Válečný zločin Ruska v Sýrii? OSN zmiňuje loňský masakr, zpráva nešetří ani USA

Damašek/Ženeva - Podle aktuální zprávy OSN se Rusko možná v Sýrii dopustilo válečného zločinu. Civilisté ale loni umírali i kvůli náletům koalice vedené Spojenými státy. Také Islámský stát (IS) i další povstalecké skupiny viní vyšetřovatelé z válečných zločinů, jako je zabíjení civilistů nebo jejich používání coby lidských štítů.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Bojová letka RF v Sýrii

V pořadí již 15. zpráva komise se soustředí na šest měsíců od července do ledna. Zakládá se na informacích z dokumentů a satelitních snímků a také ze stovek rozhovorů s oběťmi a svědky útoků. Ty probíhaly v zahraničí nebo po internetu, protože Damašek nikdy nepovolil vyšetřovatelům vstup do země.

Koalici vedené USA komise vyčetla březnové nálety na školu poblíž Rakky. Tehdy zemřelo 150 lidí, tedy zhruba pětkrát více než uváděl Pentagon. Vyšetřovatelé OSN nenašli důkazy, že se ve škole skrývali členové teroristické organizace Islámský stát. Naopak tam přebývali vysídlení civilisté, což prý šlo snadno zjistit. Útok na školu je tak porušením mezinárodního humanitárního práva, míní komise.

Válečný zločin mohou prý představovat ruské nálety z 13. listopadu, které zasáhly tržiště ve městě Atárib západně od Halabu (Aleppa). V jejich důsledku zemřelo v této rebely ovládané oblasti nejméně 84 osob, včetně šesti žen a pěti dětí.

"Dostupné informace ukazují, že údery provedl ruský letoun, který používal neřízené zbraně, včetně výbušných," citovala ze zprávy agentura AFP. Vyšetřovatelé Moskvu nepodezírají, že na civilisty útočila záměrně. Tvrdí ale, že nasazení nerozlišujících zbraní v civilisty zalidněné oblasti může být samo o sobě válečným zločinem.

Vstupte do diskuze (10)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ze svých domovů v Sýrii prchají tisíce civilistů, bojuje se v Afrínu i…

17.03.2018 18:22 Aktualizováno Damašek - Kvůli bojům mezi Kurdy a tureckou armádu uprchlo ze severosyrského Afrínu od středy 150…

V Turecku propustili novináře Alpaye, ve vazbě strávil 20 měsíců

17.03.2018 13:45 Ankara - Turecký ústavní soud nechal propustit novináře Şahina Alpaye, který strávil ve vazbě 20…

Palestinec na Západním břehu najel do čtyř Izraelců, dva zabil

16.03.2018 18:55 Aktualizováno Jeruzalém - Palestinský řidič na okupovaném Západním břehu Jordánu dnes najel do čtyř mladých…

Boje v Afrínu a Ghútě mají přes 100 civilních obětí

16.03.2018 18:52 Damašek - Nejnovější boje ve východní Ghútě nedaleko Damašku a v severosyrském Afrínu si podle…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama