Postihne Jemen další katastrofa? V dubnu by mohla propuknout další epidemie cholery

Saná - Ve válkou zmítané Jemenu by už v dubnu mohla propuknout další epidemie cholery, varovala dnes Světová zdravotnická organizace (WHO). V uplynulých 20 týdnech se počet nových případů nákazy cholerou dramaticky snížil, ještě předtím byl nakažen skoro milion lidí, uvedl dnes Peter Salama z WHO.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Světová zdravotnická organizace (WHO)

Loni epidemie cholery v této zemi zabila více než 2000 lidí. „Hlavní problém je v tom, že se blíží další období dešťů... Počet nakažených se většinou v tomto období zvyšuje, tak očekáváme, že se nemoc opět začne rychle šířit v dubnu a možná ještě v srpnu," dodal Salama. Většina Jemenců je závislá na potravinové pomoci a trpí hlady. Podle OSN potřebuje humanitární pomoc asi 22 milionů z 25 milionů Jemenců.

Jemen sužuje konflikt, v němž proti sobě bojují menšinoví šíitští Húsíové podporovaní šíitským Íránem a vláda prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího, které od března 2015 pomáhá Západem podporovaná koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií. Válka si už vyžádala více než 10.000 lidských životů a přinutila přes tři miliony lidí opustit své domovy. Jemenské zdravotnictví bylo v konfliktu prakticky zničeno, stejně jako značná část infrastruktury.

Země se kromě cholery potýká i s epidemií záškrtu, což je onemocnění, kterým trpí spíše malé děti a kterému lze předcházet vakcinací. Salama nicméně uvedl, že až polovina nemocnic v Jemenu je mimo provoz. "Velmi se obáváme, že se posouváme z fáze selhávajícího zdravotnictví do fáze naprostého selhání, což by šíření infekčních onemocnění ještě zrychlilo," uvedl Salama. Dodal ale, že ačkoliv si cholera loni v zemi vyžádala na 2000 životů, úmrtnost v poměru k počtu nakažených byla relativně nízká, asi 0,2 či 0,3 procenta.

Cholera je vysoce infekční onemocnění, které napadá zažívací ústrojí. Vyvolávají ji bakterie přenášené znečištěnou vodou či potravou. Vnějšími příznaky jsou silné průjmy a často smrtelná dehydratace organismu.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Egypt rozjede propagační kampaň, bude mířit i na turisty z Česka

23.03.2018 07:29 Káhira - Egyptská ekonomika je závislá na cestovním ruchu, země proto chystá další investice do…

Začala první evakuace povstalců z východní Ghúty

22.03.2018 21:51 Aktualizováno Damašek - V syrské oblasti východní Ghúta dnes začala s několikahodinovým zpožděním první evakuace…

Turecko se mění v KLDR? Prošel přísný zákon o blokování internetu

22.03.2018 15:59 Ankara - V Turecku podle opozice hrozí cenzura internetu. Tamní parlament dnes přijal zákon, který…

Atentátník na palestinského premiéra zemřel po přestřelce při zatýkání

22.03.2018 13:53 Aktualizováno Gaza - Muž podezřelý z nedávného pokusu zabít palestinského premiéra Ramího Hamdalláha byl dnes…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama