Jatka ve východní Ghútě: V bombardování jedou i Rusové. Kdo nemá kryt, zemře

Damašek/Moskva - Bombardování ve východní Ghútě si dnes vyžádalo dalších 13 obětí na životech, včetně tří dětí. Uvedla to Syrská organizace pro lidská práva (SOHR). Syrský prezident Bašár Asad chce nad východní Ghútou opět získat kontrolu. Jde o úrodný region nedaleko metropole Damašku, který je zároveň největší oblastí u hlavního města ovládanou povstalci. Bomby s největší pravděpodobností shazují i ruské stíhačky.

Přidejte svůj názor 30 komentářů

Ilustrační foto

Armáda syrského prezidenta Bašára Asada zahájila intenzivní bombardování regionu na pomezí Damašku v neděli. "Nejméně 13 lidí, včetně tří dětí, přišlo o život ve městě Dúmá," uvedla dnes SOHR s tím, že si od neděle bombardování vyžádalo více než 320 mrtvých mezi civilisty. Dúmá je nejvýznamnější město východní Ghúty.

Zvláštní zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura dnes uvedl, že doufá v politické řešení situace ve východní Ghútě prostřednictvím rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Nebude to však jednoduché, dodal. Není jiná alternativa než příměří a dohoda, která by umožnila do regionu dovézt humanitární pomoc, zdůraznil.

Rusko má v OSN právo veta a je Asadovým spojencem. Dnes Moskva uvedla, že docílit v Ghútě příměří nebude snadné. Za násilí v oblasti jsou zodpovědní teroristé, nikoliv Rusko a syrská vláda, řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Krátce nato však ruský ministr zahraničních věcí Sergej Lavrov oznámil, že Moskva je ochotna zvážit schválení rezoluce OSN o třicetidenním příměří v Sýrii za předpokladu, že se klid zbraní nebude vztahovat na Islámský stát (IS), islamistické skupiny napojené na mezinárodní teroristickou síť Al-Káida a další skupiny, které s nimi spolupracují a "ostřelují obydlené části Damašku".

Obyvatelé východní Ghúty uvedli, že letadla region bombardují z výšky, což nasvědčuje tomu, že jde o modernější ruské letouny. Jedna z hlavních povstaleckých skupin v Ghútě se domnívá, že cílem Moskvy je naprostá kapitulace rebelů. O příměří prý Rusko zájem nemá. "Postoj Ruska je takový, že se máme zcela vzdát Asadově diktatuře," uvedl Vaíl Alván, který je mluvčím islamistické povstalecké skupiny Fajlak ar-Rahman. V bombardování východní Ghúty Moskva podle něj v podstatě nevidí problém.

Syrské vládní jednotky obléhají východní Ghútu od roku 2013. Jde o poslední větší území u Damašku, které mají pod kontrolou tisíce povstalců z různých skupin. V obležení tam žije na 400.000 civilistů, kteří trpí nedostatkem potravin a léků.

zdroj: YouTube

Východní Ghúta byla ve středu terčem náletů už třetím dnem. Krátce nato záchranáři z trosek domu vytáhli čtyři děti. Staly se z nich siroty, jejich otec bombardování nepřežil. Soused rodiny Muhammad abú Anas záchranářům pomáhal s vyprošťováním a se zkrvaveným dítětem v náručí pak běžel rozbombardovanými uličkami a hledal lékařskou pomoc. "Mezi lidmi tady panuje strach, jsou tady stovky zraněných a zesnulých," řekl agentuře Reuters.

Nálety přežil malý chlapec a když ho vytáhli z trosek, tekla mu z ran v obličeji krev. Jeho sestra nálety také přežila. Jeden ze záchranářů si dívku přehodil přes rameno, vlasy a šátek jí pokrýval bílý prach. Přežili ještě další dva jejich sourozenci.

Rodinu Santíhovou postihla tragédie už před dvěma roky. Tehdy při bombardování jejich domu v okrese Džúbar na rozhraní Damašku a východní Ghúty děti přišly o matku. Otec Madžíd Santíha zemřel ve středu, jeho tělo záchranáři odnesli na nosítkách. Do nemocnice, kam odvezli tělo otce a čtyři děti, přišel jejich strýc. Od teď se o děti bude starat on.

"Od včera jsme skoro nejedli, já měl plesnivé potraviny. V obchodech nic nezůstalo. Koupili jsme dvě malé plechovky sýra a sedm placek chleba," řekl pětadvacetiletý Bilál Ísá. O jídlo se dělí s matkou, manželkou a třemi sourozenci.

Když kolem jejich domu začali padat rakety, Ísá začal se svými sousedy vykopávat ve sklepě domu úkryt. Z podlahy sundali dlaždice a vykopali díru, kam se vejde dospělý muž. "Ti, co opustí dům a úkryt, mohou být považováni za mrtvé," dodal Ísá. Smrt ale nepřichází vždy rychle. Úmrána Madaního v úterý zranila barelová bomba, která dopadla nedaleko jeho domu. Zemřel ve středu. Jeho bezvládné tělo leželo na nemocniční posteli zamotané od kotníků po krk v bílém prostěradle; tvář mu hladil zdrcený otec. Nadával přitom na Asadův režim, povstalecké skupiny, které mají nad východní Ghútou kontrolu, a na lídry zahraničních států, kteří jsou do války zapojeni. "Ať najdou své děti mrtvé a okusí utlačování... Ať se jim Bůh pomstí," řekl.

Asad opakovaně tvrdil, že barelové bomby jeho armáda nepoužívá. Organizace na ochranu lidských práv nicméně zdokumentovaly, že syrská armáda použila barelové bomby při náletech napříč Sýrií.

Vstupte do diskuze (30)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Při výbuchu bomby před stadionem v Afghánistánu zahynulo 13 lidí

23.03.2018 19:56 Aktualizováno Kábul - Při výbuchu bomby umístěné v automobilu před sportovním stadiónem v afghánské provincii…

Egypt rozjede propagační kampaň, bude mířit i na turisty z Česka

23.03.2018 07:29 Káhira - Egyptská ekonomika je závislá na cestovním ruchu, země proto chystá další investice do…

Začala první evakuace povstalců z východní Ghúty

22.03.2018 21:51 Aktualizováno Damašek - V syrské oblasti východní Ghúta dnes začala s několikahodinovým zpožděním první evakuace…

Turecko se mění v KLDR? Prošel přísný zákon o blokování internetu

22.03.2018 15:59 Ankara - V Turecku podle opozice hrozí cenzura internetu. Tamní parlament dnes přijal zákon, který…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama