YPG Sipan Hemo.

Zatím není jasné, kdy budou postaveni před soud, jelikož je jejich domovské země odmítají přijmout. „Žádná země si je nechce vzít zpět a postavit před soud. Stále je zadržujeme v místních věznicích," řekl Hemo. "Upřímně nevíme, co se s nimi stane, " dodal.

Mnoho z místních zajatců bylo přinuceno spolupracovat s IS, když se organizace zmocnila území, kde žili. Tito lidé podle Hema zřejmě stanou před běžnými soudy a buď skončí ve vězení, nebo budou propuštěni. Šlo o normální občany, kteří museli žít s radikály z IS, zdůraznil Hemo. Jak budou soudy probíhat, nicméně zatím není jasné. Spojenými státy podporovaná koalice arabsko-kurdských milicí (SDF), jejíž páteří je YPG, není mezinárodně uznávaná a syrská vláda, která má na starosti soudnictví v zemi, nekontroluje oblasti osvobozené Kurdy.

Minulý měsíc bylo na internetu zveřejněno video, v němž si dva občané Francie, včetně ženy, jež údajně rekrutovala pro IS, stěžovali na podmínky v syrském vězení.

SDF v lednu zadržela dva Brity. Poté, co je podle biometrických údajů identifikovali představitelé USA se ukázalo, že šlo o známé extremisty, kteří patřili k teroristické buňce, jež vraždila zajatce z ciziny. Spojené království je ale podle AP nechce přijmout a soudit. Tito dva muži podle Spojených států tvoří jen zlomek ze stovek zahraničních teroristů IS, které koalice SDF zajala či zabila od loňského října.

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izrael patrně změní zákon o právu vyhlásit válku, čelil kritice ze všech…

24.05.2018 08:12 Jeruzalém - Členové izraelského užšího, takzvaného bezpečnostního, kabinetu chtějí změnit nedávno…

Írán varuje USA: Skončíte jako Saddám Husajn, pokud zaútočíte

23.05.2018 16:40 Teherán - Íránské revoluční gardy v dnešním prohlášení varovaly Spojené státy, že pokud na Írán…

Jeruzalém bez mešit? Fotka uvedla velvyslance USA do rozpaků

23.05.2018 13:11 Jeruzalém - Americká ambasáda v Izraeli se dnes distancovala od upravené letecké fotografie…

Sankce a konec jaderné dohody s Íránem? Francie má strach z následků

23.05.2018 10:47 Aktualizováno Paříž/Teherán/Washington - Rozhodnutí Spojených států odstoupit od jaderné dohody s Íránem a…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama