Sýrie prochází jednou z nejnebezpečnějších etap války

New York - Sýrie se v důsledku nejnovějšího násilí ze strany vládních vojsk a cizí intervence ocitá v jedné z dosud nejnebezpečnějších etap občanské války.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Sýrie, ilustrační foto

Na zasedání Rady bezpečnosti OSN to dnes podle agentury Reuters řekl zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura.

V uplynulých týdnech armáda syrského prezidenta Bašára Asada podporovaná Ruskem zesílila bombardování severozápadní provincie Idlib ovládané rebely a koncem ledna zahájilo Turecko ofenzivu v severosyrské oblasti Afrín s cílem vytlačit z regionu kurdské milice, které považuje za teroristy. Podle odhadů si násilí v obou regionech vyžádalo stovky mrtvých civilistů.

"Zmocněncem OSN pro Sýrii jsem už čtyři roky. Současné období je násilné a vyvolává obavy, stejně jako ta předchozí," uvedl de Mistura.

Minulý týden patřil k nejnásilnějším z téměř sedm let trvající občanské války, jelikož rebely ovládaná východní Ghúta nedaleko Damašku a provincie Idlib se staly terčem vytrvalého bombardování ze strany Ruska a Íránu a za podpory syrské armády.

Patnáctičlenná RB OSN nyní připravuje rezoluci, která by měla v Sýrii zajistit třicetidenní příměří, jež by umožnilo dodat do konfliktních zón humanitární pomoc a zajistit evakuaci zraněných a nemocných.

Konflikt pokračuje také v Afrínu, kde proti kurdské milici YPG nadále bojuje Turecko se svými povstaleckými spojenci. V sobotu syrská armáda sestřelila izraelské letadlo, které se vracelo z bombardování íránských cílů v Sýrii.

"Současná situace v Sýrii nejen narušuje dohodu o bezpečnostních zónách, ale i regionální stabilitu a ohrožuje politické řešení. Neodradí nás to však od pokračování v ženevském mírovém procesu, který představuje jediné politické východisko," uvedl de Mistura.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

RB OSN žádá okamžité příměří v Sýrii, Asadova vláda ji ignoruje

25.02.2018 17:51 Damašek - Rada bezpečnosti OSN po několika odkladech nakonec v sobotu jednomyslně schválila…

Syrská armáda navzdory rezoluci OSN o příměří útočí na Ghútu

25.02.2018 15:06 Aktualizováno Damašek/Bejrút - Navzdory sobotní rezoluci Rady bezpečnosti OSN požadující bezodkladné nastolení…

V Iráku popraví 15 Turků za příslušnost k IS

25.02.2018 14:58 Bagdád - Soud v Bagdádu dnes odsoudil k smrti 15 tureckých občanů obžalovaných z příslušnosti k…

Lékaři a zdravotní sestry ve východní Ghútě kolabují. Možnosti péče jsou…

25.02.2018 12:12 Brusel/Praha/Damašek - Počty obětí ve východní Ghútě dramaticky rostou. Možnosti poskytování…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama