Řešení izraelsko-palestinského konfliktu? Bílý dům brzy zveřejní svůj plán

Washington - Podle informací listu The New York Times (NYT) dokončuje americká vláda dlouho očekávaný mírový plán pro Blízký východ. Detaily Bílý dům prazatím tají. Hlavní obavou Washingtonu je prý zajistit, aby se plán nenarodil jako mrtvé dítě. Po oznámení, že USA uznají Jeruzalém za metropoli Izraele, nejsou totiž Palestinci ochotni se s Washingtonem bavit.

Přidejte svůj názor

Izrael, ilustrační foto

Američtí činitelé přirovnávají mírový plán k navigačnímu softwaru, který umožňuje dospět do stanovené destinace, a vyhnout se přitom dopravním zácpám.

Několikastránkový plán nebude mít závazné body, přímo například nestanoví vytvoření dvou států ani závazně neukládá řešení osudu palestinských uprchlíků.

Podle dřívějších zpráv arabského tisku americký plán nevylučuje, že se východní Jeruzalém stane hlavním městem Palestiny, avšak podmiňuje to tím, aby jeruzalémské Staré Město spadalo pod mezinárodní správu. Dále počítá s tím, že Palestina bude demilitarizovaný stát s omezenou svrchovaností. Jeho hranice nemají být totožné s liniemi z roku 1967.

Otázku uprchlíků, kteří odešli ze svých domovů po vzniku Izraele, plán údajně navrhuje řešit tak, že tito lidé zůstanou tam, kde žijí nyní, tedy mimo Izrael, a za to dostanou kompenzaci. Pod kontrolou Izraele má zůstat údolí řeky Jordán, které by tvořilo východní hranici Palestiny. Velké bloky izraelských osad budou zachovány, malé osady budou přemístěny. Kam, není známo.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ze svých domovů v Sýrii prchají tisíce civilistů, bojuje se v Afrínu i…

17.03.2018 18:22 Aktualizováno Damašek - Kvůli bojům mezi Kurdy a tureckou armádu uprchlo ze severosyrského Afrínu od středy 150…

V Turecku propustili novináře Alpaye, ve vazbě strávil 20 měsíců

17.03.2018 13:45 Ankara - Turecký ústavní soud nechal propustit novináře Şahina Alpaye, který strávil ve vazbě 20…

Palestinec na Západním břehu najel do čtyř Izraelců, dva zabil

16.03.2018 18:55 Aktualizováno Jeruzalém - Palestinský řidič na okupovaném Západním břehu Jordánu dnes najel do čtyř mladých…

Boje v Afrínu a Ghútě mají přes 100 civilních obětí

16.03.2018 18:52 Damašek - Nejnovější boje ve východní Ghútě nedaleko Damašku a v severosyrském Afrínu si podle…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama