Francie apeluje na Rusko a Írán, mají donutit Asada k příměří

Paříž/Damašek - Francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian dnes vyzval Rusko a Írán, aby vyvinuly tlak na prezidenta Bašára Asada a přiměly ho respektovat rezoluci OSN, která stanovila, že má napříč Sýrií po dobu 30 dnů platit klid zbraní. Také upozonil, že Francie podnikne příslušné kroky, pokud se potvrdí, že syrská armáda v uplynulých dnech použila chemické zbraně.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Bašár Háfiz al-Asad je od roku 2000 prezidentem Sýrie. Jeho otcem je předchozí prezident Háfiz al-Asad.

Francouzský prezident Emmanuel Macron a jeho vláda v posledních týdnech několikrát vyzvali k respektování příměří v Sýrii s cílem umožnit dopravení humanitární pomoci civilistům uvězněným ve vládou obléhané východní Ghútě na okraji Damašku. Boje však pokračují.

Enklávu, kde žije na 400.000 lidí, syrská armáda obléhá už od roku 2013. Drtivá většina z těchto obyvatel trpí hlady a potřebuje lékařskou pomoc. První konvoj s pomocí sice na místo dorazil v pondělí, ale kvůli palbě se musel předčasně stáhnout dřív, než stačil všechen materiál vyložit. Další humanitární pomoc měla do východní Ghúty dorazit dnes.

Od 18. února syrská vládní vojska podporovaná Ruskem východní Ghútu bombardují. Nálety si od té doby podle humanitárních organizací vyžádaly životy asi 800 civilistů, včetně mnoha dětí. Nedávno armáda zahájila i pozemní operaci. V enklávě jsou odpůrci syrské vlády a také radikální skupiny, z nichž některé se hlásí k Al-Káidě.

Rusko jako spojenec Damašku v úterý povstalcům a jejich rodinám nabídlo bezpečný odchod. Mají mít zaručenu beztrestnost a mohou si s sebou vzít lehké zbraně. Zatím ale tuto nabídku bojovníci nevyužili. Umírněnější ze skupin minulý týden sdělily, že pokud začne příměří, postarají se do čtrnácti dní o evakuaci radikálů ze skupin Haját Tahrír aš-Šám, fronty An-Nusra a Al-Káidy.

Před více než týdnem vyzvala Rada bezpečnosti OSN ke klidu zbraní. Její jednomyslně přijatá rezoluce žádá, aby se příměří v celé Sýrii začalo dodržovat bezodkladně a trvalo nejméně 30 dní. Nakonec je ale částečně dodržováno pouze pětihodinové každodenní příměří ve východní Ghútě, které vyhlásilo Rusko.

Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ze svých domovů v Sýrii prchají tisíce civilistů, bojuje se v Afrínu i…

17.03.2018 18:22 Aktualizováno Damašek - Kvůli bojům mezi Kurdy a tureckou armádu uprchlo ze severosyrského Afrínu od středy 150…

V Turecku propustili novináře Alpaye, ve vazbě strávil 20 měsíců

17.03.2018 13:45 Ankara - Turecký ústavní soud nechal propustit novináře Şahina Alpaye, který strávil ve vazbě 20…

Palestinec na Západním břehu najel do čtyř Izraelců, dva zabil

16.03.2018 18:55 Aktualizováno Jeruzalém - Palestinský řidič na okupovaném Západním břehu Jordánu dnes najel do čtyř mladých…

Boje v Afrínu a Ghútě mají přes 100 civilních obětí

16.03.2018 18:52 Damašek - Nejnovější boje ve východní Ghútě nedaleko Damašku a v severosyrském Afrínu si podle…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama