Sýrie prochází jednou z nejnebezpečnějších etap války

New York - Sýrie se v důsledku nejnovějšího násilí ze strany vládních vojsk a cizí intervence ocitá v jedné z dosud nejnebezpečnějších etap občanské války.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Sýrie, ilustrační foto

Na zasedání Rady bezpečnosti OSN to dnes podle agentury Reuters řekl zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura.

V uplynulých týdnech armáda syrského prezidenta Bašára Asada podporovaná Ruskem zesílila bombardování severozápadní provincie Idlib ovládané rebely a koncem ledna zahájilo Turecko ofenzivu v severosyrské oblasti Afrín s cílem vytlačit z regionu kurdské milice, které považuje za teroristy. Podle odhadů si násilí v obou regionech vyžádalo stovky mrtvých civilistů.

"Zmocněncem OSN pro Sýrii jsem už čtyři roky. Současné období je násilné a vyvolává obavy, stejně jako ta předchozí," uvedl de Mistura.

Minulý týden patřil k nejnásilnějším z téměř sedm let trvající občanské války, jelikož rebely ovládaná východní Ghúta nedaleko Damašku a provincie Idlib se staly terčem vytrvalého bombardování ze strany Ruska a Íránu a za podpory syrské armády.

Patnáctičlenná RB OSN nyní připravuje rezoluci, která by měla v Sýrii zajistit třicetidenní příměří, jež by umožnilo dodat do konfliktních zón humanitární pomoc a zajistit evakuaci zraněných a nemocných.

Konflikt pokračuje také v Afrínu, kde proti kurdské milici YPG nadále bojuje Turecko se svými povstaleckými spojenci. V sobotu syrská armáda sestřelila izraelské letadlo, které se vracelo z bombardování íránských cílů v Sýrii.

"Současná situace v Sýrii nejen narušuje dohodu o bezpečnostních zónách, ale i regionální stabilitu a ohrožuje politické řešení. Neodradí nás to však od pokračování v ženevském mírovém procesu, který představuje jediné politické východisko," uvedl de Mistura.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izrael patrně změní zákon o právu vyhlásit válku, čelil kritice ze všech…

24.05.2018 08:12 Jeruzalém - Členové izraelského užšího, takzvaného bezpečnostního, kabinetu chtějí změnit nedávno…

Írán varuje USA: Skončíte jako Saddám Husajn, pokud zaútočíte

23.05.2018 16:40 Teherán - Íránské revoluční gardy v dnešním prohlášení varovaly Spojené státy, že pokud na Írán…

Jeruzalém bez mešit? Fotka uvedla velvyslance USA do rozpaků

23.05.2018 13:11 Jeruzalém - Americká ambasáda v Izraeli se dnes distancovala od upravené letecké fotografie…

Sankce a konec jaderné dohody s Íránem? Francie má strach z následků

23.05.2018 10:47 Aktualizováno Paříž/Teherán/Washington - Rozhodnutí Spojených států odstoupit od jaderné dohody s Íránem a…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama